We're excited you want to ride with us! If you are a new rider, welcome to the family! If you are experienced, we are glad to have you back. Please select below:
Events
Fraser Valley Nationals
Rider Results
Fraser Valley PreRace
4 Balance Bike Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 MAKENNA KINSELLA, LANGLEY, BC
- 1 LINCOLN STOREY, KDM, OKOTOKOS, AB
- 1 STELLA CONNELLY, NORTH VANCOUVER, BC
- 1 ADERO GONZALEZ, PENTICTON, BC
3 Balance Bike Total Riders = 2 Groups = 1
- 1 PARKER WOOD, DIABLOS/YESS, NANAIMO, BC
- 1 LUCAS CAMPBELL, ALDERGROVE, BC
1-2 Balance Bike Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 BROOKLYNN MESSERE, KAMLOOPS, BC
- 1 MAVERICK MCQUEEN, LANGLEY, BC
- 1 ELIZA HARMISON, ABLE RIDGE FALLING, NANAIMO, BC
- 1 CODY LEFTERUK, LANGLEY, BC
9-10 Mixed Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 NICOLE MCLEOD, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 TOMAS SHAW, KELOWNA, BC
- 3 MILO STEERE, SEATTLE, WA
13-14 Mixed Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 TEIGEN PASCUAL, FACTORY CBS RIFT/TANGENT, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 JACOB GULENCHYN, MISSION, BC
- 3 SPENCER PASCUAL, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
7-8 Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DOMINIC BUCH, FACTORY RACER CONCEPTS, VICTORIA, BC
- 2 GAGE CARSON, KID DYNAMITE ALBERTA, AIRDRIE, AB
- 3 TIMOTHY CLARKE, WEST KELOWNA, BC
9-10 Open Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 HUDSON WHITE, SONIC BMX, SEATTLE, WA
- 2 RYLEY LYNN, OTIS ORCHARDS, WA
- 3 CARSON ALLEN, THRODWN, OTIS ORCHARDS, WA
31 & Over Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 SAMI TEITZEL, PEMBERTON, BC
- 2 JACOB SHAW, TROY LEE/DEVIANT BMX, KELOWNA, BC
- 3 DEREK ORR, PRINCE GEORGE, BC
11-12 Girls Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 HANNAH(HURRICAN)LEAKEY, FACTORY BOMBSHELL/AVENT, PHOENIX, AZ
- 2 SHAELIN(SHEY) TINKER, DIABLOS, MAPLE RIDGE, BC
- 3 TAYLOR LEAKEY, BOMBSHELL/AVENT, PHOENIX, AZ
31-35 Women Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 ELIZABETH BOWERS, SPOKANE, WA
- 2 JODY HALLETT, COASTAL CULTURE WHISTLER, WHISTLER, BC
- 3 BRIONY FOKKENS, GHP CANADA, BLACK DIAMOND, AB
- 4 PATRICIA RIVARD, ENVIRO RACING/SQUARRED DEVO, NANAIMO, BC
41-45 Women Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ERIN TIERNEY, MOUNT CURRIE, BC
- 2 CHRISTINA ROSS, CYCLEPATH WRECKING CREW, KWLOWNA, BC
- 3 JOANNE HAWTHORNE, KELOWNA, BC
7 & Under Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DAMIEN COMEAU, NW-FORCE-DOUBLECROSS, SNOQUALMIE, WA
- 2 JOSIAH KUHN, PRINCETON, BC
- 3 MADDEN WOOD, DIABLOS/YESS, NANAIMO, BC
8 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 CONNOR CLIFFORD, GUNSLINGER BICYCLES, HURRICANE, UT
- 2 STEVIE LUCASH, THE BIKE MASTER, KENT, WA
- 3 BUBBA PADDOCK, SSQUARED/ANSWER CANADA, PARKSVILLE, BC
- 4 DREW SOLMES, BUDGET BLINDS, VERNON, BC
10 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 AARON KINGSLIEN, GHY BIKES, LAKE TAPPS, WA
- 2 DYLAN DOWNING, NW-FORCE-DOUBLECROSS, ORTING, WA
- 3 BRODY MCLEAN, OSOYOOS, BC
11 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ALEX (LIGHTNING BOLT) DUTY, BONNEY LAKE, WA
- 2 MIKE BRYANT, NW-FORCE-DOUBLECROSS, VANCOUVER, WA
- 3 ROBBIE TRIBE, J&R BIKES/GRUBWEAR, MT CURRIE, BC
13 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 HAYDEN BIRKLE, BAKERVIEW BMX, MT VERNON, WA
- 2 TRISTAN STOREY, GHP CANADA, OKOTOKS, AB
- 3 COOPER MCLEAN, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
31-35 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 MICHAEL WIEBE, LOOKING, NANAIMO, BC
- 2 JONATHAN MILBURN, CUMBERLAND, BC
- 3 ERIC BEAUDOIN, ENVIRO RACING/SQUARRED DEVO, NANAIMO, BC
41-45 Cruiser Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 WILLIAM JONES, YESS FACTORY, NORTH VANCOUVER, BC
- 2 ALAN BOX, WILD SCALLION, PENTICTON, BC
- 3 DAVE ERWIN, ENVIRO RACING/SQUARRED DEVO, NANAIMO, BC
- 4 IAN TIERNEY, MT CURRIE, BC
- 5 TREVOR SHARKEY, WEST KELOWNA, BC
- 6 DEREK ORR, PRINCE GEORGE, BC
51-55 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 STEVE SCULLY, NORTH SHORE BMX, ST BURNABY, BC
- 2 CHUCK PADGHAM, CANADIAN BIKE SUPPLY, ALDERGROVE, BC
- 3 MICHAEL DEVLIN, DRP/HORIZON, LANGLEY, BC
5 & Under Novice Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 LANDON BENSON, WEST KELOWNA, BC
- 2 LINCOLN MCQUEEN, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 3 CHASE SCHOFIELD, SURREY, BC
- 4 JESSE(MAGOO) POIRIER, BOMBSHELL/AVENT CYCLES, LANGDON, AB
- 5 LANDEN WILLARD, BAKERVIEW BMX, BURLINGTON, WA
- 6 ETHAN DEANE-FREEMAN, MAPLE RIDGE, BC
- 7 HALLE STOCKS, KELOWNA, BC
- 8 CHARLOTTE ENGEL, CHILLIWACK, BC
6 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 RONAN GOW, NANAIMO, BC
- 2 JAROD BION-HANSON, UNIQUE RACING, LANGLEY, BC
- 3 DAMON DEAN-FREEMAN, MAPLE RIDGE, BC
7 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 OWEN NICHOLS, CHILLIWACK, BC
- 2 MIKA SMART, WHISTLER, BC
- 3 MASON PARRISH, NANAIMO, BC
8 Novice Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 BRAYSON KLEIN, B & P CYCLE, CROSSFIELD, AB
- 2 LAYTON KENNEDY, NANAIMO, BC
- 3 TYSON DEAN-FREEMAN, MAPLE RIDGE, BC
- 4 LOGAN TWISS-DUNNIGAN, PEMBERTON, BC
- 5 JAXON MILLS, KAMLOOPS, BC
- 6 CARSON BARNETT, LADYSMITH, BC
- 7 DALLAS PATRICK, D'ARCY, BC
10 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 HANNAH CURRIE, DEVIANT BMX, WEST KELOWNA, BC
- 2 ANNON ST DENNIS, CREW RACING SOLUTIONS, OKOTOKS, AB
- 3 TRACE MCCABE, KAMLOOPS, BC
12 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 FIN BERGMANN, SURREY, BC
- 2 COLTON BARNETT, LADYSMITH, BC
- 3 TYLER SCHOFIELD, SURREY, BC
41-45 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 MARK GAGNON, MAPLE RIDGE, BC
- 2 RICHARD POGSON, PEMBERTON, BC
- 3 DEVIN ST DENNIS, CREW RACING SOLUTIONS, OKOTOKS, AB
5 & Under Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 OLIVER CORNBILL, UFO, CAMPBELL RIVER, BC
- 2 TANNER KINSELLA, MONSTER BIKE SUPPLY BMX, LANGLEY, BC
- 3 HAYDEN MESSERE, DIABLOS RACING, KAMLOOPS, BC
- 4 MATTEO GAMBETTI, VANCOUVER, BC
6 Intermediate Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 LUCAS CLOSE, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 2 DANE ST DENNIS, RED DEER, AB
- 3 COLTON MONTREUIL, ABBOTSFORD, BC
- 4 KYLER STOCKS, KELOWNA, BC
- 5 GRAYSEN MOTTERSHEAD, CALGARY, AB
- 6 JAXSON RICH, BELLINGHAM, WA
- 7 BENNETT STEARNS, CALGARY, AB
- 8 MADDEN WOOD, DIABLOS/YESS, NANAIMO, BC
7 Intermediate Total Riders = 14 Groups = 2
- 1 JENSON(BMREX) MCGREGOR, UNIQUE RACING/GOONSQUAD, LANGLEY, BC
- 2 REX JOHNSON, ABBOTSFORD, BC
- 3 MASON WILES, VICTORIA, BC
- 4 TANNER ROSS, CYCLEPATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
- 5 BRADEN THOMAS, NANAIMO, BC
- 6 J. COHEN MACKENZIE, RACER ARMY, VICTORIA, BC
- 7 RYAN LEFTERUK, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 8 TANNER SHARKEY, WEST KELOWNA, BC
8 Intermediate Total Riders = 16 Groups = 3
- 1 RYDER CONNELLY, NORTH VANCOUVER, BC
- 2 JAYCE JOHNSON, THE BIKE MASTER, LAKE TAPPS, WA
- 3 MARSHALL ERWIN, ENVIRO RACING/SQUARRED DEVO, NANAIMO, BC
- 4 LOCHLUN WARREN, COAST CULTURE WHISTLER, WHISTLER, BC
- 5 JAYSE BISSENDEN, DIABLOS RACING/YESS, NANAIMO, BC
- 6 BRAYDEN HARMISON, ABLE RIDGE FALLING, NANAIMO, BC
- 7 VON RANDALL WHITE, ENVIRO RACING/SQUARRED DEVO, NANAIMO, BC
- 8 RYKER ZIOLA, LANGLEY, BC
9 Intermediate Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 TANNEN DESBRISAY, PEMBERTON, BC
- 2 EVAN CLOSE, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 3 TUCKER VASS, DIABLOS RACING, NANAIMO, BC
- 4 BRAYDEN HARPER, ABBOTSFORD, BC
- 5 SAM TIERNEY, EVOLUTION,6D HELMETS, MOUNT CURRIE, BC
- 6 TOMAS SHAW, KELOWNA, BC
- 7 LUKE NIEHAUS, CRANBROOK, BC
10 Intermediate Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 RILEY HARMISON, ABLE RIDGE FALLING, NANAIMO, BC
- 2 TRISTEN STACEY, MAPLE RIDGE CYCLE, MISSION, BC
- 3 DANE KERLUCK, CAMPBELL RIVER, BC
- 4 ELLIOTT VARNER, ENVIRO RACING/SQUARRED DEVO, NANAIMO, BC
- 5 TY GODLEY, DIABLOS, NANAIMO, BC
- 6 BRAXTON HAWTHORNE, CYCLE PATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
- 7 JOHNNY BION-HANSON, UNIQUE RACING, LANGLEY, BC
- 8 COOPER TILBURY, DIABLOS/YESS, NANAIMO, BC
11 Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 RYAN GRIMM, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 COLE FRIESEN, 1STR8/YESS, VICTORIA, BC
- 3 WYATT POGSON, PEMBERTON, BC
- 4 ANGEL CARTAGENA, YESS, LYNDEN, WA
12 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 JACOB GULENCHYN, MISSION, BC
- 2 ALEXANDER TOWN, N VANCOUVER, BC
- 3 ALEX SCHWARZ, CYCLEPATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
14 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 JEREMY SCOFFINS, LANGLEY, BC
- 2 BRIONY FOKKENS, GHP CANADA, BLACK DIAMOND, AB
- 3 CADEN VANDEKERKHOVE, LANGLEY, BC
46 & Over Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 FRANCISCO RODRIGUEZ, YESS DEVO, BELLINGHAM, WA
- 2 JASON REEVES, KAMLOOPS, BC
- 3 DAN CLOSE, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
7 Girls Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 (TURBO)TIFFANY BROSIUS, MONSTER BIKE SUPPLY, VICTORIA, BC
- 2 CALLIE CLIFFORD, GUNSLINGER BICYCLES, HURRICANE, UT
- 3 CHRISTINA BURRIS, DIABLOS RACING, OAK HARBOR, WA
9 Girls Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 HANNAH HURRICANE LEAKEY, FACTORY BOMBSHELL/AVENT, PHOENIX, AZ
- 2 RHYAN BARFOOT, ENVIRO RACING/SQUARRED DEVO, NANAIMO, BC
- 3 KAMRYN HOWLETT, YESS DEVELOPMENT, MAPLE RIDGE, BC
- 4 TAYLOR LEAKEY, BOMBSHELL/AVENT, PHOENIX, AZ
- 5 ARI BERGMANN, UNIQUE RACING, SURREY, BC
- 6 KYLA THOMPSON, CBS, KELOWNA, BC
10 Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 EMILY BELL, NANOOSE BAY, BC
- 2 BRIANNE BALES, SARATOGA SPRINGS, UT
- 3 NATASHA MILLER, INSPIRE BMX, COQUITLAM, BC
- 4 NORA HUNT, BELLINGHAM, WA
11 Girls Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 SUMMER (THE SAMURAI) MACMULLEN, YESS RACING DEVELOPMENT, MAPLE RIDGE, BC
- 2 SHAELIN(SHEY) TINKER, DIABLOS, MAPLE RIDGE, BC
- 3 HEIDI SCHENK, INSPIRE BMX, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
13 Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 TEIGEN PASCUAL, FACTORY CBS RIFT/TANGENT, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 JANEL CHURCH, UFO, VICTORIA, BC
- 3 MAKAYLA(DA BOMB) BROSIUS, MONSTER BIKE SUPPLY, VICTORIA, BC
- 4 LAUREN DAMON, BELLINGHAM, WA
17-20 Women Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 NATALIE SCHMIDT, CANADA RIFT TANGENT, WESTBANK, BC
- 2 ELIZABETH BOWERS, SPOKANE, WA
- 3 EMMA WALTERS, PRINCE GEORGE, BC
7 Expert Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 COREY TOWNLEY, MOM AND DAD, STOCKTON, CA
- 2 DAMIEN COMEAU, NW-FORCE-DOUBLECROSS, SNOQUALMIE, WA
- 3 TAOH COFIELD, 2 SQUARED CANADA, NANAIMO, BC
- 4 DOMINIC BUCH, FACTORY RACER CONCEPTS, VICTORIA, BC
- 5 GAGE CARSON, KID DYNAMITE ALBERTA, AIRDRIE, AB
- 6 TIMOTHY CLARKE, WEST KELOWNA, BC
- 7 CHRISTOPHER BAJADA, VANCOUVER, BC
- 8 FINLEY MCHALE-BOULTER, LANGLEY, BC
8 Expert Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 JACK CERNEY, MAPLE RIDGE CYCLE, COQUITLAM, BC
- 2 CONNOR CLIFFORD, GUNSLINGER BICYCLES, HURRICANE, UT
- 3 ASHTON ( THE FIREBALL) DUTY, BONNEY LK, WA
- 4 COEN WILLARD, BAKERVIEW BMX, BURLINGTON, WA
9 Expert Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 TARIN FIELDS, NEWMAN LAKE, WA
- 2 TORAN EDWARDS, FACTORY CBS RIFT/TANGENT, VERNON, BC
- 3 KEEGAN TONN, TROY LEE CANADA, KELOWNA, BC
- 4 GRADY MCINNES, UNIQUE RACING, LANGLEY, BC
- 5 AUSTIN CORNBILL, UFO, CAMPBELL RIVER, BC
- 6 LUCAS ZHOU, RICHMOND, BC
- 7 BRODY MCLEAN, OSOYOOS, BC
- 8 KEVIN JOHNSTON, FACTORY YESS, WATSONVILLE, CA
10 Expert Total Riders = 15 Groups = 3
- 1 AARON KINGSLIEN, GHY BIKES, LAKE TAPPS, WA
- 2 LUKE SOWPAL, DIABLOS RACING, MERRITT, BC
- 3 MEKHI EMERENINI, DEVIANT BMX, KELOWNA, BC
- 4 RYLEY COFIELD, 2 SQUARED CANADA, NANAIMO, BC
- 5 HUDSON WHITE, SONIC BMX, SEATTLE, WA
- 6 AARON TOPOLCSIK, SIMI VALLEY, CA
- 7 CARSON ALLEN, THRODWN, OTIS ORCHARDS, WA
- 8 EWEN STEEL, COMOX, BC
11 Expert Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 BANYAN HOWELL, SUPERCAMP, BEND, OR
- 2 MIKE BRYANT, NW-FORCE-DOUBLECROSS, VANCOUVER, WA
- 3 DYLAN GASCA, BMX ELITE, BUCKLEY, WA
- 4 TEGAN CRUZ, PURE/SINZ CANADA, PEMBERTON, BC
- 5 MACKLIN JOHNSON, CAMPBELL RIVER, BC
- 6 HAYDEN DAMON, BELLINGHAM, WA
- 7 DECLAN SCULLY, NORTH SHORE BMX, BURNABY, BC
- 8 AYDEN SCHWARZ, CYCLEPATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
12 Expert Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 CARSON KOWASKI, INNISFAIL, AB
- 2 BRADY HOWLETT, YESS DEVELOPMENT, MAPLE RIDGE, BC
- 3 TRISTAN STOREY, GHP CANADA, OKOTOKS, AB
- 4 JAKOB ROSS, CYCLEPATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
- 5 OWEN RICH, BELLINGHAM, WA
- 6 SAMI TEITZEL, PEMBERTON, BC
- 7 MATTHEW MCMILLAN, CRUPI BMX, COLDSTREAM, BC
- 8 JAXON BALES, SARATOGA SPRINGS, UT
13 Expert Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 TYLER KNIGHT, LAKESIDE, CA
- 2 JACOB SHAW, TROY LEE/DEVIANT BMX, KELOWNA, BC
- 3 HAYDEN BIRKLE, BAKERVIEW BMX, MT VERNON, WA
- 4 GRAYDON PETRIE, PEMBERTON, BC
- 5 NATHAN WELLS, BAKERVIEW BMX, MT VERNON, WA
- 6 COOPER MCLEAN, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
14 Expert Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 NICHOLAS BERARDUCCI, SUPERCAMP/TEAM ALBERTA, OKOTOKS, AB
- 2 JOSHUA WILBUR-HENRY, DIABLOS RACING, OAK HARBOR, WA
- 3 (RIPPIN)RIELY BROSIUS, MONSTER BIKE SUPPLY, VICTORIA, BC
- 4 JAKOB PLANK, WRECKING CREW, VERNON, BC
- 5 MARK SHIELDS, N VANCOUVER, BC
- 6 JEREMY POPE, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
15 Expert Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 JACOB RICH, BELLINGHAM, WA
- 2 COLE PATTERSON, YESS DEVELOPMENT, PRINCE GEORGE, BC
- 3 KYLAR ZIOLA, ALDERSGROVE, BC
- 4 RYAN MYSEK, OKOTOKS, AB
16 Expert Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 ANDREW SHIELDS, N VANCOUVER, BC
- 2 HOLDEN DIPAZZA, DELTA, BC
- 3 TYLER BRAATEN, YESS, PRINCE GEORGE, BC
- 4 THERON TAYLOR, VICTORA, BC
41-45 Expert Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 STEVE PETRIE, PEMBERTON, BC
- 2 RAYMOND ONG, GHP CANADA, SURREY, BC
- 3 COLE GARNOT, TEAM LOWLIFE, PRINCE GEORGE, BC
Team Results
Rider Results
Fraser Valley #1
5 & Over Balance Bike Total Riders = 2 Groups = 1
- 1 BRIELLE PENNER, PORT COQUITLAM, BC
- 1 STELLA CONNELLY, NORTH VANCOUVER, BC
4 Balance Bike Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 ADERA STEVENSON, DIABLOS, CHEMAINUS, BC
- 1 ADERO GONZALEZ, PENTICTON, BC
- 1 ZANDER KILBA, KAMLOOPS, BC
- 1 MAKENNA KINSELLA, LANGLEY, BC
- 1 LINCOLN STOREY, KDM, OKOTOKOS, AB
3 Balance Bike Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 LUCAS CAMPBELL, ALDERGROVE, BC
- 1 PARKER WOOD, DIABLOS/YESS, NANAIMO, BC
- 1 JACKSON SHILLITO, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 1 MABEL BERKHEIMER, MAPLE RIDGE, BC
- 1 JAXON VALENTINE, SAMMAMISH, WA
- 1 NOAH HARRON, SURREY, BC
- 1 GEORGIA NILES, DELTA, BC
- 1 LUKE MOAT, NORTH VANCOUVER, BC
1-2 Balance Bike Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ELIZA HARMISON, ABLE RIDGE FALLING, NANAIMO, BC
- 1 MAVERICK MCQUEEN, LANGLEY, BC
- 1 STELLA TURNER, PEMBERTON, BC
Women Pro Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 CAYLEIGH VAN STAALDUINEN, STAATS, ST ALBERT, AB
- 2 ALISON GRECHT, FACTORY DAYLIGHT CYCLE, PARKSVILLE, BC
- 3 ERIN KINNIE, GHP CANADA, BURNABY, BC
- 1 (Not Scored)
- 2 (Not Scored)
A Pro Total Riders = 12 Groups = 6
- 1 HUNTER (WILDTHING) MCGILL, PURE/SINZ CANADA, NANAIMO, BC
- 2 BENJAMIN LESLIE, NANAIMO, BC
- 3 JARED ENNIS, CRISP BROS RACING / MRC, COQUITLAM, BC
- 4 LUKAS FERGUSON, LANGLEY, BC
- 5 AIDAN WEBBER, YESS. BMX, NANAIMO, BC
- 6 MANI KAWAGUCHI, EDMONTON, AB
- 7 TAYLOR STEPHENS, REDMOND, OR
- 8 ERIC MULLER, EUGENE, OR
6 & Under Mixed Open Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 BENNETT STEARNS, CALGARY, AB
- 2 GRAYSEN MOTTERSHEAD, CALGARY, AB
- 3 JESSE(MAGOO) POIRIER, BOMBSHELL/AVENT CYCLES, LANGDON, AB
7-8 Mixed Open Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 BREEANNE VAUGHAN, FACTORY BOMBSHELL/AVENT, WALNUT, CA
- 2 PIPER GRAATEN, FACTORY CBS RIFT/TANGENT, LANTZVILLE, BC
- 3 EVAN DAHLBERG, NWBMX, SILVERTON, OR
- 4 MILO STEERE, SEATTLE, WA
11-12 Mixed Open Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 JACOB GULENCHYN, MISSION, BC
- 2 GEORGINA CEJALVO, YESS RACING DEVELOPMENT, SURREY, BC
- 3 ALEX SCHWARZ, CYCLEPATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
- 4 SPENCER PASCUAL, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
13-14 Mixed Open Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 ELIZABETH BOWERS, SPOKANE, WA
- 2 TEIGEN PASCUAL, FACTORY CBS RIFT/TANGENT, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 3 MOLLY SIMPSON, DAYLIGHT CYCLES, RED DEER, AB
7-8 Open Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 CHRIS FELKER, FACTORY RIFT/TANGENT, BRENTWOOD, CA
- 2 COREY TOWNLEY, MOM AND DAD, STOCKTON, CA
- 3 DOMINIC BUCH, FACTORY RACER CONCEPTS, VICTORIA, BC
- 4 GAGE CARSON, KID DYNAMITE ALBERTA, AIRDRIE, AB
9-10 Open Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 OLIVER JACKSON, DAYLIGHT CYLCES, CALGARY, AB
- 2 BRYANT (THE SNIPER) JOHNSON, UPRIGHT/MWS, BEND, OR
- 3 BRAYDEN DELANY, RIDE CO BIKE SHOP, COLORADO SPRINGS, CO
- 4 RYLEY LYNN, OTIS ORCHARDS, WA
- 5 CARSON ALLEN, THRODWN, OTIS ORCHARDS, WA
11-12 Open Total Riders = 15 Groups = 3
- 1 EVAN (SKITTLES) ENSERRO, FACTORY KUWAHARA, CHICO, CA
- 2 CARSON KOWASKI, FACTORY SSQUARED CANADA, INNISFAIL, AB
- 3 DIEGO CEJALVO, FACTORY YESS, SURREY, BC
- 4 KYLE NORTON, GARY TURNER BMX, PORTLAND, OR
- 5 KODY KOLSHINSKI, ANSWER/RENNEN, REDDING, CA
- 6 BANYAN HOWELL, SUPERCAMP, BEND, OR
- 7 OLIVER SMITH, DAYLIGHT CYCLES, GIG HARBOR, WA
- 8 JAKOB ROSS, CYCLEPATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
13-14 Open Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 NICHOLAS ADAMS, FACTORY RIFT/TANGENT, ORANGEVALE, CA
- 2 RYAN CORREIA, FACTORY RIFT/TANGENT, SAN JOSE, CA
- 3 TYLER KNIGHT, LAKESIDE, CA
- 4 CAMERON DUNHAM, SNOHOMISH, WA
- 5 JACOB SHAW, TROY LEE/DEVIANT BMX, KELOWNA, BC
17-20 Open Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 NATHAN MARTIN, FALKLAND, BC
- 2 T J KIRK, EDMONDS, WA
- 3 LUCAS SCHMIDTLER, AVENT BOMBSHELL, LETHBRIDGE, AB
- 4 PRESTON STEVENS, THE BIKE MASTER, MILTON, WA
- 5 TY BENSON, NW BMX, MOLALLA, OR
10 & Under Girls Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 CARLIE KENYON, JET RACING, REDDING, CA
- 2 HANNAH(HURRICANE)LEAKEY, FACTORY BOMBSHELL/AVENT, PHOENIX, AZ
- 3 BREEANNE VAUGHAN, FACTORY BOMBSHELL/AVENT, WALNUT, CA
11-12 Girls Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 BREANNA (MONSTER B) WINTER, FACTORY RIFT/TANGENT, ANTELOPE, CA
- 2 JANEL CHURCH, UFO, VICTORIA, BC
- 3 SHAELIN(SHEY) TINKER, DIABLOS, MAPLE RIDGE, BC
13-14 Girls Cruiser Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 MADELYNN DESANTIS, HARO/PROMAX, SIMI VALLEY, CA
- 2 ALLY CHURKO, SSQUARED, NANAIMO, BC
- 3 VIOLET CEJALVO, FACTORY YESS, SURREY, BC
- 4 SIERRA ALTENDORF, FACTORY KUWAHARA, EVERETT, WA
- 5 KENNEDY DAWSON, GHY BIKES, SEATTLE, WA
- 6 JESSICA (WICKED) DARLING, FACTORY ZOMBIELAND BMX, SEATAC, WA
15-16 Girls Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 SUMIKO YUKI, DANS COMP, SACRAMENTO, CA
- 2 ELIZABETH BOWERS, SPOKANE, WA
- 3 MEGAN DECOTEAU, GHY, RENTON, WA
17-20 Women Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 JENA SAGENDORF, FACTORY FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 2 ALEASHA WIEBE, WICKED AUDIO, CUMBERLAND, BC
- 3 GABRIELLE MIKKELSEN, EUGENE, OR
21-30 Women Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 TARA BURSEY, PURE/SINZ CANADA, COURTENAY, BC
- 2 ROMINA ALVA, RICHMOND, BC
- 3 JENNIFER MANSON, KUWAHARA CANADA, PRINCE GEORGE, BC
- 4 KELLY GUDMANDSON, SURDEL GLASS, DELTA, BC
36-40 Women Cruiser Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 BETHANY PRICE, BLACK BOX/RIFT/FLY, GIG HARBOR, WA
- 2 SHYLO (ANGRY) ORCHARD, CBS/TANGENT/KRAPPWEASEL, VERNON, BC
- 3 DALLAS GILES, ENVIRO RACING/SQUARRED DEVO, NANAIMO, BC
- 4 JESSICA TURNER, PEMBERTON, BC
- 5 LANA KUYVENHOVEN, LANGLEY, BC
- 6 JODY HALLETT, COASTAL CULTURE WHISTLER, WHISTLER, BC
41-45 Women Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 DEBORAH WILLIAMS, GHP CANADA, LETHBRIDGE, AB
- 2 REBEKAH ABBE, FACTORY ALPHA, SAN MARTIN, CA
- 3 ERIN TIERNEY, MOUNT CURRIE, BC
- 4 JENNIFER BITZ, CYCLEPATH WRECKING CREW, COLDSTREAM, BC
- 5 ANGELA POTSKIN, MILL BAY, BC
46-50 Women Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 LAURIE HARDING, FACTORY YESS, SURREY, BC
- 2 MIRIAM BAILEY, SQUAMISH, BC
- 3 JOANNE HAWTHORNE, CYCLEPATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
7 & Under Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ALEXANDER BOOTH, CBS RIFT/TANGENT FACTORY, VANCOUVER, BC
- 2 DAMIEN COMEAU, NW-FORCE-DOUBLECROSS, SNOQUALMIE, WA
- 3 JOSIAH KUHN, PRINCETON, BC
8 Cruiser Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 CHRIS FELKER, FACTORY RIFT/TANGENT, BRENTWOOD, CA
- 2 CONNOR CLIFFORD, GUNSLINGER BICYCLES, HURRICANE, UT
- 3 ACEN MAIRANI, JET RACING, CAMERON PARK, CA
- 4 ASHTON ( THE FIREBALL) DUTY, BONNEY LK, WA
- 5 BUBBA PADDOCK, SSQUARED/ANSWER CANADA, PARKSVILLE, BC
- 6 STEVIE LUCASH, THE BIKE MASTER, KENT, WA
- 7 MILLER CAMERON, LANGLEY, BC
- 8 DREW SOLMES, BUDGET BLINDS, VERNON, BC
9 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 KEVIN JOHNSTON, FACTORY YESS, WATSONVILLE, CA
- 2 TREVOR HOFFMAN, NW BMX, WILSONVILLE, OR
- 3 BRODY MCLEAN, OSOYOOS, BC
- 4 WILL HUTTON, DELTA, BC
10 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 ROBERT CONNELLY, ANSWER/RENNEN, BRENTWOOD, CA
- 2 SEAN DAY, DOUBLECROSS, TACOMA, WA
- 3 AARON KINGSLIEN, GHY BIKES, LAKE TAPPS, WA
- 4 DEXTER WINTON, CBS TANGENT, LANGLEY, BC
- 5 AARON TOPOLCSIK, SIMI VALLEY, CA
11 Cruiser Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 KHARI DAWSON, GHY BIKES, SEATTLE, WA
- 2 ALEX (LIGHTNING BOLT) DUTY, BONNEY LAKE, WA
- 3 NICK NUGENT, YESS DEVO, INNISFAIL, AB
- 4 MIKE BRYANT, NW-FORCE-DOUBLECROSS, VANCOUVER, WA
- 5 ROBBIE TRIBE, J&R BIKES/GRUBWEAR, MT CURRIE, BC
- 6 RYDER MAIRANI, JET RACING, CAMERON PARK, CA
12 Cruiser Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 GAGE BROWN, UPRIGHT/MWS, BEND, OR
- 2 JOHN HAYNES IV, BUSTOUT, COEUR D ALENE, ID
- 3 KAI ALTENDORF, KUWAHARA, EVERETT, WA
- 4 TRISTAN STOREY, GHP CANADA, OKOTOKS, AB
- 5 ATLEY CARSON, KID DYNAMITE ALBERTA, AIRDRIE, AB
- 6 JAYCE BARTLEY, FACTORY YESS, MILWAUKIE, OR
13 Cruiser Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 RYAN YUKI, SACRAMENTO, CA
- 2 REED (SPEED REED) KAY, LAWMAN BIKES, DUPONT, WA
- 3 WESTON MEURLOT, VERT FACTORY RACING, SAMSULA, FL
- 4 SKY EVERHART, DAYLIGHT CYCLES, SAND POINT, ID
- 5 MIKKEL DEVORE, SPOKANE, WA
- 6 HAYDEN BIRKLE, BAKERVIEW BMX, MT VERNON, WA
15 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 TYSIN WILLIAMS, DOUBLECROSS, GRAHAM, WA
- 2 JACOB ZOLL, DOUBLECROSS, SEATAC, WA
- 3 JARREN ABEL, FACTORY KUWAHARA, GRAHAM, WA
- 4 DUKE NAULT, COMOX, BC
16 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 BRANDON LOUDERMILK, FAITH DRIVEN RACING, SALEM, OR
- 2 TYLER BLAESI, BONNEY LAKE, WA
- 3 NATHAN (NATE) KHOMA, 3B RACING, SPOKANE, WA
17-20 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 (ACTION) JACKSON ELLIOTT, NEXT GENERATION, GRANITE BAY, CA
- 2 NICKOLAS (NICK THE BRICK) ELLIOTT, NEXT GENERATION, GRANITE BAY, CA
- 3 (STYLE)KYLE UNREIN, BALLISTIC BMX, LYNNWOOD, WA
- 4 KYLE LEWIS, BMX ELITE, ORTING, WA
26-30 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DARCY GLENCROSS, PURE/SINZ CANADA, NANAIMO, BC
- 2 KYLER ESMAY, BIGTOOL/TANGENT, KENT, WA
- 3 BYRON BILTON, ENVIRO RACING/SQUARRED DEVO, NANAIMO, BC
31-35 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 DONALD(FIREBALL) JUNTUNEN, FACTORY KUWAHARA, PUYALLUP, WA
- 2 ADAM FINCH, BELLINGHAM, WA
- 3 MICHAEL WIEBE, LOOKING, NANAIMO, BC
- 4 GRANT BRERETON-STILES, FACTORY BOMBSHELL AVENT, COQUITLAM, BC
36-40 Cruiser Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 ERIC BACA, FACTORY ALPHA, PHOENIX, AZ
- 2 JASON ONDELL, BMXTC, TACOMA, WA
- 3 CID MARTINEZ, VICTORIA, BC
- 4 JACK DEYOUNG, SEATTLE, WA
- 5 ERIC BEAUDOIN, ENVIRO RACING/SQUARRED DEVO, NANAIMO, BC
- 6 SHANE THREATT, FACTORY ALPHA, SAN MARTIN, CA
41-45 Cruiser Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 BRENT LEE, BMXTC/K7TGU/STM, UNIVERSITY PLACE, WA
- 2 JON LINDBERG, BREMERTON, WA
- 3 JASON WESSON, FACTORY KUWAHARA, PITT MEADOWS, BC
- 4 JON RONDEAU, LIME NINE, LAKE COUNTRY, BC
- 5 CHRIS SPENCE, CBS, VERNON, BC
- 6 ALAN BOX, WILD SCALLION, PENTICTON, BC
- 7 IAN TIERNEY, MT CURRIE, BC
- 8 TREVOR SHARKEY, WEST KELOWNA, BC
46-50 Cruiser Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 WILLIAM JONES, YESS FACTORY, NORTH VANCOUVER, BC
- 2 JEFF INGRAM, YESS BMX, KELOWNA, BC
- 3 DARREN WILLIAMS, GHP CANADA, LETHBRIDGE, AB
- 4 DAMON JOHNSON, FACTORY 567, PUYALLUP, WA
- 5 DINO MATTONI, BAD ACE, PUYALLUP, WA
- 6 GERRY ERICKSON, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 7 STEVE CLARK, BUCKLEY, WA
- 8 KENT ELLIOTT, NEXT GENERATION, GRANITE BAY, CA
51-55 Cruiser Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 TIMOTHY RATHBUN, MOLALLA RIVER BMX, MULINO, OR
- 2 MIKE UNREIN, BALLISTIC BMX, LYNNWOOD, WA
- 3 STEVE SCULLY, NORTH SHORE BMX, ST BURNABY, BC
- 4 CHUCK PADGHAM, CANADIAN BIKE SUPPLY, ALDERGROVE, BC
- 5 MICHAEL DEVLIN, DRP/HORIZON, LANGLEY, BC
- 6 BEN TROIA, MOTIVE POWER FLY TANGENT, AUBURN, CA
- 7 DEAN BOTTERILL, CBS / TANGENT, COLDSTREAM, BC
- 8 GREG(JS7) TURNAGE, NORTHWESTBMX,BOX,SIDISHO, BEAVERTON, OR
61 & Over Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 DANNY (BIONIC MAN) BUSHNELL, THE BIKE MASTER, VANCOUVER, WA
- 2 GREG (THE THRILL) MCGILL, PURE/SINZ CANADA, NANAIMO, BC
- 3 JOHN (OLD SCHOOL) FYRE, MOLALLA RIVER BMX, PORTLAND, OR
5 & Under Novice Total Riders = 16 Groups = 3
- 1 ANDREI MARTINEZ, VICTORIA, BC
- 2 LEONARDO LEAVY, BURNABY, BC
- 3 LANDON BENSON, WEST KELOWNA, BC
- 4 CHASE SCHOFIELD, SURREY, BC
- 5 JESSE(MAGOO) POIRIER, BOMBSHELL/AVENT CYCLES, LANGDON, AB
- 6 LANDEN WILLARD, BAKERVIEW BMX, BURLINGTON, WA
- 7 JASPER KUYVENHOVEN, LANGLEY, BC
- 8 LYRA WOLFENDEN, KAMLOOPS, BC
6 Novice Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 RONAN GOW, NANAIMO, BC
- 2 TROY TSUJIMURA, PEMBERTON, BC
- 3 JAROD BION-HANSON, UNIQUE RACING, LANGLEY, BC
- 4 CALEB KILBA, KAMLOOPS, BC
- 5 TRISTAN CURRIE, PORT COQUITLAM, BC
- 6 JACOB KUYVENHOVEN, LANGLEY, BC
- 7 POPPY ROBINSON, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
7 Novice Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 MIKA SMART, WHISTLER, BC
- 2 RINTARO HIRO, VANCOUVER, BC
- 3 OWEN NICHOLS, CHILLIWACK, BC
- 4 SOPHIE MOAT, NORTH VANCOUVER, BC
- 5 AIDEN VALENTINE, SAMMAMISH, WA
- 6 MASON PARRISH, NANAIMO, BC
8 Novice Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 RAFE HUDSON, WHISTLER, BC
- 2 BRAYSON KLEIN, B & P CYCLE, CROSSFIELD, AB
- 3 MILO STEERE, SEATTLE, WA
- 4 LAYTON KENNEDY, NANAIMO, BC
- 5 JAXON MILLS, KAMLOOPS, BC
- 6 LOGAN TWISS-DUNNIGAN, PEMBERTON, BC
- 7 COVE WHITE, WHISTLER, BC
- 8 CARSON BARNETT, LADYSMITH, BC
9 Novice Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 ANNON ST DENNIS, CREW RACING SOLUTIONS, OKOTOKS, AB
- 2 ELIJAH OTIS, SQUAMISH, BC
- 3 TRACE MCCABE, KAMLOOPS, BC
- 4 ZANDER NUNES, MONSTER BIKE SUPPLY, DELTA, BC
- 5 JETT GILES, ENVIRO RACING/SQUARRED DEVO, NANAIMO, BC
10 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ETHAN WOOD, OPS COMPONENTS, LANGLEY, BC
- 2 HANNAH CURRIE, DEVIANT BMX, WEST KELOWNA, BC
- 3 SERENA HUDSON, WHISTLER, BC
11 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 HANNAH WOOD, MISSION, BC
- 2 OWEN YOUNG, KAMLOOPS, BC
- 3 COLTON BARNETT, LADYSMITH, BC
14 Novice Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 WILLIAM HUDSON, WHISTLER, BC
- 2 BRIONY FOKKENS, GHP CANADA, BLACK DIAMOND, AB
- 3 JASON (BATBOY) VALENTINE, SAMMAMISH, WA
- 4 CADEN VANDEKERKHOVE, LANGLEY, BC
36-40 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 MICHAEL DOWSON, AIRDRIE, AB
- 2 GAELLE MINISINI, VANCOUVER, BC
- 3 CHRISTOPHER VALENTINE, SAMMAMISH, WA
46 & Over Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 MARK GAGNON, MAPLE RIDGE, BC
- 2 RICHARD POGSON, PEMBERTON, BC
- 3 DEVIN ST DENNIS, CREW RACING SOLUTIONS, OKOTOKS, AB
5 & Under Intermediate Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 COLTON FUKANO, SONIC BMX, SEATTLE, WA
- 2 OLIVER CORNBILL, UFO, CAMPBELL RIVER, BC
- 3 MATTEO GAMBETTI, VANCOUVER, BC
- 4 ISAAC JOHNSON, LANGLEY, BC
- 5 OLIVER MCINNES, UNIQUE RACING, LANGLEY, BC
- 6 HAYDEN MESSERE, DIABLOS RACING, KAMLOOPS, BC
6 Intermediate Total Riders = 15 Groups = 3
- 1 LUCAS CLOSE, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 2 MADDEN WOOD, DIABLOS/YESS, NANAIMO, BC
- 3 DANE ST DENNIS, RED DEER, AB
- 4 CONNOR BRERETON-STILES, MAPLE RIDGE CYCLE, COQUITLAM, BC
- 5 TREVOR THOMAS, NANAIMO, BC
- 6 RUSSELL VANDONGEN, ABBOTSFORD, BC
- 7 COLTON MONTREUIL, ABBOTSFORD, BC
- 8 KYLER STOCKS, DEVIANT BMX/TROY LEE CANADA, KELOWNA, BC
7 Intermediate Total Riders = 19 Groups = 3
- 1 REX JOHNSON, ABBOTSFORD, BC
- 2 TANNER ROSS, CYCLEPATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
- 3 RYDER SOROKA, KELOWNA, BC
- 4 J. COHEN MACKENZIE, RACER ARMY, VICTORIA, BC
- 5 TANNER SHARKEY, WEST KELOWNA, BC
- 6 BRADEN THOMAS, NANAIMO, BC
- 7 TYSON VAN OVERSCHOT, TRACKSIDE BMX, LANGLEY, BC
- 8 MASON WILES, VICTORIA, BC
8 Intermediate Total Riders = 18 Groups = 3
- 1 JAYCE JOHNSON, THE BIKE MASTER, LAKE TAPPS, WA
- 2 ACE BADER, UPRIGHT/MWS, CRESWELL, OR
- 3 JAYSE BISSENDEN, DIABLOS RACING/YESS, NANAIMO, BC
- 4 JAMES MCINTYRE, YESS DEVELOPMENT, LANGLEY, BC
- 5 RYKER ZIOLA, LANGLEY, BC
- 6 BRAYDEN HARMISON, ABLE RIDGE FALLING, NANAIMO, BC
- 7 LOCHLUN WARREN, COAST CULTURE WHISTLER, WHISTLER, BC
- 8 KAI BIENIAS-SJOBLOM, VANCOUVER, BC
9 Intermediate Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 TUCKER VASS, DIABLOS RACING, NANAIMO, BC
- 2 RYDER CONNELLY, NORTH VANCOUVER, BC
- 3 EVAN CLOSE, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 4 TANNEN DESBRISAY, PEMBERTON, BC
- 5 BRAYDEN HARPER, ABBOTSFORD, BC
- 6 LUCAS RYALL, ABBOTSFORD BMX, MISSION, BC
- 7 SAM TIERNEY, EVOLUTION,6D HELMETS, MOUNT CURRIE, BC
- 8 LUKE NIEHAUS, CRANBROOK, BC
10 Intermediate Total Riders = 13 Groups = 2
- 1 LUCAS ZILCOSKY, ABBOTSFORD, BC
- 2 ETHAN MCLEOD, NORTH VANCOUVER, BC
- 3 ELLIOTT VARNER, ENVIRO RACING/SQUARRED DEVO, NANAIMO, BC
- 4 TRISTEN STACEY, MAPLE RIDGE CYCLE, MISSION, BC
- 5 RILEY HARMISON, ABLE RIDGE FALLING, NANAIMO, BC
- 6 DANE KERLUCK, CAMPBELL RIVER, BC
- 7 RYDER VANDENBRINK, NANAIMO, BC
- 8 JOHNNY BION-HANSON, UNIQUE RACING, LANGLEY, BC
11 Intermediate Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 RYAN GRIMM, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 COLE FRIESEN, 1STR8/YESS, VICTORIA, BC
- 3 ANGEL CARTAGENA, YESS, LYNDEN, WA
- 4 WYATT POGSON, PEMBERTON, BC
- 5 BRYCEN FLEMING, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
12 Intermediate Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 JACOB GULENCHYN, MISSION, BC
- 2 ALEXANDER TOWN, N VANCOUVER, BC
- 3 ALEX SCHWARZ, CYCLEPATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
- 4 JOSHUA SCHOFIELD, SURREY, BC
- 5 SAWYER CAMERON, LANGLEY, BC
13 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 MACK NAULT, COMOX, BC
- 2 JACOB TUMAK, LANGLEY, BC
- 3 TROY ROBARTS, LANGLEY, BC
16 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 HOLDEN DIPAZZA, DELTA, BC
- 2 RYAN MYSEK, OKOTOKS, AB
- 3 JEREMY SCOFFINS, LANGLEY, BC
28-35 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DANNY BURSEY, PURE/SINZ CANADA, COURTENAY, BC
- 2 AUSTIN (3:16) TAYLOR, UFO, SURREY, BC
- 3 STUART KEENAN, LOCAL BMX. ORANGE SPORT, VANCOUVER, BC
36-40 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 BOBBY JOYCE, NEW WESTMINSTER, BC
- 2 PETER KUYVENHOUEN, LANGLEY, BC
- 3 JASON REEVES, KAMLOOPS, BC
46 & Over Intermediate Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 CRAIG ROBARTS, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 2 MONTY CAVADINI, DIABLOS, FERNDALE, WA
- 3 BARRY HIGHFIELD, UFO, SURREY, BC
- 4 DAN CLOSE, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 5 FRANCISCO RODRIGUEZ, YESS DEVO, BELLINGHAM, WA
6 Girls Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ROSIE YOCHIM, YESS, COOMBS, BC
- 2 CALLIE CLIFFORD, GUNSLINGER BICYCLES, HURRICANE, UT
- 3 CHRISTINA BURRIS, DIABLOS RACING, OAK HARBOR, WA
7 Girls Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 PIPER GRAATEN, FACTORY CBS RIFT/TANGENT, LANTZVILLE, BC
- 2 (TURBO)TIFFANY BROSIUS, MONSTER BIKE SUPPLY, VICTORIA, BC
- 3 IVY BEECHER, MOUNT VERNON, WA
8 Girls Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 BREEANNE VAUGHAN, FACTORY BOMBSHELL/AVENT, WALNUT, CA
- 2 TAYLOR LEAKEY, BOMBSHELL/AVENT, PHOENIX, AZ
- 3 KYLA THOMPSON, CBS, KELOWNA, BC
9 Girls Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 HANNAH(HURRICANE)LEAKEY, FACTORY BOMBSHELL/AVENT, PHOENIX, AZ
- 2 KAMRYN HOWLETT, YESS DEVELOPMENT, MAPLE RIDGE, BC
- 3 RHYAN BARFOOT, ENVIRO RACING/SQUARRED DEVO, NANAIMO, BC
- 4 ZEMIRAH PAULAZZO, BLACK BOX IND, JACKSONVILLE, OR
- 5 GEORGINA CEJALVO, YESS RACING DEVELOPMENT, SURREY, BC
- 6 TESS BAILEY, DOUBLECROSS, LAKE TAPPS, WA
- 7 MATILDA MELTON, MOUNT BAKER BMX, BELLINGHAM, WA
- 8 ARI BERGMANN, UNIQUE RACING, SURREY, BC
10 Girls Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 AVERY YOCHIM, FACTORY YESS, COOMBS, BC
- 2 RYLIE MUNDELL, THE BIKE MASTER, PUYALLUP, WA
- 3 EMILY BELL, NANOOSE BAY, BC
- 4 CARLIE KENYON, JET RACING, REDDING, CA
- 5 NATASHA MILLER, INSPIRE BMX, COQUITLAM, BC
- 6 BRIANNE BALES, SARATOGA SPRINGS, UT
- 7 NICOLE MCLEOD, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
11 Girls Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 SYDNEY GARONZIK, DAYLIGHT CYCLES, LAKE TAPPS, WA
- 2 SUMMER (THE SAMURAI) MACMULLEN, YESS RACING DEVELOPMENT, MAPLE RIDGE, BC
- 3 ADAH GODLEY, DIABLOS, NANAIMO, BC
- 4 CAITLYN LONEY, WRECKING CREW, KELOWNA, BC
- 5 TATUM (THE TERROR) ANDERSON, THE BIKE MASTER, LAKE TAPPS, WA
- 6 HEIDI SCHENK, INSPIRE BMX, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 7 SPENCER PASCUAL, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
12 Girls Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 PEYTON YOCHIM, FACTORY YESS, COOMBS, BC
- 2 KEIRA MURPHY, FACTORY YESS, NANAIMO, BC
- 3 BREANNA (MONSTER B) WINTER, FACTORY RIFT/TANGENT, ANTELOPE, CA
- 4 ANNA PURICH, SSQUARED, ROYSTON, BC
- 5 JANEL CHURCH, UFO, VICTORIA, BC
- 6 AUBREY(THE HURRICANE) RAYNER, PARKSVILLE, BC
- 7 MAKAYLA(DA BOMB) BROSIUS, MONSTER BIKE SUPPLY, VICTORIA, BC
- 8 ZOE MCHALE-BOULTER, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
13 Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 MADELYNN DESANTIS, HARO/PROMAX, SIMI VALLEY, CA
- 2 TEIGEN PASCUAL, FACTORY CBS RIFT/TANGENT, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 3 NATASHA ZILCOSKY, ABBOTSFORD, BC
- 4 LAUREN DAMON, BELLINGHAM, WA
14 Girls Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 VIOLET CEJALVO, FACTORY YESS, SURREY, BC
- 2 ISLA HUTTON, LANGLEY, BC
- 3 ALLY CHURKO, SSQUARED, NANAIMO, BC
- 4 SIERRA ALTENDORF, FACTORY KUWAHARA, EVERETT, WA
- 5 HALLE PELLAND, BALLISTIC BMX, MT VERNON, WA
- 6 CASSIDY STEINKE, BAKERVIEW BMX, BURLINGTON, WA
- 7 ADICUS BIRD, SSQUARED/ANSWER CANADA, ROYSTON, BC
- 8 MOLLY SIMPSON, DAYLIGHT CYCLES, RED DEER, AB
15-16 Girls Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 SUMIKO YUKI, DANS COMP, SACRAMENTO, CA
- 2 ELIZABETH BOWERS, SPOKANE, WA
- 3 KARSEN TIELEN, DOUBLECROSS, LANGLEY, BC
- 4 REESE BEADALL, CBS, LADYSMITH, BC
- 5 COURTNEY CORGAIN, NW-FORCE-DOUBLECROSS, BELFAIR, WA
- 6 KYARA CHAMBERLAIN, CYCLEPATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
17-20 Women Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 TAYLOUR HOWARD, FACTORY VENDETTA/ELITE, SPARKS, NV
- 2 JENA SAGENDORF, FACTORY FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 3 NATALIE SCHMIDT, CANADA RIFT TANGENT, WESTBANK, BC
- 4 GABRIELLE MIKKELSEN, EUGENE, OR
- 5 MACKENZIE MCHALE-BOULTER, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 6 ALEASHA WIEBE, WICKED AUDIO, CUMBERLAND, BC
41 & Over Women Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DEBORAH WILLIAMS, GHP CANADA, LETHBRIDGE, AB
- 2 BETHANY PRICE, BLACK BOX/RIFT/FLY, GIG HARBOR, WA
- 3 ALANAH ERICKSON, LANGLEY, BC
7 Expert Total Riders = 16 Groups = 3
- 1 ALEXANDER BOOTH, CBS RIFT/TANGENT FACTORY, VANCOUVER, BC
- 2 COREY TOWNLEY, MOM AND DAD, STOCKTON, CA
- 3 DOMINIC BUCH, FACTORY RACER CONCEPTS, VICTORIA, BC
- 4 TAOH COFIELD, 2 SQUARED CANADA, NANAIMO, BC
- 5 OSCAR ENGEL, CHILLIWACK, BC
- 6 GAGE CARSON, KID DYNAMITE ALBERTA, AIRDRIE, AB
- 7 TIMOTHY CLARKE, WEST KELOWNA, BC
- 8 CHRISTOPHER BAJADA, VANCOUVER, BC
8 Expert Total Riders = 19 Groups = 3
- 1 NATHAN MINSTER, FACTORY ALPHA, DUARTE, CA
- 2 JACK CERNEY, MAPLE RIDGE CYCLE, COQUITLAM, BC
- 3 CONNOR CLIFFORD, GUNSLINGER BICYCLES, HURRICANE, UT
- 4 ACEN MAIRANI, JET RACING, CAMERON PARK, CA
- 5 CHRIS FELKER, FACTORY RIFT/TANGENT, BRENTWOOD, CA
- 6 JEREMY PURICH, SSQUARED, ROYSTON, BC
- 7 ASHTON ( THE FIREBALL) DUTY, BONNEY LK, WA
- 8 LANDON BEECHER, MOUNT VERNON, WA
9 Expert Total Riders = 21 Groups = 4
- 1 KEVIN JOHNSTON, FACTORY YESS, WATSONVILLE, CA
- 2 AUSTIN CORNBILL, UFO, CAMPBELL RIVER, BC
- 3 TORAN EDWARDS, FACTORY CBS RIFT/TANGENT, VERNON, BC
- 4 JASPER ALTENDORF, KUWAHARA, EVERETT, WA
- 5 LUCAS ZHOU, RICHMOND, BC
- 6 TARIN FIELDS, NEWMAN LAKE, WA
- 7 SPENCER MARTEL, N VANCOUVER, BC
- 8 LOGAN JOHNSON, DIRT DEMONZ, SURREY, BC
10 Expert Total Riders = 26 Groups = 5
- 1 ROBERT CONNELLY, ANSWER/RENNEN, BRENTWOOD, CA
- 2 SEAN DAY, DOUBLECROSS, TACOMA, WA
- 3 OLIVER JACKSON, DAYLIGHT CYLCES, CALGARY, AB
- 4 BRYANT (THE SNIPER) JOHNSON, UPRIGHT/MWS, BEND, OR
- 5 SAGE BADER, UPRIGHT/MWS, CRESWELL, OR
- 6 LUKE SOWPAL, DIABLOS RACING, MERRITT, BC
- 7 AARON TOPOLCSIK, SIMI VALLEY, CA
- 8 DEXTER WINTON, CBS TANGENT, LANGLEY, BC
11 Expert Total Riders = 24 Groups = 4
- 1 KHARI DAWSON, GHY BIKES, SEATTLE, WA
- 2 KODY KOLSHINSKI, ANSWER/RENNEN, REDDING, CA
- 3 BANYAN HOWELL, SUPERCAMP, BEND, OR
- 4 RYAN RAYMONT, FACTORY CBS RIFT/TANGENT, PENHOLD, AB
- 5 NICK NUGENT, YESS DEVO, INNISFAIL, AB
- 6 TEGAN CRUZ, PURE/SINZ CANADA, PEMBERTON, BC
- 7 OLIVER SMITH, DAYLIGHT CYCLES, GIG HARBOR, WA
- 8 DYLAN GASCA, BMX ELITE, BUCKLEY, WA
12 Expert Total Riders = 22 Groups = 4
- 1 EVAN (SKITTLES) ENSERRO, FACTORY KUWAHARA, CHICO, CA
- 2 KYLE HEWIG, DAYLIGHT CYCLES, NEWBURY PARK, CA
- 3 CALEB DOBIE, MAPLE RIDGE CYCLE, MAPLE RIDGE, BC
- 4 CARSON KOWASKI, FACTORY SSQUARED CANADA, INNISFAIL, AB
- 5 KYLE NORTON, GARY TURNER BMX, PORTLAND, OR
- 6 SAMI TEITZEL, PEMBERTON, BC
- 7 JOSHUA TRERISE, BLACK BOX/RIFT/FLY, SHERWOOD, OR
- 8 DIEGO CEJALVO, FACTORY YESS, SURREY, BC
13 Expert Total Riders = 21 Groups = 4
- 1 TYLER KNIGHT, LAKESIDE, CA
- 2 AIDEN GRECHT, FACTORY DAYLIGHT CYCLE, PARKSVILLE, BC
- 3 ERIC DROTAR, YESS DEVELOPMENT, SURREY, BC
- 4 HAIDEN BOTROKOFF, NANAIMO, BC
- 5 REED (SPEED REED) KAY, LAWMAN BIKES, DUPONT, WA
- 6 DAYLEN LAKOVIC, PITT MEADOWS, BC
- 7 RYAN YUKI, SACRAMENTO, CA
- 8 RYAN CORREIA, FACTORY RIFT/TANGENT, SAN JOSE, CA
14 Expert Total Riders = 17 Groups = 3
- 1 NICHOLAS ADAMS, FACTORY RIFT/TANGENT, ORANGEVALE, CA
- 2 JARREN ABEL, FACTORY KUWAHARA, GRAHAM, WA
- 3 MITCHEL LANDRY, DAYLIGHT, NANAIMO, BC
- 4 NICHOLAS BERARDUCCI, SUPERCAMP/TEAM ALBERTA, OKOTOKS, AB
- 5 (RIPPIN)RIELY BROSIUS, MONSTER BIKE SUPPLY, VICTORIA, BC
- 6 MASON MEININGER, SM CONSULTING, PASCO, WA
- 7 BILLY RATCLIFF, DOUBLECROSS BIKES, ABBOTSFORD, BC
- 8 TYNAN ADY, BLACK BOX/RIFT/FLY, EAGLE, ID
15 Expert Total Riders = 15 Groups = 3
- 1 RYAN TOUGAS, YESS BMX, PITT MEADOWS, BC
- 2 ALEX GRECHT, FACTORY DAYLIGHT CYCLE, PARKSVILLE, BC
- 3 JACOB ZOLL, DOUBLECROSS, SEATAC, WA
- 4 TYLER CACCIOLA, DAYLIGHT, CARMICHAEL, CA
- 5 TYSIN WILLIAMS, DOUBLECROSS, GRAHAM, WA
- 6 DREW JOHNSON, NANAIMO, BC
- 7 ISAAC DROTAR, YESS DEVELOPMENT, SURREY, BC
- 8 CAMERON WOOD, EXTREME TEAM, BOZEMAN, MT
16 Expert Total Riders = 16 Groups = 3
- 1 ZACHARY FRIER, DOUBLECROSS, ABBOTSFORD, BC
- 2 JUSTIN HAILEY, YESS BMX, ORANGE, CA
- 3 CHRISTIAN HOSLEY, FACTORY ALPHA, ESCONDIDO, CA
- 4 HARRISON ANDERSON, BUCKLEY, WA
- 5 LOGAN JONES, LANGLEY, BC
- 6 BRANDON LOUDERMILK, FAITH DRIVEN RACING, SALEM, OR
- 7 ANDREW SHIELDS, N VANCOUVER, BC
- 8 RYAN MARACLE, FACTORY SSQUARED/ANSWER CANADA, ST. ALBERT, AB
17-18 Expert Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 MONROE HUTTON, DOUBLECROSS, LANGLEY, BC
- 2 JESSE KALBFLEISH, FACTORY ALPHA, SIMI VALLEY, CA
- 3 BENDIGO NOBLE, MT CURRIE, BC
- 4 NICKOLAS (NICK THE BRICK) ELLIOTT, NEXT GENERATION, GRANITE BAY, CA
- 5 NICOLAS HARRISON, CBS TANGENT, KELOWNA, BC
- 6 BOBBY WORTH, CHILLIWACK, BC
- 7 (ACTION) JACKSON ELLIOTT, NEXT GENERATION, GRANITE BAY, CA
- 8 ANTHONY BUCARDO, FACTORY ALPHA, CANYON COUNTRY, CA
19-27 Expert Total Riders = 13 Groups = 2
- 1 NATHAN MARTIN, FALKLAND, BC
- 2 BRADY ANDERSON, SSQUARED, PRINCE GEORGE, BC
- 3 NICOLAS LONDONO, FXR RACING, BROMONT, QC
- 4 (STYLE)KYLE UNREIN, BALLISTIC BMX, LYNNWOOD, WA
- 5 DRAVEN(THE HITMAN) HEITT, KELOWNA, BC
- 6 DANIEL PELLIKAAN, LANGLEY, BC
- 7 T J KIRK, EDMONDS, WA
- 8 KHALIL KENDALL, BMX ELITE, SULTAN, WA
28-35 Expert Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 DONALD(FIREBALL) JUNTUNEN, FACTORY KUWAHARA, PUYALLUP, WA
- 2 JASON ADAMS, ABBOTSFORD, BC
- 3 LEONARD KILGOUR, CBS/TANGENT/FLY, KAMLOOPS, BC
- 4 JUSTUS ANDERSON, THE BIKE MASTER, BONNEY LAKE, WA
36-40 Expert Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 ERIC BACA, FACTORY ALPHA, PHOENIX, AZ
- 2 CID MARTINEZ, VICTORIA, BC
- 3 CORY BANKS, VERNON, BC
- 4 JASON ONDELL, BMXTC, TACOMA, WA
- 5 JACK DEYOUNG, SEATTLE, WA
- 6 CHRIS MELTON, MOUNT BAKER BMX, BELLINGHAM, WA
- 7 SHELDON BOYAJEAN, SONIC BMX, JB LEWIS MCCHORD, WA
- 8 CHRIS NUGENT, YESS DEVO, INNISFAIL, AB
41-45 Expert Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 JASON WESSON, FACTORY KUWAHARA, PITT MEADOWS, BC
- 2 BRENT LEE, BMXTC/K7TGU/STM, UNIVERSITY PLACE, WA
- 3 IAN TIERNEY, MT CURRIE, BC
- 4 STEVE PETRIE, PEMBERTON, BC
- 5 ERIC ROTH, SALEM, OR
- 6 JON RONDEAU, LIME NINE, LAKE COUNTRY, BC
- 7 JAY DURAN, OMAK, WA
46 & Over Expert Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 WILLIAM JONES, YESS FACTORY, NORTH VANCOUVER, BC
- 2 GERRY ERICKSON, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 3 JEFF INGRAM, YESS BMX, KELOWNA, BC
- 4 DARREN WILLIAMS, GHP CANADA, LETHBRIDGE, AB
- 5 SAM PELLIKAAN, UNIQUE RACING, LANGLEY, BC
Team Results
Fraser Valley #1
Bike Shop
Rank | Team Name | Sheet 1 | Sheet 2 | Best Sheet |
---|---|---|---|---|
1 | PURE/SINZ CANADA | 179 | 0 | 179 |
2 | THE BIKE MASTER | 150 | 0 | 150 |
3 | MONSTER BIKE SUPPLY | 134 | 0 | 134 |
4 | ENVIRO RACING/SQUARRED DEVO | 130 | 0 | 130 |
4 | DIABLOS RACING | 130 | 0 | 130 |
6 | BLACK BOX/RIFT/FLY | 120 | 0 | 120 |
7 | CYCLEPATH WRECKING CREW | 77 | 0 | 77 |
8 | NW-FORCE-DOUBLECROSS | 24 | 0 | 24 |
Factory
Rank | Team Name | Sheet 1 | Sheet 2 | Best Sheet |
---|---|---|---|---|
1 | FACTORY YESS | 188 | 0 | 188 |
2 | FACTORY KUWAHARA | 185 | 0 | 185 |
3 | FACTORY ALPHA | 182 | 0 | 182 |
4 | FACTORY RIFT CANADA | 176 | 0 | 176 |
5 | DOUBLECROSS CANADA | 156 | 0 | 156 |
6 | DOUBLECROSS | 152 | 0 | 152 |
7 | FACTORY RIFT/TANGENT | 143 | 0 | 143 |
8 | FACTORY SSQUARED/ANSWER CANADA | 131 | 0 | 131 |
Rider Results
Fraser Valley #2
4 Balance Bike Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ADERA STEVENSON, DIABLOS, CHEMAINUS, BC
- 1 STELLA CONNELLY, NORTH VANCOUVER, BC
- 1 LINCOLN STOREY, KDM, OKOTOKOS, AB
3 Balance Bike Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 JACKSON SHILLITO, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 1 NOAH HARRON, SURREY, BC
- 1 MYLA BISSENDEN, NANAIMO, BC
- 1 BROOKLYNN MESSERE, KAMLOOPS, BC
- 1 LUCAS CAMPBELL, ALDERGROVE, BC
- 1 JAXON VALENTINE, SAMMAMISH, WA
- 1 HUDSON LUTMAN, LANGLEY, BC
- 1 PARKER WOOD, DIABLOS/YESS, NANAIMO, BC
1-2 Balance Bike Total Riders = 2 Groups = 1
- 1 MAVERICK MCQUEEN, LANGLEY, BC
- 1 ELIZA HARMISON, ABLE RIDGE FALLING, NANAIMO, BC
Women Pro Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 ALISON GRECHT, FACTORY DAYLIGHT CYCLE, PARKSVILLE, BC
- 2 CAYLEIGH VAN STAALDUINEN, STAATS, ST ALBERT, AB
- 3 ERIN KINNIE, GHP CANADA, BURNABY, BC
A Pro Total Riders = 11 Groups = 6
- 1 MANI KAWAGUCHI, EDMONTON, AB
- 2 TAYLOR STEPHENS, REDMOND, OR
- 3 BENJAMIN LESLIE, NANAIMO, BC
- 4 JOE RASMUSSEN, DOUBLECROSS, LANGLEY, BC
- 5 AIDAN WEBBER, YESS. BMX, NANAIMO, BC
- 6 JARED ENNIS, CRISP BROS RACING / MRC, COQUITLAM, BC
- 7 JUSTIN MOLEA, FRACTURE BIKE SHOP, GRANTS PASS, OR
- 8 HUNTER (WILDTHING) MCGILL, PURE/SINZ CANADA, NANAIMO, BC
6 & Under Mixed Open Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 BENNETT STEARNS, CALGARY, AB
- 2 GRAYSEN MOTTERSHEAD, CALGARY, AB
- 3 JESSE(MAGOO) POIRIER, BOMBSHELL/AVENT CYCLES, LANGDON, AB
7-8 Mixed Open Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 BREEANNE VAUGHAN, FACTORY BOMBSHELL/AVENT, WALNUT, CA
- 2 PIPER GRAATEN, FACTORY CBS RIFT/TANGENT, LANTZVILLE, BC
- 3 EVAN DAHLBERG, NWBMX, SILVERTON, OR
- 4 MILO STEERE, SEATTLE, WA
13-14 Mixed Open Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 KARSEN TIELEN, DOUBLECROSS, LANGLEY, BC
- 2 TEIGEN PASCUAL, FACTORY CBS RIFT/TANGENT, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 3 ELIZABETH BOWERS, SPOKANE, WA
- 4 MOLLY SIMPSON, DAYLIGHT CYCLES, RED DEER, AB
- 5 GEORGINA CEJALVO, YESS RACING DEVELOPMENT, SURREY, BC
7-8 Open Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 CHRIS FELKER, FACTORY RIFT/TANGENT, BRENTWOOD, CA
- 2 JACK CERNEY, MAPLE RIDGE CYCLE, COQUITLAM, BC
- 3 DOMINIC BUCH, FACTORY RACER CONCEPTS, VICTORIA, BC
- 4 COREY TOWNLEY, MOM AND DAD, STOCKTON, CA
- 5 GAGE CARSON, KID DYNAMITE ALBERTA, AIRDRIE, AB
- 6 TIMOTHY CLARKE, WEST KELOWNA, BC
9-10 Open Total Riders = 10 Groups = 2
- 1 OLIVER JACKSON, DAYLIGHT CYLCES, CALGARY, AB
- 2 BRYANT (THE SNIPER) JOHNSON, UPRIGHT/MWS, BEND, OR
- 3 TARIN FIELDS, NEWMAN LAKE, WA
- 4 CARSON ALLEN, THRODWN, OTIS ORCHARDS, WA
- 5 BRAYDEN DELANY, RIDE CO BIKE SHOP, COLORADO SPRINGS, CO
- 6 TORAN EDWARDS, FACTORY CBS RIFT/TANGENT, VERNON, BC
- 7 GABRIEL TRERISE, BLACK BOX/RIFT/FLY, SHERWOOD, OR
- 8 LEVI LLOYD, MOM, FT COLLINS, CO
11-12 Open Total Riders = 14 Groups = 2
- 1 EVAN (SKITTLES) ENSERRO, FACTORY KUWAHARA, CHICO, CA
- 2 CARSON KOWASKI, FACTORY SSQUARED CANADA, INNISFAIL, AB
- 3 KYLE NORTON, GARY TURNER BMX, PORTLAND, OR
- 4 KODY KOLSHINSKI, ANSWER/RENNEN, REDDING, CA
- 5 JOSHUA TRERISE, BLACK BOX/RIFT/FLY, SHERWOOD, OR
- 6 BANYAN HOWELL, SUPERCAMP, BEND, OR
- 7 OLIVER SMITH, DAYLIGHT CYCLES, GIG HARBOR, WA
- 8 MATTHEW MCMILLAN, CRUPI BMX, COLDSTREAM, BC
13-14 Open Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 NICHOLAS ADAMS, FACTORY RIFT/TANGENT, ORANGEVALE, CA
- 2 NICHOLAS BERARDUCCI, SUPERCAMP/TEAM ALBERTA, OKOTOKS, AB
- 3 RYAN CORREIA, FACTORY RIFT/TANGENT, SAN JOSE, CA
- 4 STEVEN (CRANKY FRANKY) FRANK, BONNEY LAKE, WA
- 5 BILLY RATCLIFF, DOUBLECROSS BIKES, ABBOTSFORD, BC
- 6 TYLER KNIGHT, LAKESIDE, CA
- 7 ERIC DROTAR, YESS DEVELOPMENT, SURREY, BC
- 8 MARK SHIELDS, N VANCOUVER, BC
15-16 Open Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 LOGAN JONES, LANGLEY, BC
- 2 ANDREW SHIELDS, N VANCOUVER, BC
- 3 LUCAS SCHMIDTLER, AVENT BOMBSHELL, LETHBRIDGE, AB
21-25 Open Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 DRAVEN(THE HITMAN) HEITT, KELOWNA, BC
- 2 JOE FINAMORE, KELOWNA, BC
- 3 RORY ENNIS, GHP CANADA, COQUITLAM, BC
- 4 TY BENSON, NW BMX, MOLALLA, OR
10 & Under Girls Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 CARLIE KENYON, JET RACING, REDDING, CA
- 2 HANNAH(HURRICANE)LEAKEY, FACTORY BOMBSHELL/AVENT, PHOENIX, AZ
- 3 BREEANNE VAUGHAN, FACTORY BOMBSHELL/AVENT, WALNUT, CA
11-12 Girls Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 BREANNA (MONSTER B) WINTER, FACTORY RIFT/TANGENT, ANTELOPE, CA
- 2 JANEL NO XCUSES CHURCH, UFO, VICTORIA, BC
- 3 SHAELIN(SHEY) TINKER, DIABLOS, MAPLE RIDGE, BC
13-14 Girls Cruiser Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 MADELYNN DESANTIS, HARO/PROMAX, SIMI VALLEY, CA
- 2 VIOLET CEJALVO, FACTORY YESS, SURREY, BC
- 3 ALLY CHURKO, SSQUARED, NANAIMO, BC
- 4 SIERRA ALTENDORF, FACTORY KUWAHARA, EVERETT, WA
- 5 JESSICA (WICKED) DARLING, FACTORY ZOMBIELAND BMX, SEATAC, WA
- 6 KENNEDY DAWSON, GHY BIKES, SEATTLE, WA
17-20 Women Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 SUMIKO YUKI, DANS COMP, SACRAMENTO, CA
- 2 JENA SAGENDORF, FACTORY FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
- 3 GABRIELLE MIKKELSEN, EUGENE, OR
21-30 Women Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 ROMINA ALVA, RICHMOND, BC
- 2 TARA BURSEY, PURE/SINZ CANADA, COURTENAY, BC
- 3 DANIELA MARTINEZ, VICTORIA, BC
- 4 KELLY GUDMANDSON, SURDEL GLASS, DELTA, BC
36-40 Women Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 SHYLO (ANGRY) ORCHARD, CBS/TANGENT/KRAPPWEASEL, VERNON, BC
- 2 BETHANY PRICE, BLACK BOX/RIFT/FLY, GIG HARBOR, WA
- 3 DALLAS GILES, ENVIRO RACING/SQUARRED DEVO, NANAIMO, BC
- 4 LANA KUYVENHOVEN, LANGLEY, BC
- 5 JODY HALLETT, COASTAL CULTURE WHISTLER, WHISTLER, BC
41-45 Women Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DEBORAH WILLIAMS, GHP CANADA, LETHBRIDGE, AB
- 2 ERIN TIERNEY, MOUNT CURRIE, BC
- 3 REBEKAH ABBE, FACTORY ALPHA, SAN MARTIN, CA
46-50 Women Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 LAURIE HARDING, FACTORY YESS, SURREY, BC
- 2 MIRIAM BAILEY, SQUAMISH, BC
- 3 JOANNE HAWTHORNE, CYCLEPATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
7 & Under Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ALEXANDER BOOTH, CBS RIFT/TANGENT FACTORY, VANCOUVER, BC
- 2 DAMIEN COMEAU, NW-FORCE-DOUBLECROSS, SNOQUALMIE, WA
- 3 JOSIAH KUHN, PRINCETON, BC
8 Cruiser Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 CHRIS FELKER, FACTORY RIFT/TANGENT, BRENTWOOD, CA
- 2 CONNOR CLIFFORD, GUNSLINGER BICYCLES, HURRICANE, UT
- 3 ACEN MAIRANI, JET RACING, CAMERON PARK, CA
- 4 STEVIE LUCASH, THE BIKE MASTER, KENT, WA
- 5 BUBBA PADDOCK, SSQUARED/ANSWER CANADA, PARKSVILLE, BC
- 6 ASHTON ( THE FIREBALL) DUTY, BONNEY LK, WA
- 7 MILLER CAMERON, LANGLEY, BC
- 8 GAVIN STRATMAN, GRANTS PASS, OR
9 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 KEVIN JOHNSTON, FACTORY YESS, WATSONVILLE, CA
- 2 TREVOR HOFFMAN, NW BMX, WILSONVILLE, OR
- 3 BRODY MCLEAN, OSOYOOS, BC
10 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 ROBERT CONNELLY, ANSWER/RENNEN, BRENTWOOD, CA
- 2 SEAN DAY, DOUBLECROSS, TACOMA, WA
- 3 AARON KINGSLIEN, GHY BIKES, LAKE TAPPS, WA
- 4 AARON TOPOLCSIK, SIMI VALLEY, CA
- 5 DEXTER WINTON, CBS TANGENT, LANGLEY, BC
11 Cruiser Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 DRAKE VELADOR, FACTORY YESS, HOLLISTER, CA
- 2 KHARI DAWSON, GHY BIKES, SEATTLE, WA
- 3 NICK NUGENT, YESS DEVO, INNISFAIL, AB
- 4 ALEX (LIGHTNING BOLT) DUTY, BONNEY LAKE, WA
- 5 ROBBIE TRIBE, J&R BIKES/GRUBWEAR, MT CURRIE, BC
- 6 RYDER MAIRANI, JET RACING, CAMERON PARK, CA
- 7 MIKE BRYANT, NW-FORCE-DOUBLECROSS, VANCOUVER, WA
12 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 JAYCE BARTLEY, FACTORY YESS, MILWAUKIE, OR
- 2 JOHN HAYNES IV, BUSTOUT, COEUR D ALENE, ID
- 3 GAGE BROWN, UPRIGHT/MWS, BEND, OR
- 4 KAI ALTENDORF, KUWAHARA, EVERETT, WA
- 5 TRISTAN STOREY, GHP CANADA, OKOTOKS, AB
13 Cruiser Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 RYAN YUKI, SACRAMENTO, CA
- 2 MIKKEL DEVORE, SPOKANE, WA
- 3 WESTON MEURLOT, VERT FACTORY RACING, SAMSULA, FL
- 4 REED (SPEED REED) KAY, LAWMAN BIKES, DUPONT, WA
- 5 SKY EVERHART, DAYLIGHT CYCLES, SAND POINT, ID
- 6 HAYDEN BIRKLE, BAKERVIEW BMX, MT VERNON, WA
15 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 JACOB ZOLL, DOUBLECROSS, SEATAC, WA
- 2 JARREN ABEL, FACTORY KUWAHARA, GRAHAM, WA
- 3 MASON MEININGER, SM CONSULTING, PASCO, WA
- 4 TYSIN WILLIAMS, DOUBLECROSS, GRAHAM, WA
16 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 BRANDON LOUDERMILK, FAITH DRIVEN RACING, SALEM, OR
- 2 NATHAN (NATE) KHOMA, 3B RACING, SPOKANE, WA
- 3 TYLER BLAESI, BONNEY LAKE, WA
17-20 Cruiser Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 NICKOLAS (NICK THE BRICK) ELLIOTT, NEXT GENERATION, GRANITE BAY, CA
- 2 (ACTION) JACKSON ELLIOTT, NEXT GENERATION, GRANITE BAY, CA
- 3 (STYLE)KYLE UNREIN, BALLISTIC BMX, LYNNWOOD, WA
- 4 MARCUS HUTKO, BMX ELITE, ORTING, WA
26-30 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DARCY GLENCROSS, PURE/SINZ CANADA, NANAIMO, BC
- 2 KYLER ESMAY, BIGTOOL/TANGENT, KENT, WA
- 3 BYRON BILTON, ENVIRO RACING/SQUARRED DEVO, NANAIMO, BC
31-35 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 MICHAEL WIEBE, LOOKING, NANAIMO, BC
- 2 GRANT BRERETON-STILES, FACTORY BOMBSHELL AVENT, COQUITLAM, BC
- 3 JONATHAN MILBURN, CUMBERLAND, BC
36-40 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 ERIC BACA, FACTORY ALPHA, PHOENIX, AZ
- 2 CID MARTINEZ, VICTORIA, BC
- 3 JASON ONDELL, BMXTC, TACOMA, WA
- 4 ERIC BEAUDOIN, ENVIRO RACING/SQUARRED DEVO, NANAIMO, BC
- 5 JACK DEYOUNG, SEATTLE, WA
41-45 Cruiser Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 BRENT LEE, BMXTC/K7TGU/STM, UNIVERSITY PLACE, WA
- 2 CHRIS SPENCE, CBS, VERNON, BC
- 3 IAN TIERNEY, MT CURRIE, BC
- 4 JON RONDEAU, LIME NINE, LAKE COUNTRY, BC
- 5 ALAN BOX, WILD SCALLION, PENTICTON, BC
- 6 JASON WESSON, FACTORY KUWAHARA, PITT MEADOWS, BC
46-50 Cruiser Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 JEFF INGRAM, YESS BMX, KELOWNA, BC
- 2 WILLIAM JONES, YESS FACTORY, NORTH VANCOUVER, BC
- 3 KENT ELLIOTT, NEXT GENERATION, GRANITE BAY, CA
- 4 GERRY ERICKSON, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 5 DARREN WILLIAMS, GHP CANADA, LETHBRIDGE, AB
51-55 Cruiser Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 BEN TROIA, MOTIVE POWER FLY TANGENT, AUBURN, CA
- 2 MIKE UNREIN, BALLISTIC BMX, LYNNWOOD, WA
- 3 WOODY WOODRUFF, MESA, AZ
- 4 CHUCK PADGHAM, CANADIAN BIKE SUPPLY, ALDERGROVE, BC
- 5 MICHAEL DEVLIN, DRP/HORIZON, LANGLEY, BC
- 6 TIMOTHY RATHBUN, MOLALLA RIVER BMX, MULINO, OR
- 7 DEAN BOTTERILL, CBS / TANGENT, COLDSTREAM, BC
61 & Over Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 GREG (THE THRILL) MCGILL, PURE/SINZ CANADA, NANAIMO, BC
- 2 DANNY (BIONIC MAN) BUSHNELL, THE BIKE MASTER, VANCOUVER, WA
- 3 JOHN (OLD SCHOOL) FYRE, MOLALLA RIVER BMX, PORTLAND, OR
5 & Under Novice Total Riders = 13 Groups = 2
- 1 LEONARDO LEAVY, BURNABY, BC
- 2 ANDREI MARTINEZ, VICTORIA, BC
- 3 JESSE(MAGOO) POIRIER, BOMBSHELL/AVENT CYCLES, LANGDON, AB
- 4 CHARLOTTE ENGEL, CHILLIWACK, BC
- 5 LINCOLN MCQUEEN, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 6 CHASE SCHOFIELD, SURREY, BC
- 7 LYRA WOLFENDEN, KAMLOOPS, BC
- 8 JASPER KUYVENHOVEN, LANGLEY, BC
6 Novice Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 TROY TSUJIMURA, PEMBERTON, BC
- 2 JAROD BION-HANSON, UNIQUE RACING, LANGLEY, BC
- 3 TRISTAN CURRIE, PORT COQUITLAM, BC
- 4 POPPY ROBINSON, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
7 Novice Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 RINTARO HIRO, VANCOUVER, BC
- 2 MIKA SMART, WHISTLER, BC
- 3 OWEN NICHOLS, CHILLIWACK, BC
- 4 MASON PARRISH, NANAIMO, BC
8 Novice Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 BRAYSON KLEIN, B & P CYCLE, CROSSFIELD, AB
- 2 MILO STEERE, SEATTLE, WA
- 3 NEIL BARNICKE, NORTH VANCOUVER, BC
- 4 LAYTON KENNEDY, NANAIMO, BC
- 5 JAXON MILLS, KAMLOOPS, BC
- 6 COVE WHITE, WHISTLER, BC
- 7 LOGAN TWISS-DUNNIGAN, PEMBERTON, BC
- 8 DALLAS PATRICK, D'ARCY, BC
9 Novice Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 ANNON ST DENNIS, CREW RACING SOLUTIONS, OKOTOKS, AB
- 2 JETT GILES, ENVIRO RACING/SQUARRED DEVO, NANAIMO, BC
- 3 TRACE MCCABE, KAMLOOPS, BC
- 4 ZANDER NUNES, MONSTER BIKE SUPPLY, DELTA, BC
10 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ETHAN WOOD, OPS COMPONENTS, LANGLEY, BC
- 2 HANNAH CURRIE, DEVIANT BMX, WEST KELOWNA, BC
- 3 SERENA HUDSON, WHISTLER, BC
11 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 HANNAH WOOD, MISSION, BC
- 2 COLTON BARNETT, LADYSMITH, BC
- 3 OWEN YOUNG, KAMLOOPS, BC
14 Novice Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 WILLIAM HUDSON, WHISTLER, BC
- 2 JASON (BATBOY) VALENTINE, SAMMAMISH, WA
- 3 CADEN VANDEKERKHOVE, LANGLEY, BC
- 4 TYLER SCHOFIELD, SURREY, BC
36-40 Novice Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 MICHAEL DOWSON, AIRDRIE, AB
- 2 JAMES LUTMAN, LANGLEY, BC
- 3 DEVIN ST DENNIS, CREW RACING SOLUTIONS, OKOTOKS, AB
- 4 GAELLE MINISINI, VANCOUVER, BC
- 5 RICHARD POGSON, PEMBERTON, BC
5 & Under Intermediate Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 OLIVER CORNBILL, UFO, CAMPBELL RIVER, BC
- 2 ISAAC JOHNSON, LANGLEY, BC
- 3 OLIVER MCINNES, UNIQUE RACING, LANGLEY, BC
- 4 HAYDEN MESSERE, DIABLOS RACING, KAMLOOPS, BC
- 5 TANNER KINSELLA, MONSTER BIKE SUPPLY BMX, LANGLEY, BC
6 Intermediate Total Riders = 16 Groups = 3
- 1 LUCAS CLOSE, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 2 COOPER SCHWANDT, MAPLE RIDGE CYCLE, MAPLE RIDGE, BC
- 3 CONNOR BRERETON-STILES, MAPLE RIDGE CYCLE, COQUITLAM, BC
- 4 DANE ST DENNIS, RED DEER, AB
- 5 HOLDEN ADAMS, PEMBERTON, BC
- 6 RUSSELL VANDONGEN, ABBOTSFORD, BC
- 7 BENNETT STEARNS, CALGARY, AB
- 8 MADDEN WOOD, DIABLOS/YESS, NANAIMO, BC
7 Intermediate Total Riders = 17 Groups = 3
- 1 MASON WILES, VICTORIA, BC
- 2 RYAN LEFTERUK, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 3 RYDER SOROKA, KELOWNA, BC
- 4 TANNER SHARKEY, WEST KELOWNA, BC
- 5 TANNER ROSS, CYCLEPATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
- 6 J. COHEN MACKENZIE, RACER ARMY, VICTORIA, BC
- 7 JENSON(BMREX) MCGREGOR, UNIQUE RACING/GOONSQUAD, LANGLEY, BC
- 8 REX JOHNSON, ABBOTSFORD, BC
8 Intermediate Total Riders = 19 Groups = 3
- 1 JAMES MCINTYRE, YESS DEVELOPMENT, LANGLEY, BC
- 2 ACE BADER, UPRIGHT/MWS, CRESWELL, OR
- 3 LUCAS WOLFENDEN, KAMLOOPS, BC
- 4 MARSHALL ERWIN, ENVIRO RACING/SQUARRED DEVO, NANAIMO, BC
- 5 LOCHLUN WARREN, COAST CULTURE WHISTLER, WHISTLER, BC
- 6 CODY MILLS, HANEY PUBLIC HOUSE, PORT COQUITLAM, BC
- 7 BRAYDEN HARMISON, ABLE RIDGE FALLING, NANAIMO, BC
- 8 JAYSE BISSENDEN, DIABLOS RACING/YESS, NANAIMO, BC
9 Intermediate Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 RYDER CONNELLY, NORTH VANCOUVER, BC
- 2 RAYMOND RUDERT, DAD, N VANCOUVER, BC
- 3 EVAN CLOSE, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 4 TANNEN DESBRISAY, PEMBERTON, BC
- 5 TUCKER VASS, DIABLOS RACING, NANAIMO, BC
- 6 SAM TIERNEY, EVOLUTION,6D HELMETS, MOUNT CURRIE, BC
- 7 LUKE NIEHAUS, CRANBROOK, BC
- 8 TOMAS SHAW, KELOWNA, BC
10 Intermediate Total Riders = 13 Groups = 2
- 1 ETHAN MCLEOD, NORTH VANCOUVER, BC
- 2 LUCAS ZILCOSKY, ABBOTSFORD, BC
- 3 DANE KERLUCK, CAMPBELL RIVER, BC
- 4 TRISTEN STACEY, MAPLE RIDGE CYCLE, MISSION, BC
- 5 RYDER VANDENBRINK, NANAIMO, BC
- 6 ELLIOTT VARNER, ENVIRO RACING/SQUARRED DEVO, NANAIMO, BC
- 7 BRAXTON HAWTHORNE, CYCLE PATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
- 8 RILEY HARMISON, ABLE RIDGE FALLING, NANAIMO, BC
11 Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 RYAN GRIMM, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 2 COLE FRIESEN, 1STR8/YESS, VICTORIA, BC
- 3 BRYCEN FLEMING, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 4 MALCOLM EVANS, MT BAKER BMX/EARLS BIKE, BELLINGHAM, WA
12 Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 ALEXANDER TOWN, N VANCOUVER, BC
- 2 ALEX SCHWARZ, CYCLEPATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
- 3 JOSHUA SCHOFIELD, SURREY, BC
- 4 QUINN STRATMAN, GRANTS PASS, OR
13 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 MACK NAULT, COMOX, BC
- 2 JACOB TUMAK, LANGLEY, BC
- 3 TROY ROBARTS, LANGLEY, BC
36-40 Intermediate Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 DANNY BURSEY, PURE/SINZ CANADA, COURTENAY, BC
- 2 BOBBY JOYCE, NEW WESTMINSTER, BC
- 3 PETER KUYVENHOUEN, LANGLEY, BC
41-45 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 BARRY HIGHFIELD, UFO, SURREY, BC
- 2 CRAIG ROBARTS, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 3 TONY CHURCH, VICTORIA, BC
46 & Over Intermediate Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 FRANCISCO RODRIGUEZ, YESS DEVO, BELLINGHAM, WA
- 2 DAN CLOSE, MONSTER BIKE SUPPLY, SURREY, BC
- 3 MARK GAGNON, MAPLE RIDGE, BC
- 4 MONTY CAVADINI, DIABLOS, FERNDALE, WA
6 Girls Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 ROSIE YOCHIM, YESS, COOMBS, BC
- 2 CALLIE CLIFFORD, GUNSLINGER BICYCLES, HURRICANE, UT
- 3 CHRISTINA BURRIS, DIABLOS RACING, OAK HARBOR, WA
7 Girls Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 PIPER GRAATEN, FACTORY CBS RIFT/TANGENT, LANTZVILLE, BC
- 2 (TURBO)TIFFANY BROSIUS, MONSTER BIKE SUPPLY, VICTORIA, BC
- 3 IVY BEECHER, MOUNT VERNON, WA
8 Girls Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 BREEANNE VAUGHAN, FACTORY BOMBSHELL/AVENT, WALNUT, CA
- 2 TAYLOR LEAKEY, BOMBSHELL/AVENT, PHOENIX, AZ
- 3 KYLA THOMPSON, CBS, KELOWNA, BC
9 Girls Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 ZEMIRAH PAULAZZO, BLACK BOX IND, JACKSONVILLE, OR
- 2 HANNAH(HURRICANE)LEAKEY, FACTORY BOMBSHELL/AVENT, PHOENIX, AZ
- 3 RHYAN BARFOOT, ENVIRO RACING/SQUARRED DEVO, NANAIMO, BC
- 4 KAMRYN HOWLETT, YESS DEVELOPMENT, MAPLE RIDGE, BC
- 5 TESS BAILEY, DOUBLECROSS, LAKE TAPPS, WA
- 6 GEORGINA CEJALVO, YESS RACING DEVELOPMENT, SURREY, BC
- 7 ARI BERGMANN, UNIQUE RACING, SURREY, BC
10 Girls Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 AVERY YOCHIM, FACTORY YESS, COOMBS, BC
- 2 CARLIE KENYON, JET RACING, REDDING, CA
- 3 EMILY BELL, NANOOSE BAY, BC
- 4 NATASHA MILLER, INSPIRE BMX, COQUITLAM, BC
- 5 RYLIE MUNDELL, THE BIKE MASTER, PUYALLUP, WA
- 6 BRIANNE BALES, SARATOGA SPRINGS, UT
11 Girls Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 SYDNEY GARONZIK, DAYLIGHT CYCLES, LAKE TAPPS, WA
- 2 SUMMER (THE SAMURAI) MACMULLEN, YESS RACING DEVELOPMENT, MAPLE RIDGE, BC
- 3 ADAH GODLEY, DIABLOS, NANAIMO, BC
- 4 CAITLYN LONEY, WRECKING CREW, KELOWNA, BC
- 5 SHAELIN(SHEY) TINKER, DIABLOS, MAPLE RIDGE, BC
- 6 HEIDI SCHENK, INSPIRE BMX, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
12 Girls Total Riders = 9 Groups = 2
- 1 ANNA PURICH, SSQUARED, ROYSTON, BC
- 2 PEYTON YOCHIM, FACTORY YESS, COOMBS, BC
- 3 KEIRA MURPHY, FACTORY YESS, NANAIMO, BC
- 4 BREANNA (MONSTER B) WINTER, FACTORY RIFT/TANGENT, ANTELOPE, CA
- 5 ZOE MCHALE-BOULTER, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 6 AUBREY(THE HURRICANE) RAYNER, PARKSVILLE, BC
- 7 PAIGE WOOD, OPS COMPONENTS, LANGLEY, BC
- 8 JANEL CHURCH, UFO, VICTORIA, BC
13 Girls Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 MADELYNN DESANTIS, HARO/PROMAX, SIMI VALLEY, CA
- 2 TEIGEN PASCUAL, FACTORY CBS RIFT/TANGENT, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
- 3 NATASHA ZILCOSKY, ABBOTSFORD, BC
- 4 ROBYN SCHENK, GARIBALDI HIGHLANDS, BC
14 Girls Total Riders = 11 Groups = 2
- 1 VIOLET CEJALVO, FACTORY YESS, SURREY, BC
- 2 MOLLY SIMPSON, DAYLIGHT CYCLES, RED DEER, AB
- 3 ADICUS BIRD, SSQUARED/ANSWER CANADA, ROYSTON, BC
- 4 HALLE PELLAND, BALLISTIC BMX, MT VERNON, WA
- 5 ALLY CHURKO, SSQUARED, NANAIMO, BC
- 6 SIERRA ALTENDORF, FACTORY KUWAHARA, EVERETT, WA
- 7 CASSIDY STEINKE, BAKERVIEW BMX, BURLINGTON, WA
- 8 KENNEDY DAWSON, GHY BIKES, SEATTLE, WA
15-16 Girls Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 SUMIKO YUKI, DANS COMP, SACRAMENTO, CA
- 2 KARSEN TIELEN, DOUBLECROSS, LANGLEY, BC
- 3 ELIZABETH BOWERS, SPOKANE, WA
- 4 REESE BEADALL, CBS, LADYSMITH, BC
- 5 COURTNEY CORGAIN, NW-FORCE-DOUBLECROSS, BELFAIR, WA
- 6 KYARA CHAMBERLAIN, CYCLEPATH WRECKING CREW, KELOWNA, BC
17-20 Women Total Riders = 7 Groups = 1
- 1 TAYLOUR HOWARD, FACTORY VENDETTA/ELITE, SPARKS, NV
- 2 NATALIE SCHMIDT, CANADA RIFT TANGENT, WESTBANK, BC
- 3 MACKENZIE MCHALE-BOULTER, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 4 ALEASHA WIEBE, WICKED AUDIO, CUMBERLAND, BC
- 5 GABRIELLE MIKKELSEN, EUGENE, OR
- 6 JENA SAGENDORF, FACTORY FALL RISK RACING, PHOENIX, AZ
41 & Over Women Total Riders = 3 Groups = 1
- 1 DEBORAH WILLIAMS, GHP CANADA, LETHBRIDGE, AB
- 2 BETHANY PRICE, BLACK BOX/RIFT/FLY, GIG HARBOR, WA
- 3 ALANAH ERICKSON, LANGLEY, BC
7 Expert Total Riders = 16 Groups = 3
- 1 ALEXANDER BOOTH, CBS RIFT/TANGENT FACTORY, VANCOUVER, BC
- 2 COREY TOWNLEY, MOM AND DAD, STOCKTON, CA
- 3 DOMINIC BUCH, FACTORY RACER CONCEPTS, VICTORIA, BC
- 4 DAMIEN COMEAU, NW-FORCE-DOUBLECROSS, SNOQUALMIE, WA
- 5 TAOH COFIELD, 2 SQUARED CANADA, NANAIMO, BC
- 6 CHRISTOPHER BAJADA, VANCOUVER, BC
- 7 TIMOTHY CLARKE, WEST KELOWNA, BC
- 8 FINLEY MCHALE-BOULTER, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
8 Expert Total Riders = 20 Groups = 4
- 1 NATHAN MINSTER, FACTORY ALPHA, DUARTE, CA
- 2 CHRIS FELKER, FACTORY RIFT/TANGENT, BRENTWOOD, CA
- 3 JACK CERNEY, MAPLE RIDGE CYCLE, COQUITLAM, BC
- 4 JEREMY PURICH, SSQUARED, ROYSTON, BC
- 5 KAMERON DROMBOLIS, LANGLEY, BC
- 6 DALLEN BRERETON-STILES, BOMBSHELL PARTS/MRC, COQUITLAM, BC
- 7 ASHTON ( THE FIREBALL) DUTY, BONNEY LK, WA
- 8 BUBBA PADDOCK, SSQUARED/ANSWER CANADA, PARKSVILLE, BC
9 Expert Total Riders = 20 Groups = 4
- 1 TORAN EDWARDS, FACTORY CBS RIFT/TANGENT, VERNON, BC
- 2 AUSTIN CORNBILL, UFO, CAMPBELL RIVER, BC
- 3 TARIN FIELDS, NEWMAN LAKE, WA
- 4 JASPER ALTENDORF, KUWAHARA, EVERETT, WA
- 5 ISAAC PEDDLE, SONIC BMX, SAMMAMISH, WA
- 6 SPENCER MARTEL, N VANCOUVER, BC
- 7 JACOB SIEMENS, MAPLE RIDGE CYCLE, MAPLE RIDGE, BC
- 8 LUCAS ZHOU, RICHMOND, BC
10 Expert Total Riders = 24 Groups = 4
- 1 ROBERT CONNELLY, ANSWER/RENNEN, BRENTWOOD, CA
- 2 OLIVER JACKSON, DAYLIGHT CYLCES, CALGARY, AB
- 3 LUKE SOWPAL, DIABLOS RACING, MERRITT, BC
- 4 SAGE BADER, UPRIGHT/MWS, CRESWELL, OR
- 5 BRYANT (THE SNIPER) JOHNSON, UPRIGHT/MWS, BEND, OR
- 6 SEAN DAY, DOUBLECROSS, TACOMA, WA
- 7 JACK MACQUARRIE, HEIRLOOM JUICE CO., DELTA, BC
- 8 AARON KINGSLIEN, GHY BIKES, LAKE TAPPS, WA
11 Expert Total Riders = 23 Groups = 4
- 1 KODY KOLSHINSKI, ANSWER/RENNEN, REDDING, CA
- 2 TEGAN CRUZ, PURE/SINZ CANADA, PEMBERTON, BC
- 3 MIKE BRYANT, NW-FORCE-DOUBLECROSS, VANCOUVER, WA
- 4 BANYAN HOWELL, SUPERCAMP, BEND, OR
- 5 RYAN RAYMONT, FACTORY CBS RIFT/TANGENT, PENHOLD, AB
- 6 NICK NUGENT, YESS DEVO, INNISFAIL, AB
- 7 KHARI DAWSON, GHY BIKES, SEATTLE, WA
- 8 DRAKE VELADOR, FACTORY YESS, HOLLISTER, CA
12 Expert Total Riders = 22 Groups = 4
- 1 EVAN (SKITTLES) ENSERRO, FACTORY KUWAHARA, CHICO, CA
- 2 KYLE HEWIG, DAYLIGHT CYCLES, NEWBURY PARK, CA
- 3 JAYCE BARTLEY, FACTORY YESS, MILWAUKIE, OR
- 4 KYLE NORTON, GARY TURNER BMX, PORTLAND, OR
- 5 CALEB DOBIE, MAPLE RIDGE CYCLE, MAPLE RIDGE, BC
- 6 JOHN HAYNES IV, BUSTOUT, COEUR D ALENE, ID
- 7 GAGE BROWN, UPRIGHT/MWS, BEND, OR
- 8 CARSON KOWASKI, FACTORY SSQUARED CANADA, INNISFAIL, AB
13 Expert Total Riders = 20 Groups = 4
- 1 RYAN YUKI, SACRAMENTO, CA
- 2 RYAN CORREIA, FACTORY RIFT/TANGENT, SAN JOSE, CA
- 3 REED (SPEED REED) KAY, LAWMAN BIKES, DUPONT, WA
- 4 ERIC DROTAR, YESS DEVELOPMENT, SURREY, BC
- 5 WESTON MEURLOT, VERT FACTORY RACING, SAMSULA, FL
- 6 MIKKEL DEVORE, SPOKANE, WA
- 7 HAIDEN BOTROKOFF, NANAIMO, BC
- 8 JOSHUA LOUDERMILK, SALEM, OR
14 Expert Total Riders = 18 Groups = 3
- 1 NICHOLAS ADAMS, FACTORY RIFT/TANGENT, ORANGEVALE, CA
- 2 JARREN ABEL, FACTORY KUWAHARA, GRAHAM, WA
- 3 MITCHEL LANDRY, DAYLIGHT, NANAIMO, BC
- 4 (RIPPIN)RIELY BROSIUS, MONSTER BIKE SUPPLY, VICTORIA, BC
- 5 MASON MEININGER, SM CONSULTING, PASCO, WA
- 6 JOSHUA WILBUR-HENRY, DIABLOS RACING, OAK HARBOR, WA
- 7 BILLY RATCLIFF, DOUBLECROSS BIKES, ABBOTSFORD, BC
- 8 NICHOLAS BERARDUCCI, SUPERCAMP/TEAM ALBERTA, OKOTOKS, AB
15 Expert Total Riders = 15 Groups = 3
- 1 RYAN TOUGAS, YESS BMX, PITT MEADOWS, BC
- 2 CAMERON WOOD, EXTREME TEAM, BOZEMAN, MT
- 3 ALEX GRECHT, FACTORY DAYLIGHT CYCLE, PARKSVILLE, BC
- 4 DREW JOHNSON, NANAIMO, BC
- 5 TYSIN WILLIAMS, DOUBLECROSS, GRAHAM, WA
- 6 JACOB ZOLL, DOUBLECROSS, SEATAC, WA
- 7 HAYDEN FIERET, COURTENAY, BC
- 8 TYLER CACCIOLA, DAYLIGHT, CARMICHAEL, CA
16 Expert Total Riders = 14 Groups = 2
- 1 ZACHARY FRIER, DOUBLECROSS, ABBOTSFORD, BC
- 2 JUSTIN HAILEY, YESS BMX, ORANGE, CA
- 3 RYAN MARACLE, FACTORY SSQUARED/ANSWER CANADA, ST. ALBERT, AB
- 4 BRANDON LOUDERMILK, FAITH DRIVEN RACING, SALEM, OR
- 5 NATHAN (NATE) KHOMA, 3B RACING, SPOKANE, WA
- 6 THERON TAYLOR, VICTORA, BC
- 7 HARRISON ANDERSON, BUCKLEY, WA
- 8 CHRISTIAN HOSLEY, FACTORY ALPHA, ESCONDIDO, CA
17-18 Expert Total Riders = 12 Groups = 2
- 1 NICKOLAS (NICK THE BRICK) ELLIOTT, NEXT GENERATION, GRANITE BAY, CA
- 2 BOBBY WORTH, CHILLIWACK, BC
- 3 BENDIGO NOBLE, MT CURRIE, BC
- 4 AARON BOTTERILL, CBS / TANGENT, VERNON, BC
- 5 MONROE HUTTON, DOUBLECROSS, LANGLEY, BC
- 6 JESSE KALBFLEISH, FACTORY ALPHA, SIMI VALLEY, CA
- 7 (ACTION) JACKSON ELLIOTT, NEXT GENERATION, GRANITE BAY, CA
- 8 ANTHONY BUCARDO, FACTORY ALPHA, CANYON COUNTRY, CA
19-27 Expert Total Riders = 13 Groups = 2
- 1 NATHAN MARTIN, FALKLAND, BC
- 2 DRAVEN(THE HITMAN) HEITT, KELOWNA, BC
- 3 NICOLAS LONDONO, FXR RACING, BROMONT, QC
- 4 (STYLE)KYLE UNREIN, BALLISTIC BMX, LYNNWOOD, WA
- 5 DANIEL PELLIKAAN, LANGLEY, BC
- 6 BRENDEN DAVIES, CBS/TANGENT, LUMBY, BC
- 7 JOE FINAMORE, KELOWNA, BC
- 8 T J KIRK, EDMONDS, WA
28-35 Expert Total Riders = 4 Groups = 1
- 1 JASON ADAMS, ABBOTSFORD, BC
- 2 LEONARD KILGOUR, CBS/TANGENT/FLY, KAMLOOPS, BC
- 3 JUSTUS ANDERSON, THE BIKE MASTER, BONNEY LAKE, WA
36-40 Expert Total Riders = 8 Groups = 1
- 1 ERIC BACA, FACTORY ALPHA, PHOENIX, AZ
- 2 CID MARTINEZ, VICTORIA, BC
- 3 SHELDON BOYAJEAN, SONIC BMX, JB LEWIS MCCHORD, WA
- 4 CHRIS NUGENT, YESS DEVO, INNISFAIL, AB
- 5 CORY BANKS, VERNON, BC
- 6 JASON ONDELL, BMXTC, TACOMA, WA
- 7 JACK DEYOUNG, SEATTLE, WA
41-45 Expert Total Riders = 6 Groups = 1
- 1 JASON WESSON, FACTORY KUWAHARA, PITT MEADOWS, BC
- 2 JON RONDEAU, LIME NINE, LAKE COUNTRY, BC
- 3 IAN TIERNEY, MT CURRIE, BC
- 4 STEVE PETRIE, PEMBERTON, BC
- 5 BRENT LEE, BMXTC/K7TGU/STM, UNIVERSITY PLACE, WA
46 & Over Expert Total Riders = 5 Groups = 1
- 1 GERRY ERICKSON, MONSTER BIKE SUPPLY, LANGLEY, BC
- 2 JEFF INGRAM, YESS BMX, KELOWNA, BC
- 3 SAM PELLIKAAN, UNIQUE RACING, LANGLEY, BC
- 4 WILLIAM JONES, YESS FACTORY, NORTH VANCOUVER, BC
Team Results
Fraser Valley #2
Bike Shop
Rank | Team Name | Sheet 1 | Sheet 2 | Best Sheet |
---|---|---|---|---|
1 | PURE/SINZ CANADA | 175 | 0 | 175 |
2 | MONSTER BIKE SUPPLY | 154 | 0 | 154 |
3 | CANADIAN BIKE SUPPLY | 141 | 0 | 141 |
4 | ENVIRO RACING/SQUARRED DEVO | 131 | 0 | 131 |
5 | DIABLOS RACING | 120 | 0 | 120 |
6 | BALLISTIC BMX | 118 | 0 | 118 |
7 | CYCLEPATH WRECKING CREW | 108 | 0 | 108 |
8 | BLACK BOX/RIFT/FLY | 101 | 0 | 101 |
9 | THE BIKE MASTER | 96 | 0 | 96 |
10 | NW-FORCE-DOUBLECROSS | 75 | 0 | 75 |
Factory
Rank | Team Name | Sheet 1 | Sheet 2 | Best Sheet |
---|---|---|---|---|
1 | FACTORY RIFT CANADA | 188 | 0 | 188 |
2 | FACTORY RIFT/TANGENT | 187 | 0 | 187 |
3 | FACTORY ALPHA | 181 | 0 | 181 |
4 | FACTORY YESS | 176 | 0 | 176 |
5 | DOUBLECROSS CANADA | 168 | 0 | 168 |
6 | FACTORY SSQUARED/ANSWER CANADA | 145 | 0 | 145 |
7 | FACTORY KUWAHARA | 145 | 0 | 145 |
8 | DOUBLECROSS | 114 | 0 | 114 |