We're excited you want to ride with us! If you are a new rider, welcome to the family! If you are experienced, we are glad to have you back. Please select below:
Events
Fraser Valley Nationals
Rider Results
Fraser Valley Prerace
3 Balance Bike Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 JILLIAN OAKLEY, PITT MEADOWS, BC
- 1 SILAS SPENCER, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 1 PEYTON TABER, ENDERBY, BC
- 1 ETHAN KENNEDY, ROSEDALE, BC
1-2 Balance Bike Total Riders = 2 Groups = 1
- 1 BRANTLEY SOLES, PRINCE GEORGE, BC
- 1 JAYME KUYVENHOVEN, LANGLEY, BC
6 & Under Mixed Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 TAYLOR DURFEE, UPRIGHT/URBAN GRAVITY, BEND, OR
- 2 ALEXANDER SCHLEY, SHERWOOD PARK, AB
- 3 CAMBER SCHLEY, COOKING LAKE, AB
9-10 Mixed Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 LOGAN LEE, FACTORY BOMBSHELL AVENT, CALGARY, AB
- 2 QUINN REILING, ORCA, STRATHCONA COUNTY, AB
- 3 MAX DARLOW, PEMBERTON, BC
15-16 Mixed Open Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 TEIGEN PASCUAL, FACTORY RIFT/TANGENT, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 BRENNA DURLING, LETHBRIDGE, AB
- 3 BRIONY FOKKENS, GOLDCOAST/TRI-FORM CONC., BLACK DIAMOND, AB
9-10 Open Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 NOLAN REILING, ORCA, SHERWOOD PARK, AB
- 2 DOMINIC BUCH, FACTORY ORCA BOMBSHELL, VICTORIA, BC
- 3 HUNTER LUTMAN, MONSTER BIKE/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
11-12 Open Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 DANE KERLUCK, CAMPBELL RIVER, BC
- 2 BRODY MCLEAN, OSOYOOS, BC
- 3 MAXWELL LEE, FACTORY BOMBSHELL AVENT, CALGARY, AB
- 4 EVAN KAPANEN, DOMINUS RACING, EDMONTON, AB
21-25 Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ANTHONY PATE, FACTORY REMIX BMX, MARYSVILLE, WA
- 2 JACOB GULENCHYN, MISSION, BC
- 3 ISAAC BABER, ROCKY VIEW COUNTY, AB
10 & Under Girls Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 BREEANNE VAUGHAN, FACTORY AVENT/BOMBSHELL, WALNUT, CA
- 2 TAYLOR LEAKEY, ARIZONA BICYCLE WERX/FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 3 JADE DURFEE, UPRIGHT/URBAN GRAVITY, BEND, OR
17-20 Women Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ELIZABETH BOWERS, FACTORY YESS, SPOKANE, WA
- 2 HANNAH LEAKEY, ARIZONA BICYCLE WERX/FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 3 TATUM ANDERSON, THE BIKE MASTER, BONNEY LAKE, WA
41-45 Women Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 CHRISTINA ROSS, CYCLEPATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
- 2 LANA KUYVENHOVEN, LANGLEY, BC
- 3 KELLY KOZEVNIKOV, HEFFLEY CREEK, BC
7 & Under Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DREW WALZ, FLY RACING / SUPERCROSS, BOISE, ID
- 2 SKY CADLE, DYNAMITE NATION, MAPLE VALLEY, WA
- 3 HAYDEN MESSERE, KAMLOOPS, BC
8 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 LUCAS CLOSE, SURREY, BC
- 2 DEVIN WALZ, FLY RACING / SUPERCROSS, MERIDIAN, ID
- 3 MADDEN WOOD, SNIPER RACING, NANAIMO, BC
- 4 RONAN GOW, NANAIMO, BC
10 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 PARKER TRAMPOSCH, ALPHA, CORAM, NY
- 2 BUBBA PADDOCK, DELINQUENT RACING / MAMQUAM, PARKSVILLE, BC
- 3 DREW SOLMES, DEVIANT, VERNON, BC
- 4 BRAYSON KLEIN, CROSSFIELD, AB
- 5 GAGE CARSON, REVOLUTION CYCLING CLUB, AIRDRIE, AB
12 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 TREVOR HOFFMAN, NORTHWEST BMX, WILSONVILLE, OR
- 2 AJ LAURELL, COCHRANE, AB
- 3 CARTER COSMAN, SOOKE, BC
26-30 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 TANNER JOHNSON, SPIN CITY BMX, LAS VEGAS, NV
- 2 LEROY CHASE, KELOWNA, BC
- 3 ADAM FINCH, BELLINGHAM, WA
36-40 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 MICHAEL WIEBE, LADYSMITH MOTORSPORTS, NANAIMO, BC
- 2 JUSTUS ANDERSON, THE BIKE MASTER, BONNEY LAKE, WA
- 3 STEVE VAN STRIEN, ALLIANCE RACING, KELOWNA, BC
41-45 Cruiser Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 ANDY TIELEN, SURREY, BC
- 2 PAUL SHERMAN, BRACKENDALE, BC
- 3 THOMAS KIBBLEWHITE, VERNON, BC
- 4 TREVOR SHARKEY, WEST KELOWNA, BC
- 5 JEFF RUTH, ALLIANCE RACING, LAKE COUNTRY, BC
- 6 RICHIE NELSON, KELOWNA, BC
51-55 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 MONTY CAVADINI, YESS, FERNDALE, WA
- 2 MICHAEL DEVLIN, HARO / DRP, LANGLEY, BC
- 3 GREG MATHIAS, ARIZONA BICYCLE WERX/FALL RISK RACING, CAREFREE, AZ
5 & Under Novice Total Riders = 13 Groups = 2
- 1 GRIFFIN SPENCER, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 WYATT NELSON, ABBOTSFORD, BC
- 3 CAMBER SCHLEY, COOKING LAKE, AB
- 4 MATTHEW OAKLEY, PITT MEADOWS, BC
- 5 JAKE NELSON, ABBOTSFORD, BC
- 6 MONROE LAMB, NANAIMO, BC
- 7 BROOKLYNN MESSERE, KAMLOOPS, BC
- 8 SAMSON ERB, ORCA BOMBSHELL DEVO TEAM, KELOWNA, BC
6 Novice Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 ALEXANDER SCHLEY, SHERWOOD PARK, AB
- 2 BRINLEY BILTON, NANAIMO, BC
- 3 HENRY ALAIN, ALDERGROVE, BC
- 4 KYLER MCCOTTER, LANGLEY, BC
7 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ADAM OAKLEY, PITT MEADOWS, BC
- 2 AUSTIN LESSARD, NANAIMO, BC
- 3 CONNER FULTON, ABBOTSFORD, BC
8 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 SKYE SHERMAN, DAD, BRACKENDALE, BC
- 2 BEN SULLIVAN, KELOWNA, BC
- 3 TYLER DYBHAVN, SURREY, BC
9 Novice Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 CONNER GOULD, ABBOTSFORD, BC
- 2 BROOKLYN RUTH, ALLIANCE RACING, LAKE COUNTRY, BC
- 3 ALEX MORRIS, ROSEDALE, BC
- 4 DYLAN BAKER, KELOWNA, BC
- 5 LAUREN ALAIN, ALDERGROVE, BC
10 Novice Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 LOGAN TWISS-DUNNIGAN, PEMBERTON, BC
- 2 NOAH KERLUCK, CAMPBELL, BC
- 3 MAXX LAXTON, KELOWNA, BC
- 4 RACHEL HILLAND, LANGLEY, BC
- 5 LOGAN CAVALETTO, KAMLOOPS, BC
- 6 BRANDON RYAN, CHILLIWACK, BC
12 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 KEAGHAN FULTON, ABBOTSFORD, BC
- 2 TIFFANY HILLAND, LANGLEY, BC
- 3 DEVIN BASARABA, SURREY, BC
5 & Under Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 BRODY MILLER, DIABLOS RACING, LYNDEN, WA
- 2 JAKE BEATTIE, LIONS BAY, BC
- 3 KOHLBY TABER, NORTH END RACING, ENDERBY, BC
6 Intermediate Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 ADERO"BAM BAM"GONZALEZ, PENTICTON, BC
- 2 HAMISH SHERMAN, DAD, BRACKENDALE, BC
- 3 NASH MARETT, OCEANSIDE BMX, QUALICUM BEACH, BC
- 4 NOAH CORNBILL, CAMPBELL RIVER, BC
- 5 MASON CLIZBE, BELLINGHAM, WA
- 6 ZACK LEFTERUK, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 7 ELI FOSTER, BELFAIR, WA
- 8 KYLEN DEAN, PRINCE GEORGE, BC
7 Intermediate Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 MAX DARLOW, PEMBERTON, BC
- 2 JAYDEN WALTON, NANAIMO, BC
- 3 JAMIE STEPHENS, LOUIS CREEK, BC
- 4 YAMATO KANADA, LANGLEY, BC
- 5 BARAKA GIBSON, NANAIMO, BC
- 6 CHASE SCHOFIELD, SURREY, BC
- 7 DANIEL REED, NANAIMO, BC
- 8 JASPER KUYVENHOVEN, LANGLEY, BC
8 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 LANDON SMITH, BLACK CREEK, BC
- 2 COLE SIVERTSON, LANGLEY, BC
- 3 DESIREE DYKSTRA, LANGLEY, BC
9 Intermediate Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 TYSON POPOVE, CAMPBELL RIVER, BC
- 2 WYATT NICHOLLS, KELOWNA, BC
- 3 HAYDEN GLENN, ABBOTSFORD, BC
- 4 IZAK KIBBLEWHITE, VERNON, BC
- 5 LIAM HARRON, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 6 MASON VAN STRIEN, ALLIANCE RACING, KELOWNA, BC
- 7 HENRY TOSOFF, KAMLOOPS, BC
- 8 NOLAN CADLE, DYNAMITE NATION, MAPLE VALLEY, WA
10 Intermediate Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 KALEB SPENCER, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 DAMION CATHRINE, NANAIMO, BC
- 3 BRAYSON KLEIN, CROSSFIELD, AB
- 4 RAFE HUDSON, WHISTLER, BC
- 5 CARTER MCGREGOR, LANGLEY, BC
- 6 NICOLA REED, NANAIMO, BC
- 7 COVE WHITE, SPAWN, WHISTLER, BC
- 8 CALLUM DARADICS, MISSION, BC
11 Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 REUBEN BABER, REVOLUTION CYCLING CLUB, ROCKY VIEW COUNTY, AB
- 2 LUKE NIEHAUS, 100% / DEVIANT, CRANBROOK, BC
- 3 TRACE MCCABE, KAMLOOPS, BC
- 4 MASON RUTH, ALLIANCE RACING, LAKE COUNTRY, BC
12 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 CARTER COSMAN, SOOKE, BC
- 2 EASTON MCALISTER, OKOTOKS, AB
- 3 DAVID FULLER, NORTH VANCOUVER, BC
15 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 KODY SHEPHERD, COURTENAY, BC
- 2 BRIONY FOKKENS, GOLDCOAST/TRI-FORM CONC., BLACK DIAMOND, AB
- 3 TROY ROBARTS, LANGLEY, BC
36-40 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 JONATHAN MILBURN, CUMBERLAND, BC
- 2 DION-JAY BAYRACK, BROOKS, AB
- 3 ROLLY HILLAND, LANGLEY, BC
41-45 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 PAUL SHERMAN, BRACKENDALE, BC
- 2 ARI LAURELL, COCHRANE, AB
- 3 JAMES LUTMAN, LANGLEY, BC
6 Expert Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 TAYLOR DURFEE, UPRIGHT/URBAN GRAVITY, BEND, OR
- 2 HALLE STOCKS, YESS DEVELOPMENT, KELOWNA, BC
- 3 CHARLEIGH BARFOOT, ENVIRO RACING, NANAIMO, BC
- 4 ELINOR CHRISTENSEN, ONE TRACK MIND, KINGSTON, WA
7 Expert Girls Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 SAVANAH LAFEBER, FACTORY ORCA/ BOMBSHELL, VICTORIA, BC
- 2 ALLIE MCLEAN, SURREY, BC
- 3 LOGAN LEE, FACTORY BOMBSHELL AVENT, CALGARY, AB
9 Expert Girls Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 TIFFANY BROSIUS, VICTORIA, BC
- 2 LANDON BURIAN, ALPHA DEVELOPMENT, BOZEMAN, MT
- 3 VIVIENNE OOMS, UFO, VICTORIA, BC
- 4 QUINN REILING, ORCA, STRATHCONA COUNTY, AB
- 5 MERISSA BROWN, PINK LADIES, SURPRISE, AZ
- 6 SOPHIE CLARK, LAKE COUNTRY, BC
10 Expert Girls Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 BREEANNE VAUGHAN, FACTORY AVENT/BOMBSHELL, WALNUT, CA
- 2 TAYLOR LEAKEY, ARIZONA BICYCLE WERX/FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 3 EILEE PUGHE, MAPLE RIDGE, BC
- 4 JADE DURFEE, UPRIGHT/URBAN GRAVITY, BEND, OR
- 5 KYLA THOMPSON, CANADIAN BIKE SUPPLY, KELOWNA, BC
11 Expert Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 HANNAH LEAKEY, ARIZONA BICYCLE WERX/FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 2 RHYAN BARFOOT, RIFT/TANGENT CANADA, NANAIMO, BC
- 3 KAILA MURRAY, BRACKENDALE, BC
- 4 CALEY CLARK, LAKE COUNTRY, BC
12 Expert Girls Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 RYLIE MUNDELL, THE BIKE MASTER, PUYALLUP, WA
- 2 NATASHA MILLER, COQUITLAM, BC
- 3 EMILY BELL, YESS DEVELOPMENT, NANOOSE BAY, BC
- 4 SPENCER PASCUAL, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 5 NICOLE MCLEOD, INSPIRE BMX, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 6 HANNAH CURRIE, WEST KELOWNA, BC
- 7 HANNAH TURKINGTON, WHISTLER, BC
13 Expert Girls Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 KEILEY 'SUGAR COOKIE' SHEA, 316 RACING/DK, LA HABRA, CA
- 2 TATUM ANDERSON, THE BIKE MASTER, BONNEY LAKE, WA
- 3 HEIDI SCHENK, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
14 Expert Girls Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 MAKAYLA BROSIUS, VICTORIA, BC
- 2 JANEL CHURCH, UFO / BUILT TO LAST, VICTORIA, BC
- 3 ALEXA COOK, BMX ELITE / BIG BOY TOYS, BUCKLEY, WA
15-16 Expert Girls Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 TEIGEN PASCUAL, FACTORY RIFT/TANGENT, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 ALLISON (ALLI GATOR) JOHNSON, SPIN CITY BMX, LAS VEGAS, NV
- 3 TEARINY PREST, LOW LIFE BMX, PRINCE GEORGE, BC
31-40 Expert Women Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ELIZABETH BOWERS, FACTORY YESS, SPOKANE, WA
- 2 CHELSEA TRITES, LANGLEY, BC
- 3 MEGAN DECOTEAU, DIABLOS RACING, RENTON, WA
6 Expert Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ETHAN DEANE-FREEMAN, MAPLE RIDGE, BC
- 2 BENTLEY ERB, FACTORY ORCA BOMBSHELL, KELOWNA, BC
- 3 GRIFFIN SCHWANDT, MAPLE RIDGE CYCLE, MAPLE RIDGE, BC
7 Expert Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 WYATT(WIFI) CHRISTENSEN, FACTORY ORCA BOMBSHELL, KINGSTON, WA
- 2 LUKA ERB, FACTORY ORCA BOMBSHELL, KELOWNA, BC
- 3 ISAAC JOHNSON, CLOVER TOWING, SURREY, BC
- 4 JESSE POIRIER, LANGDON, AB
- 5 TANNER KINSELLA, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 6 SKY CADLE, DYNAMITE NATION, MAPLE VALLEY, WA
- 7 HAYDEN MESSERE, KAMLOOPS, BC
- 8 OLIVER CORNBILL, CAMPBELL RIVER, BC
8 Expert Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 COOPER SCHWANDT, FACTORY YESS, MAPLE RIDGE, BC
- 2 KYLER STOCKS, YESS DEVELOPMENT, KELOWNA, BC
- 3 LUCAS CLOSE, SURREY, BC
- 4 COLTON MONTREUIL, ABBOTSFORD, BC
- 5 MADDEN WOOD, SNIPER RACING, NANAIMO, BC
- 6 RONAN GOW, NANAIMO, BC
- 7 KYSON STEVENSON, CHEMANIUS, BC
- 8 ZANE MCLEAN, OSOYOOS, BC
9 Expert Total Riders = 13 Groups = 2
- 1 TAOH COFIELD, PURE CANADA, NANAIMO, BC
- 2 DOMINIC BUCH, FACTORY ORCA BOMBSHELL, VICTORIA, BC
- 3 MYKAI STENE, DEVIANT, WEST KELOWNA, BC
- 4 REX JOHNSON, ABBOTSFORD, BC
- 5 RYAN LEFTERUK, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 6 RYDER SOROKA, DEVIANT, KELOWNA, BC
- 7 GAGE CARSON, REVOLUTION CYCLING CLUB, AIRDRIE, AB
- 8 DAMIEN COMEAU, THE BIKE MASTER, SNOQUALMIE, WA
10 Expert Total Riders = 14 Groups = 2
- 1 JACK CERNEY, FACTORY YESS, COQUITLAM, BC
- 2 PARKER TRAMPOSCH, ALPHA, CORAM, NY
- 3 NOLAN REILING, ORCA, SHERWOOD PARK, AB
- 4 BRODY RICHARDS, BEAUMONT, AB
- 5 RYDER CONNELLY, NORTH VANCOUVER, BC
- 6 JUSTIN WILLIAMS, VICTORIA, BC
- 7 JAYSE BISSENDEN, PURE CANADA, NANAIMO, BC
- 8 DREW SOLMES, DEVIANT, VERNON, BC
11 Expert Total Riders = 21 Groups = 4
- 1 TORAN EDWARDS, FACTORY RIFT CANADA, VERNON, BC
- 2 SPENCER MARTEL, N VANCOUVER, BC
- 3 BRODY MCLEAN, OSOYOOS, BC
- 4 AUSTIN CORNBILL, CAMPBELL RIVER, BC
- 5 JACOB JERNIGAN, ALPHA DEVELOPMENT, PEORIA, AZ
- 6 EVAN CLOSE, SURREY, BC
- 7 MARQUEZ GONZALEZ, PENTICTON, BC
- 8 OWEN ORR, PRINCE GEORGE, BC
12 Expert Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 AARON KINGSLIEN, GHY BIKES, LAKE TAPPS, WA
- 2 TRISTEN STACEY, MISSION, BC
- 3 RYLEY COFIELD, PURE CANADA, NANAIMO, BC
- 4 DANE KERLUCK, CAMPBELL RIVER, BC
- 5 TRAE PREST, LOW LIFE BMX, PRINCE GEORGE, BC
- 6 EWEN STEEL, COMOX, BC
- 7 CHASE METCALFE, KELOWNA, BC
13 Expert Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 DYLAN GASCA, DRIVEN CYCLING ACADEMY, BUCKLEY, WA
- 2 MIKE BRYANT, VANCOUVER, WA
- 3 ROBBIE TRIBE, MOUNT CURRIE, BC
- 4 JUSTIN YARETZ, CUMBERLAND, BC
- 5 COLE FRIESEN, VICTORIA, BC
- 6 RYAN GRIMM, POV GEAR, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 7 BENJAMIN MERRIMAN, MAPLE RIDGE CYCLE, MAPLE RIDGE, BC
- 8 OWEN YOUNG, KAMLOOPS, BC
14 Expert Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 TYLER WHITMAN, BMX ELITE, AUBURN, WA
- 2 EVAN YARETZ, CUMBERLAND, BC
- 3 TRISTAN STOREY, YESS LIMENINE PANDEMIC, OKOTOKS, AB
- 4 JAKOB ROSS, CYCLEPATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
- 5 DALLAS HALL, PRINCE GEORGE, BC
- 6 ATLEY CARSON, REVOLUTION CYCLING CLUB, AIRDRIE, AB
- 7 ANTHONY MCDONALD, KAMLOOPS, BC
15 Expert Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 BRODY COLE, FACTORY FULL TILT/RADIO, CHULA VISTA, CA
- 2 TYLER KNIGHT, DAYLIGHT CYCLES, LAKESIDE, CA
- 3 JACOB SHAW, DEVIANT BMX, KELOWNA, BC
- 4 JUSTIN GRAHAM, VICTORIA, BC
16 Expert Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 JEREMY POPE, DELINQUENT RACING, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 MARK SHIELDS, N VANCOUVER, BC
- 3 PARKER COOK, BMX ELITE / BIG BOY TOYS, BUCKLEY, WA
- 4 KAILEB DOWSON, CLAYBORN CANADA, AIRDRIE, AB
17-20 Expert Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 CELSO RODRIGUEZ, VANCOUVER, BC
- 2 RYAN MYSEK, OKOTOKS, AB
- 3 ANDREW SHIELDS, N VANCOUVER, BC
21-25 Expert Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 JAKE SHEPHERD, BMX ELITE, BUCKLEY, WA
- 2 ANTHONY PATE, FACTORY REMIX BMX, MARYSVILLE, WA
- 3 BRAYDON KAHLER, MUFFLER KING, DUVALL, WA
36-40 Expert Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DANNY BURSEY, COURTENAY, BC
- 2 JUSTUS ANDERSON, THE BIKE MASTER, BONNEY LAKE, WA
- 3 BYRON BILTON, NANAIMO, BC
46-50 Expert Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 LES STANYER, KAMLOOPS, BC
- 2 PETER KUYVENHOUEN, LANGLEY, BC
- 3 DAN CLOSE, SURREY, BC
- 4 RAYMOND ONG, SURREY, BC
Team Results
Rider Results
Fraser Valley National #1
4 Balance Bike Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 JILLIAN OAKLEY, PITT MEADOWS, BC
- 1 WYATT MCLEOD, MAPLE RIDGE, BC
- 1 ACACIA DURAN, OMAK, WA
3 Balance Bike Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ETHAN KENNEDY, ROSEDALE, BC
- 1 SILAS SPENCER, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 1 LINCOLN DOBSON, LANGLEY, BC
1-2 Balance Bike Total Riders = 2 Groups = 1
- 1 JAYME KUYVENHOVEN, LANGLEY, BC
- 1 GRADY MCLEOD, MAPLE RIDGE, BC
A Pro Total Riders = 12 Groups = 6
- 1 TAYLOR STEPHENS, FACTORY YESS, REDMOND, OR
- 2 JOE RASMUSSEN, LANGLEY, BC
- 3 LUKAS FERGUSON, DELTA, BC
- 4 RILEY LAVORATO, LETHBRIDGE, AB
- 5 HUNTER (WILDTHING) MCGILL, PURE BICYCLES CANADA, NANAIMO, BC
- 6 MONROE HUTTON, LANGLEY, BC
- 7 JESSE KALBFLEISH, SIMI VALLEY, CA
- 8 ALAN HUDSON, RAISE FOR ROWYN, PHOENIX, AZ
Women Pro Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 CAYLEIGH VAN STAALDUINEN, STAATS, ST ALBERT, AB
- 2 ALISON GRECHT, PARKSVILLE, BC
- 3 MACKENZIE MCHALE-BOULTER, LANGLEY, BC
- 1 (Not Scored)
- 2 (Not Scored)
7-8 Mixed Open Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 JORDAN TAYLOR, DYNAMITE NATION, BONNEY LAKE, WA
- 2 LOGAN LEE, FACTORY BOMBSHELL AVENT, CALGARY, AB
- 3 KOHEN WILLS, DYNAMITE NATION, PUYALLUP, WA
- 4 ADDISON BRINDLEY, GORDY'S BICYCLES, SUN CITY, AZ
- 5 TAYLOR DURFEE, UPRIGHT/URBAN GRAVITY, BEND, OR
9-10 Mixed Open Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 SOPHIA RODRIGUEZ, FACTORY YESS, BEND, OR
- 2 BREEANNE VAUGHAN, FACTORY AVENT/BOMBSHELL, WALNUT, CA
- 3 LANDON BURIAN, ALPHA DEVELOPMENT, BOZEMAN, MT
- 4 QUINN REILING, ORCA, STRATHCONA COUNTY, AB
13-14 Mixed Open Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 KEILEY 'SUGAR COOKIE' SHEA, 316 RACING/DK, LA HABRA, CA
- 2 SYDNEY GARONZIK, DAYLIGHT CYCLES, LAKE TAPPS, WA
- 3 BRENNA DURLING, LETHBRIDGE, AB
- 4 ZOE MCHALE-BOULTER, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 5 HANNAH LEAKEY, ARIZONA BICYCLE WERX/FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 6 SUMMER (THE SAMURAI) MACMULLEN, MAPLE RIDGE, BC
- 7 OLIVIA YEE, LDC, SANTA CRUZ, CA
15-16 Mixed Open Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 TEIGEN PASCUAL, FACTORY RIFT/TANGENT, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 MOLLY SIMPSON, DAYLIGHT CYCLES, RED DEER, AB
- 3 EMILY HENDERSON, AIRDRIE, AB
- 4 BRIONY FOKKENS, GOLDCOAST/TRI-FORM CONC., BLACK DIAMOND, AB
7-8 Open Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 WYATT(WIFI) CHRISTENSEN, FACTORY ORCA BOMBSHELL, KINGSTON, WA
- 2 CALEB DURKIN, WIAWIS/LSG, VAUGHN, WA
- 3 OWEN COMBS, SAN DIEGO, CA
- 4 JESSE POIRIER, LANGDON, AB
- 5 HUNTER LUTMAN, MONSTER BIKE/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
- 6 TANNER KINSELLA, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 7 COLTON COOLS, AIRDRIE, AB
9-10 Open Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 NOLAN REILING, ORCA, SHERWOOD PARK, AB
- 2 BRODY RICHARDS, BOMBSHELL, BEAUMONT, AB
- 3 COREY TOWNLEY, ALPHA, STOCKTON, CA
- 4 DAKOTA WATSON, SURREY, BC
11-12 Open Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 LUKE SOWPAL, DAYLIGHT CYCLES, MERRITT, BC
- 2 DANE KERLUCK, CAMPBELL RIVER, BC
- 3 OWEN BRITAIN, FLY RACING, BOISE, ID
- 4 JACOB JERNIGAN, ALPHA DEVELOPMENT, PEORIA, AZ
- 5 BRODY MCLEAN, OSOYOOS, BC
- 6 MAXWELL LEE, FACTORY BOMBSHELL AVENT, CALGARY, AB
- 7 MASON PIKE, F.I.S., COCHRANE, AB
- 8 EVAN KAPANEN, DOMINUS RACING, EDMONTON, AB
13-14 Open Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 GAGE BROWN, FACTORY YESS, BEND, OR
- 2 BANYAN HOWELL, FACTORY YESS, BEND, OR
- 3 NICK SARICH, SPOKANE, WA
- 4 MIKE BRYANT, VANCOUVER, WA
- 5 LEVI HUVARD, DAYLIGHT CYCLES, CAMARILLO, CA
- 6 OLIVER SMITH, DAYLIGHT CYCLE, GIG HARBOR, WA
- 7 ISAAC BABER, ROCKY VIEW COUNTY, AB
- 8 ATLEY CARSON, REVOLUTION CYCLING CLUB, AIRDRIE, AB
15-16 Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 KAILEB TORRIE, EDMONTON, AB
- 2 WILLIAM WELIKOKLAD, DAYLIGHT CYCLES, RED DEER, AB
- 3 DAYLEN LAKOVIC, PITT MEADOWS, BC
17-20 Open Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 (ACTION) JACKSON ELLIOTT, NORCAL/NEXT GENERATION, GRANITE BAY, CA
- 2 NATHAN (NATE) KHOMA, 3B RACING, SPOKANE, WA
- 3 RYAN MYSEK, OKOTOKS, AB
- 4 TYLER BLAESI, THE BIKE MASTER, BONNEY LAKE, WA
31 & Over Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ANTHONY PATE, FACTORY REMIX BMX, MARYSVILLE, WA
- 2 RICK LOWRY, NORCAL/NEXT GENERATION, YUBA CITY, CA
- 3 KENT ELLIOTT, NORCAL/NEXT GENERATION, GRANITE BAY, CA
10 & Under Girls Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 BREEANNE VAUGHAN, FACTORY AVENT/BOMBSHELL, WALNUT, CA
- 2 TAYLOR LEAKEY, ARIZONA BICYCLE WERX/FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 3 JADE DURFEE, UPRIGHT/URBAN GRAVITY, BEND, OR
11-12 Girls Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 SAVANNA STOKES, SPN CTY, LAS VEGAS, NV
- 2 HANNAH LEAKEY, ARIZONA BICYCLE WERX/FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 3 JORDIS HARMER, SPOKANE, WA
13-14 Girls Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 MEKENNA MARTIN, WESTCOAST BMXERS, GRANTS PASS, OR
- 2 SHAELIN TINKER, MAPLE RIDGE, BC
- 3 TATUM ANDERSON, THE BIKE MASTER, BONNEY LAKE, WA
17-20 Women Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ELIZABETH BOWERS, FACTORY YESS, SPOKANE, WA
- 2 ALLISON (ALLI GATOR) JOHNSON, SPIN CITY BMX, LAS VEGAS, NV
- 3 MEGAN DECOTEAU, DIABLOS RACING, RENTON, WA
21-30 Women Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 KAITLYN WHITE, NORCAL/NEXT GENERATION, YUBA CITY, CA
- 2 TARA BURSEY, PURE BICYCLES CANADA, COURTENAY, BC
- 3 DESIREE SAGENDORF, SCHENECTADY, NY
36-40 Women Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DANIELA MARTINEZ, PURE BICYCLES CANADA, VICTORIA, BC
- 2 ERIN HARRON, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 3 AMANDA HOFFMAN, NORTHWEST BMX, WILSONVILLE, OR
41-45 Women Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 SHYLO ORCHARD, KRAPPWEASEL RACING!, VERNON, BC
- 2 HIDI CRAMER, GHY BIKES, DES MOINES, WA
- 3 CHRISTINA ROSS, CYCLEPATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
- 4 LANA KUYVENHOVEN, LANGLEY, BC
46-50 Women Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 DEBORAH WILLIAMS, FACTORY CLAYBORN CANADA, LETHBRIDGE, AB
- 2 WENDY RYALL, MISSION, BC
- 3 BEA LINDSAY-HAWKINS, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 4 JENNIFER BITZ, COLDSTREAM, BC
7 & Under Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 DREW WALZ, FLY RACING / SUPERCROSS, BOISE, ID
- 2 SKY CADLE, DYNAMITE NATION, MAPLE VALLEY, WA
- 3 HAYDEN MESSERE, KAMLOOPS, BC
8 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 DEVIN WALZ, FLY RACING / SUPERCROSS, MERIDIAN, ID
- 2 LUCAS CLOSE, SURREY, BC
- 3 MADDEN WOOD, SNIPER RACING, NANAIMO, BC
- 4 RONAN GOW, NANAIMO, BC
- 5 KYSON STEVENSON, CHEMANIUS, BC
9 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 KAIDEN IRELAND, THE BIKE MASTER, EVERSON, WA
- 2 ELI BUNDY, WIAWIS/LSG, FT COLLINS, CO
- 3 GAGE CARSON, REVOLUTION CYCLING CLUB, AIRDRIE, AB
- 4 DAMIEN COMEAU, THE BIKE MASTER, SNOQUALMIE, WA
- 5 TYSON VAN OVERSCHOT, LANGLEY, BC
10 Cruiser Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 COHEN BUNDY, WIAWIS/LSG, FT COLLINS, CO
- 2 WILLIAM EDMONDS, GLEN HEAD, NY
- 3 CONNOR CLIFFORD, DAYLIGHT CYCLES, HURRICANE, UT
- 4 PARKER TRAMPOSCH, ALPHA, CORAM, NY
- 5 JACK KNOROWSKI, WIAWIS/LSG, PHOENIX, AZ
- 6 DREW SOLMES, DEVIANT, VERNON, BC
- 7 BUBBA PADDOCK, DELINQUENT RACING / MAMQUAM, PARKSVILLE, BC
- 8 STEVIE LUCASH, THE BIKE MASTER, KENT, WA
11 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 BRADY ONEIL, DAYLIGHT CYCLES, HENDERSON, NV
- 2 TREVOR HOFFMAN, NORTHWEST BMX, WILSONVILLE, OR
- 3 AJ LAURELL, COCHRANE, AB
12 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 AARON KINGSLIEN, GHY BIKES, LAKE TAPPS, WA
- 2 DYLAN DOWNING, THE BIKE MASTER, ORTING, WA
- 3 CHASE ANTILL, SPN CTY, LAS VEGAS, NV
- 4 CARTER COSMAN, SOOKE, BC
13 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DOUGLAS SCHMEICHEL, DRIVEN CYCLING ACADEMY, KUNA, ID
- 2 KHARI DAWSON, GHY BIKES, SEATTLE, WA
- 3 LEVI HUVARD, DAYLIGHT CYCLES, CAMARILLO, CA
14 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 JAYCE BARTLEY, LDC, MILWAUKIE, OR
- 2 RIVER REECE, LDC, FORT WORTH, TX
- 3 JOHN HAYNES IV, 208/TANGENT, COEUR D ALENE, ID
- 4 TRISTAN STOREY, YESS LIMENINE PANDEMIC, OKOTOKS, AB
15 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 MIKKEL DEVORE, PURE/AVIAN USA, VERADALE, WA
- 2 JOSHUA LOUDERMILK, GUNSLINGER FACTORY/ONEAL/ERA3, SALEM, OR
- 3 ZACK KILPATRICK, FLY RACING, BOISE, ID
17-20 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 NICKOLAS (NICK THE BRICK) ELLIOTT, NORCAL/NEXT GENERATION, GRANITE BAY, CA
- 2 TANNER JOHNSON, SPIN CITY BMX, LAS VEGAS, NV
- 3 PRESTON STEVENS, MILTON, WA
- 4 BRANDON LOUDERMILK, GUNSLINGER FACTORY/ONEAL/ERA3, SALEM, OR
21-25 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 DARCY GLENCROSS, PURE/SINZ CANADA, NANAIMO, BC
- 2 (STYLE)KYLE UNREIN, BALISTIC, LYNNWOOD, WA
- 3 BRAYDON KAHLER, MUFFLER KING, DUVALL, WA
- 4 KYLER ESMAY, THRODWN, KENT, WA
- 5 AUSTIN BURLESON, RBR RIFT BOMBSHELL, WOODBURN, OR
36-40 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 CID MARTINEZ, PURE SINZ, VICTORIA, BC
- 2 MICHAEL WIEBE, LADYSMITH MOTORSPORTS, NANAIMO, BC
- 3 JUSTUS ANDERSON, THE BIKE MASTER, BONNEY LAKE, WA
- 4 DION-JAY BAYRACK, BROOKS, AB
- 5 GRANT BRERETON-STILES, CBS, COQUITLAM, BC
41-45 Cruiser Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 BRENT LEE, BAY AREA BMXERS, UNIVERSITY PLACE, WA
- 2 JON RONDEAU, PANDEMIC/YESS, LAKE COUNTRY, BC
- 3 JASON ONDELL, TACOMA, WA
- 4 DOMINICK SERKA, UPRIGHT/URBAN GRAVITY, GIG HARBOR, WA
- 5 LES STANYER, KAMLOOPS, BC
- 6 PAUL SHERMAN, BRACKENDALE, BC
46-50 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 DINO MATTONI, PUYALLUP, WA
- 2 GERRY"OG BIG RED"ERICKSON, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 3 JON LINDBERG, BREMERTON, WA
- 4 SCOTT HILL, DELTA, BC
51-55 Cruiser Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 STEVE CLARK, RAISE FOR ROWYN, BUCKLEY, WA
- 2 MONTY CAVADINI, YESS, FERNDALE, WA
- 3 DARREN WILLIAMS, FACTORY CLAYBORN CANADA, LETHBRIDGE, AB
- 4 DEAN BOTTERILL, SILVERSTAR MOUNTAIN, VERNON, BC
- 5 SCOTT ANGUS, JR BICYCLES.COM/SPEEDCO/AVIAN, MORENO VALLEY, CA
- 6 KENT ELLIOTT, NORCAL/NEXT GENERATION, GRANITE BAY, CA
56-60 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 WOODY WOODRUFF, MESA, AZ
- 2 GEORGES KREUZKAMP, FACTORY YESS, WHITE ROCK, BC
- 3 GREG MATHIAS, ARIZONA BICYCLE WERX/FALL RISK RACING, CAREFREE, AZ
61 & Over Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DANNY (BIONIC MAN) BUSHNELL, THE BIKE MASTER, VANCOUVER, WA
- 2 GREG (THE THRILL) MCGILL, PURE CANADA/ONYX, NANAIMO, BC
- 3 RICH (SUSPENDER MAN) MUNDELL, THE BIKE MASTER, TACOMA, WA
5 & Under Novice Total Riders = 17 Groups = 3
- 1 GRIFFIN SPENCER, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 LINCOLN ROSENTHAL, LANGLEY, BC
- 3 CAMBER SCHLEY, COOKING LAKE, AB
- 4 JAKE NELSON, ABBOTSFORD, BC
- 5 MYLA BISSENDEN, DIABLOS RACING, NANAIMO, BC
- 6 EDEN IRELAND, THE BIKE MASTER, EVERSON, WA
- 7 ADELYN CADLE, DYNAMITE NATION, MAPLE VALLEY, WA
- 8 OLIVER FOSTER, BELFAIR, WA
6 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ALEXANDER SCHLEY, SHERWOOD PARK, AB
- 2 HENRY ALAIN, ALDERGROVE, BC
- 3 NOLAN ANDERSON, LANGLEY, BC
7 Novice Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 AUSTIN LESSARD, NANAIMO, BC
- 2 FIA GRAATEN, LANTZVILLE, BC
- 3 CONNER FULTON, ABBOTSFORD, BC
- 4 LOGAN KAUTZ, KAMLOOPS, BC
- 5 ISABELLA PEDDLE, ENUMCLAW, WA
- 6 ISABELLA ROSENTHAL, LANGLEY, BC
- 7 ALISSA MCCORMACK, TUFF GURLZ, LAKE COUNTRY, BC
8 Novice Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 BEN SULLIVAN, KELOWNA, BC
- 2 SKYE SHERMAN, DAD, BRACKENDALE, BC
- 3 CARTER VANDEKERKHOVE, SURREY, BC
- 4 JAELAH DEAN, PRINCE GEORGE, BC
9 Novice Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 BROOKLYN RUTH, ALLIANCE RACING, LAKE COUNTRY, BC
- 2 DYLAN BAKER, KELOWNA, BC
- 3 ALEX MORRIS, ROSEDALE, BC
- 4 LAUREN ALAIN, ALDERGROVE, BC
- 5 BEKAM CAMPBELL, SQUAMISH, BC
10 Novice Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 MAXX LAXTON, KELOWNA, BC
- 2 LOGAN TWISS-DUNNIGAN, PEMBERTON, BC
- 3 NOAH KERLUCK, CAMPBELL, BC
- 4 RACHEL HILLAND, LANGLEY, BC
- 5 LOGAN CAVALETTO, KAMLOOPS, BC
- 6 HAYDEN BERKHEISER, SNOHOMISH, WA
- 7 OWEN PIZZEY, COURTENAY, BC
11 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 KEAGHAN FULTON, ABBOTSFORD, BC
- 2 TYLER MURDOCH, MISSION, BC
- 3 TIFFANY HILLAND, LANGLEY, BC
36-40 Novice Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 BRYAN DONALD, LETHBRIDGE, AB
- 2 MICHAEL BAJADA, VANCOUVER, BC
- 3 COLIN ROSENTHAL, LANGLEY, BC
- 4 LUCAS WILLS, PUYALLUP, WA
- 5 MARK BERKHEISER, SNOHOMISH, WA
- 6 BROCK MILLER, DYNAMITE NATION, SEATTLE, WA
5 & Under Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 BRODY MILLER, DIABLOS RACING, LYNDEN, WA
- 2 JAKE BEATTIE, LIONS BAY, BC
- 3 KOHLBY TABER, NORTH END RACING, ENDERBY, BC
6 Intermediate Total Riders = 13 Groups = 2
- 1 ADERO"BAM BAM"GONZALEZ, PENTICTON, BC
- 2 RYDER JACKSON, VICTORIA, BC
- 3 NATE TRERISE, NORTHWEST BMX, SHERWOOD, OR
- 4 NOAH CORNBILL, CAMPBELL RIVER, BC
- 5 HAMISH SHERMAN, DAD, BRACKENDALE, BC
- 6 TROY JOHNSON, BIKEMASTER, AUBURN, WA
- 7 KASCH WING, COURTENAY, BC
- 8 ELI FOSTER, BELFAIR, WA
7 Intermediate Total Riders = 16 Groups = 3
- 1 CHARLES NESBITT, LANGLEY, BC
- 2 KOHEN WILLS, DYNAMITE NATION, PUYALLUP, WA
- 3 MAX DARLOW, PEMBERTON, BC
- 4 JAYDEN WALTON, NANAIMO, BC
- 5 JAMIE STEPHENS, LOUIS CREEK, BC
- 6 CHASE SCHOFIELD, SURREY, BC
- 7 DANIEL REED, NANAIMO, BC
- 8 BARAKA GIBSON, NANAIMO, BC
8 Intermediate Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 LANDON SMITH, BLACK CREEK, BC
- 2 COOPER MARETT, OCEANSIDE BMX, QUALICUM BEACH, BC
- 3 ELI MILBURN, ROYSTON, BC
- 4 LIAM ANDERSON, LANGLEY, BC
- 5 COLE SIVERTSON, LANGLEY, BC
- 6 DESIREE DYKSTRA, LANGLEY, BC
- 7 THOMSON BYTHELL, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 8 JACOB KUYVENHOVEN, LANGLEY, BC
9 Intermediate Total Riders = 18 Groups = 3
- 1 TYSON POPOVE, CAMPBELL RIVER, BC
- 2 SEBASTIAN HARRISON, PEMBERTON, BC
- 3 HAYDEN GLENN, ABBOTSFORD, BC
- 4 DECLAN BATTRICK, MISSION, BC
- 5 MASON VAN STRIEN, ALLIANCE RACING, KELOWNA, BC
- 6 LEVI SOUSA, ABBOTSFORD, BC
- 7 KELLAN MILLER, DYNAMITE NATION, SEATTLE, WA
- 8 WYATT NICHOLLS, CYCLE PATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
10 Intermediate Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 BRAXTON BROWN, THE BIKE MASTER, PUYALLUP, WA
- 2 KALEB SPENCER, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 3 DAMION CATHRINE, NANAIMO, BC
- 4 BRAYSON KLEIN, CROSSFIELD, AB
- 5 RAFE HUDSON, WHISTLER, BC
- 6 CODY MILLS, MOM&DAD, PORT COQUITLAM, BC
- 7 COVE WHITE, SPAWN, WHISTLER, BC
- 8 CARTER MCGREGOR, LANGLEY, BC
11 Intermediate Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 REUBEN BABER, REVOLUTION CYCLING CLUB, ROCKY VIEW COUNTY, AB
- 2 TRACE MCCABE, KAMLOOPS, BC
- 3 LUKE NIEHAUS, 100% / DEVIANT, CRANBROOK, BC
- 4 MASON RUTH, ALLIANCE RACING, LAKE COUNTRY, BC
- 5 SETH NELSON, CYCLE PATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
12 Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 DAWSON WOOD, DAD, MAPLE RIDGE, BC
- 2 CARTER COSMAN, SOOKE, BC
- 3 EASTON MCALISTER, OKOTOKS, AB
- 4 MABEL REID, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
13 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 CARSON CRAMER, GHY BIKES, DES MOINES, WA
- 2 COLTON BARNETT, LADYSMITH, BC
- 3 CARTER BERKHEISER, SNOHOMISH, WA
14 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 HEYDEN COMEAU, KELOWNA, BC
- 2 CRESTON HENDERSON, AIRDRIE, AB
- 3 SETH MURDOCH, MISSION, BC
15 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 KODY SHEPHERD, COURTENAY, BC
- 2 BRIONY FOKKENS, GOLDCOAST/TRI-FORM CONC., BLACK DIAMOND, AB
- 3 TROY ROBARTS, LANGLEY, BC
16 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 JAKE TRUMBLE, VICTORIA, BC
- 2 PARKER COOK, BMX ELITE / BIG BOY TOYS, BUCKLEY, WA
- 3 BEN WHITE, VICTORIA, BC
26-35 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 JONATHAN MILBURN, CUMBERLAND, BC
- 2 WESLEY MACDONALD, MISSION, BC
- 3 DEREK THEROUX, ABBOTSFORD, BC
36-40 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DION-JAY BAYRACK, BROOKS, AB
- 2 ROLLY HILLAND, LANGLEY, BC
- 3 JAMES MARTIN, WESTCOASTBMXERS, GRANTS PASS, OR
46-50 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 PAUL SHERMAN, BRACKENDALE, BC
- 2 ARI LAURELL, COCHRANE, AB
- 3 MIKE CLARK, KELOWNA, BC
6 Expert Girls Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 HALLE STOCKS, YESS DEVELOPMENT, KELOWNA, BC
- 2 TAYLOR DURFEE, UPRIGHT/URBAN GRAVITY, BEND, OR
- 3 ELINOR CHRISTENSEN, ONE TRACK MIND, KINGSTON, WA
7 Expert Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 LOGAN LEE, FACTORY BOMBSHELL AVENT, CALGARY, AB
- 2 CALLIE CLIFFORD, DAYLIGHT CYCLES, HURRICANE, UT
- 3 SAVANAH LAFEBER, FACTORY ORCA/ BOMBSHELL, VICTORIA, BC
- 4 ALLIE MCLEAN, SURREY, BC
8 Expert Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 ROSIE YOCHIM, COOMBS, BC
- 2 JORDAN TAYLOR, DYNAMITE NATION, BONNEY LAKE, WA
- 3 ADDISON BRINDLEY, GORDY'S BICYCLES, SUN CITY, AZ
- 4 GRACE ONEIL, DAYLIGHT CYCLES, HENDERSON, NV
9 Expert Girls Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 TIFFANY BROSIUS, VICTORIA, BC
- 2 PIPER GRAATEN, LANTZVILLE, BC
- 3 VIVIENNE OOMS, UFO, VICTORIA, BC
- 4 LANDON BURIAN, ALPHA DEVELOPMENT, BOZEMAN, MT
- 5 GIANNA YEE, LDC, SANTA CRUZ, CA
- 6 QUINN REILING, ORCA, STRATHCONA COUNTY, AB
- 7 IVY BEECHER, MOUNT VERNON, WA
- 8 MERISSA BROWN, PINK LADIES, SURPRISE, AZ
10 Expert Girls Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 SOPHIA RODRIGUEZ, FACTORY YESS, BEND, OR
- 2 BREEANNE VAUGHAN, FACTORY AVENT/BOMBSHELL, WALNUT, CA
- 3 JADE DURFEE, UPRIGHT/URBAN GRAVITY, BEND, OR
- 4 TAYLOR LEAKEY, ARIZONA BICYCLE WERX/FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 5 KYLA THOMPSON, CANADIAN BIKE SUPPLY, KELOWNA, BC
- 6 EILEE PUGHE, MAPLE RIDGE, BC
- 7 MIA MOLZAN, DYNAMITE NATION, GIG HARBOR, WA
11 Expert Girls Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 HANNAH LEAKEY, ARIZONA BICYCLE WERX/FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 2 RHYAN BARFOOT, RIFT/TANGENT CANADA, NANAIMO, BC
- 3 TESS BAILEY, THE BIKE MASTER, LAKE TAPPS, WA
- 4 KAMRYN HOWLETT, YESS, MAPLE RIDGE, BC
- 5 KAILA MURRAY, BRACKENDALE, BC
- 6 OLIVIA YEE, LDC, SANTA CRUZ, CA
- 7 CALEY CLARK, LAKE COUNTRY, BC
- 8 VETA CRAMER, GHY BIKES, DES MOINES, WA
12 Expert Girls Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 SAVANNA STOKES, SPN CTY, LAS VEGAS, NV
- 2 EMILY BELL, YESS DEVELOPMENT, NANOOSE BAY, BC
- 3 JORDIS HARMER, SPOKANE, WA
- 4 NATASHA MILLER, COQUITLAM, BC
- 5 JENNA TAYLOR, DYNAMITE NATION, BONNEY LAKE, WA
- 6 HANNAH CURRIE, WEST KELOWNA, BC
- 7 NICOLE MCLEOD, INSPIRE BMX, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 8 HANNAH TURKINGTON, WHISTLER, BC
13 Expert Girls Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 KEILEY 'SUGAR COOKIE' SHEA, 316 RACING/DK, LA HABRA, CA
- 2 SYDNEY GARONZIK, DAYLIGHT CYCLES, LAKE TAPPS, WA
- 3 SUMMER (THE SAMURAI) MACMULLEN, MAPLE RIDGE, BC
- 4 TATUM ANDERSON, THE BIKE MASTER, BONNEY LAKE, WA
- 5 SHAELIN TINKER, MAPLE RIDGE, BC
- 6 HEIDI SCHENK, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 7 SPENCER PASCUAL, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
14 Expert Girls Total Riders = 13 Groups = 2
- 1 JACY MOORE, PORT ORCHARD, WA
- 2 BREANNA (MONSTER B) WINTER, RIFT-TANGENT, ANTELOPE, CA
- 3 KEIRA MURPHY, YESS FACTORY, NANAIMO, BC
- 4 PEYTON YOCHIM, COOMBS, BC
- 5 MEKENNA MARTIN, WESTCOAST BMXERS, GRANTS PASS, OR
- 6 ZOE MCHALE-BOULTER, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 7 BRENNA DURLING, LETHBRIDGE, AB
- 8 PAISLEY REID, DIRT DEMONZ, DELTA, BC
15-16 Expert Girls Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 TEIGEN PASCUAL, FACTORY RIFT/TANGENT, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 MOLLY SIMPSON, DAYLIGHT CYCLES, RED DEER, AB
- 3 VIOLET CEJALVO, SURREY, BC
- 4 ALLISON (ALLI GATOR) JOHNSON, SPIN CITY BMX, LAS VEGAS, NV
- 5 EMILY HENDERSON, AIRDRIE, AB
- 6 KENNEDY DAWSON, GHY BIKES, SEATTLE, WA
- 7 SIERRA ALTENDORF, EVERETT, WA
- 8 ISLA HUTTON, BALLISTIC BMX, LANGLEY, BC
21-30 Expert Women Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 KAITLYN WHITE, NORCAL/NEXT GENERATION, YUBA CITY, CA
- 2 JENA SAGENDORF, PHOENIX, AZ
- 3 ELIZABETH BOWERS, FACTORY YESS, SPOKANE, WA
41 & Over Expert Women Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DEBORAH WILLIAMS, FACTORY CLAYBORN CANADA, LETHBRIDGE, AB
- 2 CHELSEA TRITES, LANGLEY, BC
- 3 HIDI CRAMER, GHY BIKES, DES MOINES, WA
5 & Under Expert Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 BENTLEY ERB, FACTORY ORCA BOMBSHELL, KELOWNA, BC
- 2 AIDYN GARCIA, ROBBY'S BIKE SHOP, WATERFORD, CA
- 3 GRIFFIN SCHWANDT, MAPLE RIDGE CYCLE, MAPLE RIDGE, BC
7 Expert Total Riders = 17 Groups = 3
- 1 ISAAC JOHNSON, CLOVER TOWING, SURREY, BC
- 2 WYATT(WIFI) CHRISTENSEN, FACTORY ORCA BOMBSHELL, KINGSTON, WA
- 3 LUKA ERB, FACTORY ORCA BOMBSHELL, KELOWNA, BC
- 4 JONAH KNOROWSKI, WIAWIS/LSG, PHOENIX, AZ
- 5 OLIVER CORNBILL, CAMPBELL RIVER, BC
- 6 JESSE POIRIER, LANGDON, AB
- 7 DREW WALZ, FLY RACING / SUPERCROSS, BOISE, ID
- 8 ETHAN DEANE-FREEMAN, MAPLE RIDGE, BC
8 Expert Total Riders = 15 Groups = 3
- 1 CALEB DURKIN, WIAWIS/LSG, VAUGHN, WA
- 2 OWEN COMBS, SAN DIEGO, CA
- 3 RUSSELL VANDONGEN, ABBOTSFORD, BC
- 4 CONNOR BRERETON-STILES, CBS, COQUITLAM, BC
- 5 LUCAS CLOSE, SURREY, BC
- 6 DEVIN WALZ, FLY RACING / SUPERCROSS, MERIDIAN, ID
- 7 COOPER SCHWANDT, FACTORY YESS, MAPLE RIDGE, BC
- 8 KYLER STOCKS, YESS DEVELOPMENT, KELOWNA, BC
9 Expert Total Riders = 20 Groups = 4
- 1 ALEXANDER BOOTH, VANCOUVER, BC
- 2 KAIDEN IRELAND, THE BIKE MASTER, EVERSON, WA
- 3 DOMINIC BUCH, FACTORY ORCA BOMBSHELL, VICTORIA, BC
- 4 TAOH COFIELD, PURE CANADA, NANAIMO, BC
- 5 DAMIEN COMEAU, THE BIKE MASTER, SNOQUALMIE, WA
- 6 CHRISTOPHER BAJADA, VANCOUVER, BC
- 7 REX JOHNSON, ABBOTSFORD, BC
- 8 RYDER SOROKA, DEVIANT, KELOWNA, BC
10 Expert Total Riders = 28 Groups = 5
- 1 COHEN BUNDY, WIAWIS/LSG, FT COLLINS, CO
- 2 JACK CERNEY, FACTORY YESS, COQUITLAM, BC
- 3 NOLAN REILING, ORCA, SHERWOOD PARK, AB
- 4 CONNOR CLIFFORD, DAYLIGHT CYCLES, HURRICANE, UT
- 5 JEREMY PURICH, ROYSTON, BC
- 6 WILLIAM EDMONDS, GLEN HEAD, NY
- 7 DALLEN BRERETON-STILES, FACTORY RIFT CANADA, COQUITLAM, BC
- 8 NICOLAI MARTINEZ, PURE SINZ, VICTORIA, BC
11 Expert Total Riders = 27 Groups = 5
- 1 TARIN FIELDS, ALPHA, NEWMAN LAKE, WA
- 2 BRADY ONEIL, DAYLIGHT CYCLES, HENDERSON, NV
- 3 AUSTIN CORNBILL, CAMPBELL RIVER, BC
- 4 JASPER ALTENDORF, EVERETT, WA
- 5 TORAN EDWARDS, FACTORY RIFT CANADA, VERNON, BC
- 6 BRODY MCLEAN, OSOYOOS, BC
- 7 TREVOR HOFFMAN, NORTHWEST BMX, WILSONVILLE, OR
- 8 ISAAC PEDDLE, TEAM PEDDLE, ENUMCLAW, WA
12 Expert Total Riders = 19 Groups = 3
- 1 TRUE(DAT) BAILEY, WIAWIS/LSG, LAKE TAPPS, WA
- 2 BRYANT (THE SNIPER) JOHNSON, RBR/RIFT/FLY/BOMBSHELL, BEND, OR
- 3 TRISTEN STACEY, MISSION, BC
- 4 AARON KINGSLIEN, GHY BIKES, LAKE TAPPS, WA
- 5 RYLEY COFIELD, PURE CANADA, NANAIMO, BC
- 6 SAGE BADER, CRESWELL, OR
- 7 DANE KERLUCK, CAMPBELL RIVER, BC
- 8 CAMERON ELLIOTT, MAPLE RIDGE, BC
13 Expert Total Riders = 18 Groups = 3
- 1 TYLER GRIGSBY, FACTORY RIFT TANGENT, RIO LINDA, CA
- 2 BANYAN HOWELL, FACTORY YESS, BEND, OR
- 3 KHARI DAWSON, GHY BIKES, SEATTLE, WA
- 4 ROBBIE TRIBE, MOUNT CURRIE, BC
- 5 DYLAN GASCA, DRIVEN CYCLING ACADEMY, BUCKLEY, WA
- 6 MIKE BRYANT, VANCOUVER, WA
- 7 JUSTIN YARETZ, CUMBERLAND, BC
- 8 CONNOR BOHLMANN, VANCOUVER, BC
14 Expert Total Riders = 24 Groups = 4
- 1 KYLE HEWIG, DAYLIGHT CYCLE, NEWBURY PARK, CA
- 2 KYLE NORTON, VANCOUVER, WA
- 3 JAYCE BARTLEY, LDC, MILWAUKIE, OR
- 4 JOSHUA TRERISE, FACTORY FULL TILT/RADIO, SHERWOOD, OR
- 5 CARSON KOWASKI, FACTORY RIFT/TANGENT, INNISFAIL, AB
- 6 RIVER REECE, LDC, FORT WORTH, TX
- 7 GAGE BROWN, FACTORY YESS, BEND, OR
- 8 ZANE BADER, CRESWELL, OR
15 Expert Total Riders = 16 Groups = 3
- 1 BRODY COLE, FACTORY FULL TILT/RADIO, CHULA VISTA, CA
- 2 ERIC DROTAR, FACTORY YESS, SURREY, BC
- 3 REED (SPEED REED) KAY, DUPONT, WA
- 4 AIDEN GRECHT, RIVAL RACING CANADA, PARKSVILLE, BC
- 5 JOSHUA LOUDERMILK, GUNSLINGER FACTORY/ONEAL/ERA3, SALEM, OR
- 6 MIKKEL DEVORE, PURE/AVIAN USA, VERADALE, WA
- 7 HAIDEN BOTROKOFF, RIVAL RACING CANADA, NANAIMO, BC
- 8 NATHAN WELLS, BAKERVIEW BMX, MOUNT VERNON, WA
16 Expert Total Riders = 14 Groups = 2
- 1 MASON MEININGER, CORSA RACEWEAR / NORTHWEST BMX, PASCO, WA
- 2 MITCHEL LANDRY, FACTORY RIVAL, NANAIMO, BC
- 3 BILLY RATCLIFF, BALLISTIC BMX, ABBOTSFORD, BC
- 4 RIELY BROSIUS, VICTORIA, BC
- 5 JAKOB PLANK, CYCLE PATH WRECKING CREW, VERNON, BC
- 6 TAYLOR HENDRICKSON, NORTHWEST BMX, PASCO, WA
- 7 JEREMY POPE, DELINQUENT RACING, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 8 JARREN ABEL, GRAHAM, WA
17-20 Expert Total Riders = 21 Groups = 4
- 1 ZACHARY FRIER, EXTREME TEAM, ABBOTSFORD, BC
- 2 RAYNE LANKFORD, FACTORY FULL TILT/RADIO, HOUSTON, TX
- 3 HOLDEN DIPAZZA, DIRT DEMONS, DELTA, BC
- 4 ISAAC DROTAR, YESS, SURREY, BC
- 5 TRENTON MOORE, PORT ORCHARD, WA
- 6 (ACTION) JACKSON ELLIOTT, NORCAL/NEXT GENERATION, GRANITE BAY, CA
- 7 JUSTIN HAILEY, BOX / ODIO / MEYBO, ORANGE, CA
- 8 AUSTIN PEEBLES, JET RACING, CITRUS HEIGHTS, CA
21-25 Expert Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 JAKE SHEPHERD, BMX ELITE, BUCKLEY, WA
- 2 BRAYDON KAHLER, MUFFLER KING, DUVALL, WA
- 3 ANTHONY PATE, FACTORY REMIX BMX, MARYSVILLE, WA
- 4 KHALIL KENDALL, SULTAN, WA
- 5 (STYLE)KYLE UNREIN, BALISTIC, LYNNWOOD, WA
26-35 Expert Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 CHRIS SUTTON, FACTORY ANSWER, GLENDALE, AZ
- 2 DANNY BURSEY, PURE BICYCLES CANADA, COURTENAY, BC
- 3 JASON ADAMS, ABBOTSFORD, BC
- 4 LEONARD KILGOUR, KAMLOOPS, BC
- 5 BRENDEN DAVIES, KRAPPWESEAL, LUMBY, BC
36-40 Expert Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 CID MARTINEZ, PURE SINZ, VICTORIA, BC
- 2 JUSTUS ANDERSON, THE BIKE MASTER, BONNEY LAKE, WA
- 3 JASON REEVES, KAMLOOPS, BC
41-45 Expert Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 BRENT LEE, BAY AREA BMXERS, UNIVERSITY PLACE, WA
- 2 RICK LOWRY, NORCAL/NEXT GENERATION, YUBA CITY, CA
- 3 JASON ONDELL, TACOMA, WA
- 4 JON RONDEAU, PANDEMIC/YESS, LAKE COUNTRY, BC
- 5 LES STANYER, KAMLOOPS, BC
- 6 DOMINICK SERKA, UPRIGHT/URBAN GRAVITY, GIG HARBOR, WA
- 7 JAY DURAN, BALLISTIC, OMAK, WA
- 8 PETER KUYVENHOUEN, LANGLEY, BC
51 & Over Expert Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 DINO MATTONI, PUYALLUP, WA
- 2 GERRY"OG BIG RED"ERICKSON, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 3 DARREN WILLIAMS, FACTORY CLAYBORN CANADA, LETHBRIDGE, AB
- 4 MONTY CAVADINI, YESS, FERNDALE, WA
- 5 GEORGES KREUZKAMP, FACTORY YESS, WHITE ROCK, BC
Team Results
Fraser Valley National #1
Bike Shop
Rank | Team Name | Sheet 1 | Sheet 2 | Best Sheet |
---|---|---|---|---|
1 | FACTORY RIFT CANADA | 207 | 0 | 207 |
2 | DAYLIGHT CYCLES | 203 | 0 | 203 |
3 | FACTORY WIAWIS/LSG | 201 | 0 | 201 |
4 | FACTORY ORCA BOMBSHELL | 187 | 0 | 187 |
5 | NORCAL NEXT GENERATION | 175 | 0 | 175 |
6 | PURE BICYCLES CANADA | 166 | 0 | 166 |
7 | MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS | 132 | 0 | 132 |
8 | FACTORY YESS | 124 | 0 | 124 |
9 | RIVAL CANADA | 102 | 0 | 102 |
Rider Results
Fraser Valley National #2
5 & Over Balance Bike Total Riders = 2 Groups = 1
- 1 SCARLETT MCCORMACK, TUFF GURLZ, KELOWNA, BC
- 1 MAYA DEANE-FREEMAN, MAPLE RIDGE, BC
3 Balance Bike Total Riders = 2 Groups = 1
- 1 PEYTON TABER, ENDERBY, BC
- 1 SILAS SPENCER, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
A Pro Total Riders = 10 Groups = 6
- 1 TAYLOR STEPHENS, FACTORY YESS, REDMOND, OR
- 2 LUKAS FERGUSON, DELTA, BC
- 3 RILEY LAVORATO, LETHBRIDGE, AB
- 4 HUNTER (WILDTHING) MCGILL, PURE BICYCLES CANADA, NANAIMO, BC
- 5 DANIEL PELLIKAAN, LANGLEY, BC
- 6 JOE RASMUSSEN, LANGLEY, BC
- 7 MONROE HUTTON, LANGLEY, BC
- 8 JESSE KALBFLEISH, SIMI VALLEY, CA
Women Pro Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 CAYLEIGH VAN STAALDUINEN, STAATS, ST ALBERT, AB
- 2 ALISON GRECHT, PARKSVILLE, BC
- 3 MACKENZIE MCHALE-BOULTER, LANGLEY, BC
- 1 (Not Scored)
- 2 (Not Scored)
7-8 Mixed Open Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 JORDAN TAYLOR, DYNAMITE NATION, BONNEY LAKE, WA
- 2 LOGAN LEE, FACTORY BOMBSHELL AVENT, CALGARY, AB
- 3 KOHEN WILLS, DYNAMITE NATION, PUYALLUP, WA
- 4 ADDISON BRINDLEY, GORDY'S BICYCLES, SUN CITY, AZ
- 5 MAX DARLOW, PEMBERTON, BC
- 6 TAYLOR DURFEE, UPRIGHT/URBAN GRAVITY, BEND, OR
- 7 SAVANAH LAFEBER, FACTORY ORCA/ BOMBSHELL, VICTORIA, BC
- 8 ALLIE MCLEAN, SURREY, BC
9-10 Mixed Open Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 SOPHIA RODRIGUEZ, FACTORY YESS, BEND, OR
- 2 BREEANNE VAUGHAN, FACTORY AVENT/BOMBSHELL, WALNUT, CA
- 3 GIANNA YEE, LDC, SANTA CRUZ, CA
- 4 LANDON BURIAN, ALPHA DEVELOPMENT, BOZEMAN, MT
- 5 QUINN REILING, ORCA, STRATHCONA COUNTY, AB
13-14 Mixed Open Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 SUMMER (THE SAMURAI) MACMULLEN, MAPLE RIDGE, BC
- 2 SYDNEY GARONZIK, DAYLIGHT CYCLES, LAKE TAPPS, WA
- 3 BREANNA (MONSTER B) WINTER, RIFT-TANGENT, ANTELOPE, CA
- 4 KEILEY 'SUGAR COOKIE' SHEA, 316 RACING/DK, LA HABRA, CA
- 5 ZOE MCHALE-BOULTER, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 6 BRENNA DURLING, LETHBRIDGE, AB
- 7 SKYLA GRENIER, CARSTAIRS, AB
- 8 OLIVIA YEE, LDC, SANTA CRUZ, CA
15-16 Mixed Open Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 TEIGEN PASCUAL, FACTORY RIFT/TANGENT, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 MOLLY SIMPSON, DAYLIGHT CYCLES, RED DEER, AB
- 3 VIOLET CEJALVO, SURREY, BC
- 4 CHAD CALHOUN, RACER CONCEPTS, PORT ORCHARD, WA
7-8 Open Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 CALEB DURKIN, WIAWIS/LSG, VAUGHN, WA
- 2 WYATT(WIFI) CHRISTENSEN, FACTORY ORCA BOMBSHELL, KINGSTON, WA
- 3 LUKA ERB, FACTORY ORCA BOMBSHELL, KELOWNA, BC
- 4 TROY TSUJIMURA, PEMBERTON, BC
- 5 OWEN COMBS, SAN DIEGO, CA
- 6 JESSE POIRIER, LANGDON, AB
- 7 TANNER KINSELLA, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 8 HUNTER LUTMAN, MONSTER BIKE/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
9-10 Open Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 JACK CERNEY, FACTORY YESS, COQUITLAM, BC
- 2 NOLAN REILING, ORCA, SHERWOOD PARK, AB
- 3 BRODY RICHARDS, BOMBSHELL, BEAUMONT, AB
- 4 COREY TOWNLEY, ALPHA, STOCKTON, CA
- 5 RYDER SOROKA, DEVIANT, KELOWNA, BC
- 6 FINLEY MCHALE-BOULTER, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 7 TANNER SHARKEY, WEST KELOWNA, BC
- 8 DAKOTA WATSON, SURREY, BC
11-12 Open Total Riders = 16 Groups = 3
- 1 TARIN FIELDS, ALPHA, NEWMAN LAKE, WA
- 2 LUKE SOWPAL, DAYLIGHT CYCLES, MERRITT, BC
- 3 CHASE ANTILL, SPN CTY, LAS VEGAS, NV
- 4 OWEN BRITAIN, FLY RACING, BOISE, ID
- 5 DANE KERLUCK, CAMPBELL RIVER, BC
- 6 BRODY MCLEAN, OSOYOOS, BC
- 7 MAXWELL LEE, FACTORY BOMBSHELL AVENT, CALGARY, AB
- 8 JACOB JERNIGAN, ALPHA DEVELOPMENT, PEORIA, AZ
13-14 Open Total Riders = 14 Groups = 2
- 1 TYLER GRIGSBY, FACTORY RIFT TANGENT, RIO LINDA, CA
- 2 GAGE BROWN, FACTORY YESS, BEND, OR
- 3 NICK SARICH, SPOKANE, WA
- 4 ATLEY CARSON, REVOLUTION CYCLING CLUB, AIRDRIE, AB
- 5 MIKE BRYANT, VANCOUVER, WA
- 6 TYLER WHITMAN, BMX ELITE, AUBURN, WA
- 7 BANYAN HOWELL, FACTORY YESS, BEND, OR
- 8 OLIVER SMITH, DAYLIGHT CYCLE, GIG HARBOR, WA
15-16 Open Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 ERIC DROTAR, FACTORY YESS, SURREY, BC
- 2 STEVEN FRANK, BMX ELITE, BONNEY LAKE, WA
- 3 JACOB SHAW, DEVIANT BMX, KELOWNA, BC
- 4 RIELY BROSIUS, VICTORIA, BC
- 5 KAILEB TORRIE, EDMONTON, AB
- 6 WILLIAM WELIKOKLAD, DAYLIGHT CYCLES, RED DEER, AB
- 7 JEREMY POPE, DELINQUENT RACING, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 8 MARK SHIELDS, N VANCOUVER, BC
17-20 Open Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 (ACTION) JACKSON ELLIOTT, NORCAL/NEXT GENERATION, GRANITE BAY, CA
- 2 NATHAN (NATE) KHOMA, 3B RACING, SPOKANE, WA
- 3 RYAN MYSEK, OKOTOKS, AB
- 4 ANDREW SHIELDS, N VANCOUVER, BC
- 5 TYLER BLAESI, THE BIKE MASTER, BONNEY LAKE, WA
31 & Over Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 JAKE SHEPHERD, BMX ELITE, BUCKLEY, WA
- 2 RICK LOWRY, NORCAL/NEXT GENERATION, YUBA CITY, CA
- 3 ANTHONY PATE, FACTORY REMIX BMX, MARYSVILLE, WA
10 & Under Girls Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 BREEANNE VAUGHAN, FACTORY AVENT/BOMBSHELL, WALNUT, CA
- 2 TAYLOR LEAKEY, ARIZONA BICYCLE WERX/FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 3 JADE DURFEE, UPRIGHT/URBAN GRAVITY, BEND, OR
- 4 MERISSA BROWN, PINK LADIES, SURPRISE, AZ
11-12 Girls Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 HANNAH LEAKEY, ARIZONA BICYCLE WERX/FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 2 SAVANNA STOKES, SPN CTY, LAS VEGAS, NV
- 3 JORDIS HARMER, SPOKANE, WA
13-14 Girls Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 MEKENNA MARTIN, WESTCOAST BMXERS, GRANTS PASS, OR
- 2 SHAELIN TINKER, MAPLE RIDGE, BC
- 3 TATUM ANDERSON, THE BIKE MASTER, BONNEY LAKE, WA
17-20 Women Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 KAITLYN WHITE, NORCAL/NEXT GENERATION, YUBA CITY, CA
- 2 ALLISON (ALLI GATOR) JOHNSON, SPIN CITY BMX, LAS VEGAS, NV
- 3 ELIZABETH BOWERS, FACTORY YESS, SPOKANE, WA
- 4 MEGAN DECOTEAU, DIABLOS RACING, RENTON, WA
- 5 KENNEDY DAWSON, GHY BIKES, SEATTLE, WA
36-40 Women Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DANIELA MARTINEZ, PURE BICYCLES CANADA, VICTORIA, BC
- 2 ERIN HARRON, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 3 AMANDA HOFFMAN, NORTHWEST BMX, WILSONVILLE, OR
41-45 Women Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 SHYLO ORCHARD, KRAPPWEASEL RACING!, VERNON, BC
- 2 HIDI CRAMER, GHY BIKES, DES MOINES, WA
- 3 CHRISTINA ROSS, CYCLEPATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
- 4 LANA KUYVENHOVEN, LANGLEY, BC
46-50 Women Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 DEBORAH WILLIAMS, FACTORY CLAYBORN CANADA, LETHBRIDGE, AB
- 2 BEA LINDSAY-HAWKINS, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 3 WENDY RYALL, MISSION, BC
- 4 JENNIFER BITZ, COLDSTREAM, BC
7 & Under Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 SKY CADLE, DYNAMITE NATION, MAPLE VALLEY, WA
- 2 DREW WALZ, FLY RACING / SUPERCROSS, BOISE, ID
- 3 HAYDEN MESSERE, KAMLOOPS, BC
8 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 DEVIN WALZ, FLY RACING / SUPERCROSS, MERIDIAN, ID
- 2 LUCAS CLOSE, SURREY, BC
- 3 MADDEN WOOD, SNIPER RACING, NANAIMO, BC
- 4 RONAN GOW, NANAIMO, BC
- 5 KYSON STEVENSON, CHEMANIUS, BC
9 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 KAIDEN IRELAND, THE BIKE MASTER, EVERSON, WA
- 2 ELI BUNDY, WIAWIS/LSG, FT COLLINS, CO
- 3 DAMIEN COMEAU, THE BIKE MASTER, SNOQUALMIE, WA
- 4 GAGE CARSON, REVOLUTION CYCLING CLUB, AIRDRIE, AB
- 5 TYSON VAN OVERSCHOT, LANGLEY, BC
10 Cruiser Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 WILLIAM EDMONDS, GLEN HEAD, NY
- 2 CONNOR CLIFFORD, DAYLIGHT CYCLES, HURRICANE, UT
- 3 COHEN BUNDY, WIAWIS/LSG, FT COLLINS, CO
- 4 STEVIE LUCASH, THE BIKE MASTER, KENT, WA
- 5 JACK KNOROWSKI, WIAWIS/LSG, PHOENIX, AZ
- 6 PARKER TRAMPOSCH, ALPHA, CORAM, NY
- 7 JAYCE JOHNSON, THE BIKE MASTER, LAKE TAPPS, WA
- 8 BUBBA PADDOCK, DELINQUENT RACING / MAMQUAM, PARKSVILLE, BC
11 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 BRADY ONEIL, DAYLIGHT CYCLES, HENDERSON, NV
- 2 TREVOR HOFFMAN, NORTHWEST BMX, WILSONVILLE, OR
- 3 AJ LAURELL, COCHRANE, AB
12 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 AARON KINGSLIEN, GHY BIKES, LAKE TAPPS, WA
- 2 DYLAN DOWNING, THE BIKE MASTER, ORTING, WA
- 3 CHASE ANTILL, SPN CTY, LAS VEGAS, NV
- 4 CARTER COSMAN, SOOKE, BC
13 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 KHARI DAWSON, GHY BIKES, SEATTLE, WA
- 2 DOUGLAS SCHMEICHEL, DRIVEN CYCLING ACADEMY, KUNA, ID
- 3 LEVI HUVARD, DAYLIGHT CYCLES, CAMARILLO, CA
14 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 JAYCE BARTLEY, LDC, MILWAUKIE, OR
- 2 RIVER REECE, LDC, FORT WORTH, TX
- 3 JOHN HAYNES IV, 208/TANGENT, COEUR D ALENE, ID
- 4 TRISTAN STOREY, YESS LIMENINE PANDEMIC, OKOTOKS, AB
- 5 JOSHUA SCHOFIELD, SURREY, BC
15 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 MIKKEL DEVORE, PURE/AVIAN USA, VERADALE, WA
- 2 JOSHUA LOUDERMILK, GUNSLINGER FACTORY/ONEAL/ERA3, SALEM, OR
- 3 ZACK KILPATRICK, FLY RACING, BOISE, ID
17-20 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 NICKOLAS (NICK THE BRICK) ELLIOTT, NORCAL/NEXT GENERATION, GRANITE BAY, CA
- 2 BRANDON LOUDERMILK, GUNSLINGER FACTORY/ONEAL/ERA3, SALEM, OR
- 3 TANNER JOHNSON, SPIN CITY BMX, LAS VEGAS, NV
- 4 PRESTON STEVENS, MILTON, WA
21-25 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 DARCY GLENCROSS, PURE/SINZ CANADA, NANAIMO, BC
- 2 (STYLE)KYLE UNREIN, BALISTIC, LYNNWOOD, WA
- 3 BRAYDON KAHLER, MUFFLER KING, DUVALL, WA
- 4 AUSTIN BURLESON, RBR RIFT BOMBSHELL, WOODBURN, OR
36-40 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 CID MARTINEZ, PURE SINZ, VICTORIA, BC
- 2 MICHAEL WIEBE, LADYSMITH MOTORSPORTS, NANAIMO, BC
- 3 JUSTUS ANDERSON, THE BIKE MASTER, BONNEY LAKE, WA
- 4 GRANT BRERETON-STILES, CBS, COQUITLAM, BC
- 5 DION-JAY BAYRACK, BROOKS, AB
41-45 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 JON RONDEAU, PANDEMIC/YESS, LAKE COUNTRY, BC
- 2 JASON ONDELL, TACOMA, WA
- 3 PAUL SHERMAN, BRACKENDALE, BC
- 4 LES STANYER, KAMLOOPS, BC
- 5 DOMINICK SERKA, UPRIGHT/URBAN GRAVITY, GIG HARBOR, WA
46-50 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 DINO MATTONI, PUYALLUP, WA
- 2 JON LINDBERG, BREMERTON, WA
- 3 GERRY"OG BIG RED"ERICKSON, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 4 CHRIS SPENCE, KRAPPWEASEL RACING, VERNON, BC
51-55 Cruiser Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 STEVE CLARK, RAISE FOR ROWYN, BUCKLEY, WA
- 2 KENT ELLIOTT, NORCAL/NEXT GENERATION, GRANITE BAY, CA
- 3 MONTY CAVADINI, YESS, FERNDALE, WA
- 4 SCOTT ANGUS, JR BICYCLES.COM/SPEEDCO/AVIAN, MORENO VALLEY, CA
- 5 DARREN WILLIAMS, FACTORY CLAYBORN CANADA, LETHBRIDGE, AB
- 6 DEAN BOTTERILL, SILVERSTAR MOUNTAIN, VERNON, BC
56-60 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 GEORGES KREUZKAMP, FACTORY YESS, WHITE ROCK, BC
- 2 WOODY WOODRUFF, MESA, AZ
- 3 GREG MATHIAS, ARIZONA BICYCLE WERX/FALL RISK RACING, CAREFREE, AZ
61 & Over Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 GREG (THE THRILL) MCGILL, PURE CANADA/ONYX, NANAIMO, BC
- 2 DANNY (BIONIC MAN) BUSHNELL, THE BIKE MASTER, VANCOUVER, WA
- 3 RICH (SUSPENDER MAN) MUNDELL, THE BIKE MASTER, TACOMA, WA
5 & Under Novice Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 GRIFFIN SPENCER, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 CAMBER SCHLEY, COOKING LAKE, AB
- 3 EDEN IRELAND, THE BIKE MASTER, EVERSON, WA
- 4 ADELYN CADLE, DYNAMITE NATION, MAPLE VALLEY, WA
- 5 SAMSON ERB, ORCA BOMBSHELL DEVO TEAM, KELOWNA, BC
- 6 OLIVER FOSTER, BELFAIR, WA
- 7 HAILEY SOLES, PRINCE GEORGE, BC
- 8 RIKO KANADA, LANGLEY, BC
6 Novice Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 ALEXANDER SCHLEY, SHERWOOD PARK, AB
- 2 NOLAN ANDERSON, LANGLEY, BC
- 3 HENRY ALAIN, ALDERGROVE, BC
- 4 BRINLEY BILTON, NANAIMO, BC
7 Novice Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 FIA GRAATEN, LANTZVILLE, BC
- 2 LOGAN KAUTZ, KAMLOOPS, BC
- 3 CONNER FULTON, ABBOTSFORD, BC
- 4 ISABELLA PEDDLE, ENUMCLAW, WA
- 5 ALISSA MCCORMACK, TUFF GURLZ, LAKE COUNTRY, BC
8 Novice Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 BEN SULLIVAN, KELOWNA, BC
- 2 SKYE SHERMAN, DAD, BRACKENDALE, BC
- 3 MYA BURSEY, COURTENAY, BC
- 4 CARTER VANDEKERKHOVE, SURREY, BC
- 5 DRYDEN FRASER, CHILLIWACK, BC
9 Novice Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 CONNER GOULD, ABBOTSFORD, BC
- 2 BROOKLYN RUTH, ALLIANCE RACING, LAKE COUNTRY, BC
- 3 DYLAN BAKER, KELOWNA, BC
- 4 BEKAM CAMPBELL, SQUAMISH, BC
- 5 LAUREN ALAIN, ALDERGROVE, BC
10 Novice Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 MAXX LAXTON, KELOWNA, BC
- 2 RACHEL HILLAND, LANGLEY, BC
- 3 HAYDEN BERKHEISER, SNOHOMISH, WA
- 4 LOGAN CAVALETTO, KAMLOOPS, BC
- 5 OWEN PIZZEY, COURTENAY, BC
11 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 KEAGHAN FULTON, ABBOTSFORD, BC
- 2 TYLER MURDOCH, MISSION, BC
- 3 TIFFANY HILLAND, LANGLEY, BC
14 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 SETH MURDOCH, MISSION, BC
- 2 CARTER BERKHEISER, SNOHOMISH, WA
- 3 EMILY KNIGHT, CHILLIWACK, BC
36-40 Novice Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 BRYAN DONALD, LETHBRIDGE, AB
- 2 MICHAEL BAJADA, VANCOUVER, BC
- 3 MARK BERKHEISER, SNOHOMISH, WA
- 4 LUCAS WILLS, PUYALLUP, WA
5 & Under Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 JAKE BEATTIE, LIONS BAY, BC
- 2 BRODY MILLER, DIABLOS RACING, LYNDEN, WA
- 3 KOHLBY TABER, NORTH END RACING, ENDERBY, BC
6 Intermediate Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 NATE TRERISE, NORTHWEST BMX, SHERWOOD, OR
- 2 HAMISH SHERMAN, DAD, BRACKENDALE, BC
- 3 NASH MARETT, OCEANSIDE BMX, QUALICUM BEACH, BC
- 4 ELI FOSTER, BELFAIR, WA
- 5 TROY JOHNSON, BIKEMASTER, AUBURN, WA
- 6 KASCH WING, COURTENAY, BC
- 7 NOAH CORNBILL, CAMPBELL RIVER, BC
- 8 RYDER JACKSON, VICTORIA, BC
7 Intermediate Total Riders = 13 Groups = 2
- 1 KOHEN WILLS, DYNAMITE NATION, PUYALLUP, WA
- 2 JAYDEN WALTON, NANAIMO, BC
- 3 JAMIE STEPHENS, LOUIS CREEK, BC
- 4 CHASE SCHOFIELD, SURREY, BC
- 5 YAMATO KANADA, LANGLEY, BC
- 6 MAX DARLOW, PEMBERTON, BC
- 7 LOUIS EKLER, MOM, PUYALLUP, WA
- 8 BARAKA GIBSON, NANAIMO, BC
8 Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 COOPER MARETT, OCEANSIDE BMX, QUALICUM BEACH, BC
- 2 COLE SIVERTSON, LANGLEY, BC
- 3 THOMSON BYTHELL, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 4 LIAM ANDERSON, LANGLEY, BC
9 Intermediate Total Riders = 17 Groups = 3
- 1 SEBASTIAN HARRISON, PEMBERTON, BC
- 2 TYSON POPOVE, CAMPBELL RIVER, BC
- 3 WYATT NICHOLLS, CYCLE PATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
- 4 DECLAN BATTRICK, MISSION, BC
- 5 JENNER SMITH, GIG HARBOR, WA
- 6 MASON VAN STRIEN, ALLIANCE RACING, KELOWNA, BC
- 7 SOLOMON GELLIS, NORTH VANCOUVER, BC
- 8 HAYDEN GLENN, ABBOTSFORD, BC
10 Intermediate Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 BRAXTON BROWN, THE BIKE MASTER, PUYALLUP, WA
- 2 DAMION CATHRINE, NANAIMO, BC
- 3 KALEB SPENCER, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 4 RAFE HUDSON, WHISTLER, BC
- 5 BRAYSON KLEIN, CROSSFIELD, AB
- 6 CODY MILLS, MOM&DAD, PORT COQUITLAM, BC
- 7 COVE WHITE, SPAWN, WHISTLER, BC
- 8 NICOLA REED, NANAIMO, BC
11 Intermediate Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 REUBEN BABER, REVOLUTION CYCLING CLUB, ROCKY VIEW COUNTY, AB
- 2 TRACE MCCABE, KAMLOOPS, BC
- 3 MASON RUTH, ALLIANCE RACING, LAKE COUNTRY, BC
- 4 LUKE NIEHAUS, 100% / DEVIANT, CRANBROOK, BC
- 5 SETH NELSON, CYCLE PATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
12 Intermediate Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 DAWSON WOOD, DAD, MAPLE RIDGE, BC
- 2 CARTER COSMAN, SOOKE, BC
- 3 DAVID FULLER, NORTH VANCOUVER, BC
- 4 ETHAN WOOD, LANGLEY, BC
- 5 EASTON MCALISTER, OKOTOKS, AB
13 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 JACK KNIGHT, CHILLIWACK, BC
- 2 CARSON CRAMER, GHY BIKES, DES MOINES, WA
- 3 COLTON BARNETT, LADYSMITH, BC
15 Intermediate Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 KODY SHEPHERD, COURTENAY, BC
- 2 BRIONY FOKKENS, GOLDCOAST/TRI-FORM CONC., BLACK DIAMOND, AB
- 3 TROY ROBARTS, LANGLEY, BC
- 4 HEYDEN COMEAU, KELOWNA, BC
- 5 CRESTON HENDERSON, AIRDRIE, AB
36-40 Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 JONATHAN MILBURN, CUMBERLAND, BC
- 2 ROLLY HILLAND, LANGLEY, BC
- 3 DION-JAY BAYRACK, BROOKS, AB
- 4 WESLEY MACDONALD, MISSION, BC
41-45 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 PAUL SHERMAN, BRACKENDALE, BC
- 2 ARI LAURELL, COCHRANE, AB
- 3 ERIC ALTENDORF, EVERETT, WA
6 Expert Girls Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 HALLE STOCKS, YESS DEVELOPMENT, KELOWNA, BC
- 2 TAYLOR DURFEE, UPRIGHT/URBAN GRAVITY, BEND, OR
- 3 ELINOR CHRISTENSEN, ONE TRACK MIND, KINGSTON, WA
7 Expert Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 LOGAN LEE, FACTORY BOMBSHELL AVENT, CALGARY, AB
- 2 CALLIE CLIFFORD, DAYLIGHT CYCLES, HURRICANE, UT
- 3 ALLIE MCLEAN, SURREY, BC
- 4 SAVANAH LAFEBER, FACTORY ORCA/ BOMBSHELL, VICTORIA, BC
8 Expert Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 ROSIE YOCHIM, COOMBS, BC
- 2 JORDAN TAYLOR, DYNAMITE NATION, BONNEY LAKE, WA
- 3 ADDISON BRINDLEY, GORDY'S BICYCLES, SUN CITY, AZ
- 4 GRACE ONEIL, DAYLIGHT CYCLES, HENDERSON, NV
9 Expert Girls Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 TIFFANY BROSIUS, VICTORIA, BC
- 2 PIPER GRAATEN, LANTZVILLE, BC
- 3 VIVIENNE OOMS, UFO, VICTORIA, BC
- 4 LANDON BURIAN, ALPHA DEVELOPMENT, BOZEMAN, MT
- 5 GIANNA YEE, LDC, SANTA CRUZ, CA
- 6 QUINN REILING, ORCA, STRATHCONA COUNTY, AB
- 7 MERISSA BROWN, PINK LADIES, SURPRISE, AZ
- 8 IVY BEECHER, MOUNT VERNON, WA
10 Expert Girls Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 SOPHIA RODRIGUEZ, FACTORY YESS, BEND, OR
- 2 BREEANNE VAUGHAN, FACTORY AVENT/BOMBSHELL, WALNUT, CA
- 3 TAYLOR LEAKEY, ARIZONA BICYCLE WERX/FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 4 JADE DURFEE, UPRIGHT/URBAN GRAVITY, BEND, OR
- 5 EILEE PUGHE, MAPLE RIDGE, BC
- 6 KYLA THOMPSON, CANADIAN BIKE SUPPLY, KELOWNA, BC
- 7 MIA MOLZAN, DYNAMITE NATION, GIG HARBOR, WA
11 Expert Girls Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 HANNAH LEAKEY, ARIZONA BICYCLE WERX/FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 2 TESS BAILEY, THE BIKE MASTER, LAKE TAPPS, WA
- 3 RHYAN BARFOOT, RIFT/TANGENT CANADA, NANAIMO, BC
- 4 CALEY CLARK, LAKE COUNTRY, BC
- 5 OLIVIA YEE, LDC, SANTA CRUZ, CA
- 6 VETA CRAMER, GHY BIKES, DES MOINES, WA
- 7 KAILA MURRAY, BRACKENDALE, BC
- 8 KAMRYN HOWLETT, YESS, MAPLE RIDGE, BC
12 Expert Girls Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 SAVANNA STOKES, SPN CTY, LAS VEGAS, NV
- 2 JORDIS HARMER, SPOKANE, WA
- 3 NATASHA MILLER, COQUITLAM, BC
- 4 EMILY BELL, YESS DEVELOPMENT, NANOOSE BAY, BC
- 5 JENNA TAYLOR, DYNAMITE NATION, BONNEY LAKE, WA
- 6 HANNAH CURRIE, WEST KELOWNA, BC
- 7 NICOLE MCLEOD, INSPIRE BMX, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
13 Expert Girls Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 KEILEY 'SUGAR COOKIE' SHEA, 316 RACING/DK, LA HABRA, CA
- 2 SYDNEY GARONZIK, DAYLIGHT CYCLES, LAKE TAPPS, WA
- 3 SHAELIN TINKER, MAPLE RIDGE, BC
- 4 SUMMER (THE SAMURAI) MACMULLEN, MAPLE RIDGE, BC
- 5 TATUM ANDERSON, THE BIKE MASTER, BONNEY LAKE, WA
- 6 SKYLA GRENIER, CARSTAIRS, AB
- 7 HEIDI SCHENK, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
14 Expert Girls Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 KEIRA MURPHY, YESS FACTORY, NANAIMO, BC
- 2 BREANNA (MONSTER B) WINTER, RIFT-TANGENT, ANTELOPE, CA
- 3 JACY MOORE, FACTORY WIAWIS, PORT ORCHARD, WA
- 4 ZOE MCHALE-BOULTER, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 5 MEKENNA MARTIN, WESTCOAST BMXERS, GRANTS PASS, OR
- 6 PEYTON YOCHIM, COOMBS, BC
- 7 BRENNA DURLING, LETHBRIDGE, AB
- 8 ALEXA COOK, BMX ELITE / BIG BOY TOYS, BUCKLEY, WA
15-16 Expert Girls Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 TEIGEN PASCUAL, FACTORY RIFT/TANGENT, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 MOLLY SIMPSON, DAYLIGHT CYCLES, RED DEER, AB
- 3 VIOLET CEJALVO, SURREY, BC
- 4 ISLA HUTTON, BALLISTIC BMX, LANGLEY, BC
- 5 ROBYN SCHENK, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 6 EMILY HENDERSON, AIRDRIE, AB
- 7 SIERRA ALTENDORF, EVERETT, WA
- 8 ALLISON (ALLI GATOR) JOHNSON, SPIN CITY BMX, LAS VEGAS, NV
21-30 Expert Women Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 JENA SAGENDORF, PHOENIX, AZ
- 2 KAITLYN WHITE, NORCAL/NEXT GENERATION, YUBA CITY, CA
- 3 ELIZABETH BOWERS, FACTORY YESS, SPOKANE, WA
41 & Over Expert Women Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DEBORAH WILLIAMS, FACTORY CLAYBORN CANADA, LETHBRIDGE, AB
- 2 CHELSEA TRITES, LANGLEY, BC
- 3 HIDI CRAMER, GHY BIKES, DES MOINES, WA
5 & Under Expert Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 BENTLEY ERB, FACTORY ORCA BOMBSHELL, KELOWNA, BC
- 2 AIDYN GARCIA, ROBBY'S BIKE SHOP, WATERFORD, CA
- 3 GRIFFIN SCHWANDT, MAPLE RIDGE CYCLE, MAPLE RIDGE, BC
7 Expert Total Riders = 18 Groups = 3
- 1 WYATT(WIFI) CHRISTENSEN, FACTORY ORCA BOMBSHELL, KINGSTON, WA
- 2 JONAH KNOROWSKI, WIAWIS/LSG, PHOENIX, AZ
- 3 ISAAC JOHNSON, CLOVER TOWING, SURREY, BC
- 4 LUKA ERB, FACTORY ORCA BOMBSHELL, KELOWNA, BC
- 5 LEONARDO LEAVY, BURNABY, BC
- 6 HUNTER LUTMAN, MONSTER BIKE/SUPERCROSS, LANGLEY, BC
- 7 DREW WALZ, FLY RACING / SUPERCROSS, BOISE, ID
- 8 TANNER KINSELLA, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
8 Expert Total Riders = 15 Groups = 3
- 1 CALEB DURKIN, WIAWIS/LSG, VAUGHN, WA
- 2 RUSSELL VANDONGEN, ABBOTSFORD, BC
- 3 OWEN COMBS, SAN DIEGO, CA
- 4 KYLER STOCKS, YESS DEVELOPMENT, KELOWNA, BC
- 5 COLTON MONTREUIL, ABBOTSFORD, BC
- 6 COOPER SCHWANDT, FACTORY YESS, MAPLE RIDGE, BC
- 7 CONNOR BRERETON-STILES, CBS, COQUITLAM, BC
- 8 LUCAS CLOSE, SURREY, BC
9 Expert Total Riders = 20 Groups = 4
- 1 ALEXANDER BOOTH, VANCOUVER, BC
- 2 KAIDEN IRELAND, THE BIKE MASTER, EVERSON, WA
- 3 REX JOHNSON, ABBOTSFORD, BC
- 4 DAMIEN COMEAU, THE BIKE MASTER, SNOQUALMIE, WA
- 5 MYKAI STENE, DEVIANT, WEST KELOWNA, BC
- 6 ELI BUNDY, WIAWIS/LSG, FT COLLINS, CO
- 7 TAOH COFIELD, PURE CANADA, NANAIMO, BC
- 8 DOMINIC BUCH, FACTORY ORCA BOMBSHELL, VICTORIA, BC
10 Expert Total Riders = 28 Groups = 5
- 1 NOLAN REILING, ORCA, SHERWOOD PARK, AB
- 2 WILLIAM EDMONDS, GLEN HEAD, NY
- 3 COHEN BUNDY, WIAWIS/LSG, FT COLLINS, CO
- 4 CONNOR CLIFFORD, DAYLIGHT CYCLES, HURRICANE, UT
- 5 STEVIE LUCASH, THE BIKE MASTER, KENT, WA
- 6 JACK CERNEY, FACTORY YESS, COQUITLAM, BC
- 7 PARKER TRAMPOSCH, ALPHA, CORAM, NY
- 8 KAMERON DROMBOLIS, LANGLEY, BC
11 Expert Total Riders = 26 Groups = 5
- 1 AUSTIN CORNBILL, CAMPBELL RIVER, BC
- 2 TORAN EDWARDS, FACTORY RIFT CANADA, VERNON, BC
- 3 JASPER ALTENDORF, EVERETT, WA
- 4 ISAAC PEDDLE, TEAM PEDDLE, ENUMCLAW, WA
- 5 SPENCER MARTEL, N VANCOUVER, BC
- 6 TREVOR HOFFMAN, NORTHWEST BMX, WILSONVILLE, OR
- 7 BRADY ONEIL, DAYLIGHT CYCLES, HENDERSON, NV
- 8 TARIN FIELDS, ALPHA, NEWMAN LAKE, WA
12 Expert Total Riders = 19 Groups = 3
- 1 TRUE(DAT) BAILEY, WIAWIS/LSG, LAKE TAPPS, WA
- 2 SAGE BADER, CRESWELL, OR
- 3 AARON KINGSLIEN, GHY BIKES, LAKE TAPPS, WA
- 4 GABRIEL TRERISE, NORTHWEST BMX, SHERWOOD, OR
- 5 CHASE ANTILL, SPN CTY, LAS VEGAS, NV
- 6 LUKE SOWPAL, DAYLIGHT CYCLES, MERRITT, BC
- 7 RYLEY COFIELD, PURE CANADA, NANAIMO, BC
- 8 BRYANT (THE SNIPER) JOHNSON, RBR/RIFT/FLY/BOMBSHELL, BEND, OR
13 Expert Total Riders = 18 Groups = 3
- 1 TYLER GRIGSBY, FACTORY RIFT TANGENT, RIO LINDA, CA
- 2 KHARI DAWSON, GHY BIKES, SEATTLE, WA
- 3 MIKE BRYANT, VANCOUVER, WA
- 4 DYLAN GASCA, DRIVEN CYCLING ACADEMY, BUCKLEY, WA
- 5 OLIVER SMITH, DAYLIGHT CYCLE, GIG HARBOR, WA
- 6 COLE FRIESEN, VICTORIA, BC
- 7 LEVI HUVARD, DAYLIGHT CYCLES, CAMARILLO, CA
- 8 DOUGLAS SCHMEICHEL, DRIVEN CYCLING ACADEMY, KUNA, ID
14 Expert Total Riders = 24 Groups = 4
- 1 CALEB DOBIE, MAPLE RIDGE CYCLE, MAPLE RIDGE, BC
- 2 JOSHUA TRERISE, FACTORY FULL TILT/RADIO, SHERWOOD, OR
- 3 JAYDEN SHELDRAKE, MONSTER BIKE/SUPERCROSS, ABBOTSFORD, BC
- 4 JAYCE BARTLEY, LDC, MILWAUKIE, OR
- 5 CARSON KOWASKI, FACTORY RIFT/TANGENT, INNISFAIL, AB
- 6 KYLE NORTON, VANCOUVER, WA
- 7 KYLE HEWIG, DAYLIGHT CYCLE, NEWBURY PARK, CA
- 8 GAGE BROWN, FACTORY YESS, BEND, OR
15 Expert Total Riders = 16 Groups = 3
- 1 TYLER KNIGHT, DAYLIGHT CYCLES, LAKESIDE, CA
- 2 BRODY COLE, FACTORY FULL TILT/RADIO, CHULA VISTA, CA
- 3 JOSHUA LOUDERMILK, GUNSLINGER FACTORY/ONEAL/ERA3, SALEM, OR
- 4 MIKKEL DEVORE, PURE/AVIAN USA, VERADALE, WA
- 5 JACOB SHAW, DEVIANT BMX, KELOWNA, BC
- 6 AIDEN GRECHT, RIVAL RACING CANADA, PARKSVILLE, BC
- 7 ERIC DROTAR, FACTORY YESS, SURREY, BC
- 8 HAIDEN BOTROKOFF, RIVAL RACING CANADA, NANAIMO, BC
16 Expert Total Riders = 18 Groups = 3
- 1 MASON MEININGER, CORSA RACEWEAR / NORTHWEST BMX, PASCO, WA
- 2 TAYLOR HENDRICKSON, NORTHWEST BMX, PASCO, WA
- 3 JARREN ABEL, GRAHAM, WA
- 4 BILLY RATCLIFF, BALLISTIC BMX, ABBOTSFORD, BC
- 5 RIELY BROSIUS, VICTORIA, BC
- 6 JEREMY POPE, DELINQUENT RACING, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 7 JAKOB PLANK, CYCLE PATH WRECKING CREW, VERNON, BC
- 8 MITCHEL LANDRY, FACTORY RIVAL, NANAIMO, BC
17-20 Expert Total Riders = 21 Groups = 4
- 1 RAYNE LANKFORD, FACTORY FULL TILT/RADIO, HOUSTON, TX
- 2 NICKOLAS (NICK THE BRICK) ELLIOTT, NORCAL/NEXT GENERATION, GRANITE BAY, CA
- 3 ZACHARY FRIER, EXTREME TEAM, ABBOTSFORD, BC
- 4 TYLER CACCIOLA, CARMICHAEL, CA
- 5 ALEX GRECHT, RIVAL RACING CANADA, PARKSVILLE, BC
- 6 BRANDON LOUDERMILK, GUNSLINGER FACTORY/ONEAL/ERA3, SALEM, OR
- 7 (ACTION) JACKSON ELLIOTT, NORCAL/NEXT GENERATION, GRANITE BAY, CA
- 8 JUSTIN HAILEY, BOX / ODIO / MEYBO, ORANGE, CA
21-25 Expert Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 JAKE SHEPHERD, BMX ELITE, BUCKLEY, WA
- 2 BRAYDON KAHLER, MUFFLER KING, DUVALL, WA
- 3 (STYLE)KYLE UNREIN, BALISTIC, LYNNWOOD, WA
- 4 AUSTIN BURLESON, RBR RIFT BOMBSHELL, WOODBURN, OR
- 5 ANTHONY PATE, FACTORY REMIX BMX, MARYSVILLE, WA
26-35 Expert Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 CHRIS SUTTON, FACTORY ANSWER, GLENDALE, AZ
- 2 DANNY BURSEY, PURE BICYCLES CANADA, COURTENAY, BC
- 3 LEONARD KILGOUR, KAMLOOPS, BC
- 4 JASON ADAMS, ABBOTSFORD, BC
36-40 Expert Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 CID MARTINEZ, PURE SINZ, VICTORIA, BC
- 2 JUSTUS ANDERSON, THE BIKE MASTER, BONNEY LAKE, WA
- 3 JASON REEVES, KAMLOOPS, BC
41-45 Expert Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 RICK LOWRY, NORCAL/NEXT GENERATION, YUBA CITY, CA
- 2 JASON ONDELL, TACOMA, WA
- 3 DOMINICK SERKA, UPRIGHT/URBAN GRAVITY, GIG HARBOR, WA
- 4 LES STANYER, KAMLOOPS, BC
- 5 JAY DURAN, BALLISTIC, OMAK, WA
- 6 PETER KUYVENHOUEN, LANGLEY, BC
- 7 JON RONDEAU, PANDEMIC/YESS, LAKE COUNTRY, BC
51 & Over Expert Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 DINO MATTONI, PUYALLUP, WA
- 2 GERRY"OG BIG RED"ERICKSON, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 3 DARREN WILLIAMS, FACTORY CLAYBORN CANADA, LETHBRIDGE, AB
- 4 MONTY CAVADINI, YESS, FERNDALE, WA
- 5 GEORGES KREUZKAMP, FACTORY YESS, WHITE ROCK, BC
Team Results
Fraser Valley National #2
Bike Shop
Rank | Team Name | Sheet 1 | Sheet 2 | Best Sheet |
---|---|---|---|---|
1 | FACTORY RIFT CANADA | 207 | 0 | 207 |
2 | FACTORY WIAWIS/LSG | 201 | 0 | 201 |
3 | FACTORY ORCA BOMBSHELL | 189 | 0 | 189 |
4 | MONSTER BIKE SUPPLY/SUPERCROSS | 176 | 0 | 176 |
5 | NORCAL NEXT GENERATION | 176 | 0 | 176 |
6 | THE BIKE MASTER | 176 | 0 | 176 |
7 | DAYLIGHT CYCLES | 174 | 0 | 174 |
8 | FACTORY YESS | 109 | 0 | 109 |
9 | RIVAL CANADA | 97 | 0 | 97 |